Copy
 Smíšená obchodní komora  Česko-tichomořská aliance
 
Newsletter leden-únor 2017
 
Vážení přátelé, spolupracovníci a kolegové,
Čím nikdo nepohrdneme a co nám občas chybí? Pominu-li peníze? :) Přece humor a lidská společnost. Homo Sapiens je tvor společenský. Potřebuje se sdružovat, s někým se dělit o dojmy, informace. Ty se pak následně promítají do mezinárodního obchodu a dalších ekonomických aktivit.
Naše Komora je mladá, ale začíná o ní být rychle slyšet. Komory zde nemají být pro podporu dobrého spánku. Jsou zde jako centra, sdružující lidi z různých oborů a s různými zájmy, kteří chtějí propojit země a v našem případě dokonce světadíly.
Latinská Amerika je obecně v Čechách opomíjena. Je to škoda. Máme si co nabídnout, i když si to mnoho lidí nemyslí. Máme si co nabídnout jak kulturně, tak ekonomicky. A každá snaha o sblížení by měla být oceňována a podporována. Mimochodem, co se snahy týká, napadá mě starý citát, který je ale pro dnešní dobu pasivních davů aktuální a byl vysloven Američanem, i když z Ameriky Severní:
„Vzdejme úctu muži, který je tam dole v aréně, jehož zaprášená tvář je zbrocena potem a krví, tomu, jenž se nadchl pro velkou věc a je ochoten se pro ni obětovat. Tomu, jenž v nejlepším případě, zvítězí-li, nadchne se velkým zadostiučiněním a podlehne-li, podlehne po statečném boji. Proto jeho místo nikdy nebude mezi těmi, jejichž chladné a bázlivé duše nikdy nepoznají ani jak chutná vítězství, ani jak bolí porážka.“ Theodore Roosevelt.
Co nám tento citát říká? Že vždy je potřeba něco dělat. Že snaha je lepší, než „česky“ čekat v závětří. Tento citát jsem se naučil nazpaměť, když mi bylo asi 15 let a snažím se ho držet. Jednou jsem slyšel s tím spojenou zajímavou otázku při výběrovém pohovoru. „Víc, než Vaše úspěchy, mě zajímá, kolikrát v životě jste padl; profesně, celkově. Kolikrát jste si pořádně nabil čumák a přesto se znovu zvedl a vyškrábal se z jámy ven. TO mě skutečně zajímá.“
Takže? Ano, buďme aktivní, komentujme věci. Nelamentujme doma. Snažme se věci měnit. Země Komory, México, Costa Rica, Panamá, Colombia, Perú, Chile, nejsou jen nejasný obrys v dálce za oceánem. Nejsou něčím, pro české firmy a instituce, nedosažitelným. Nejsou zeměmi, o kterých máme říkat „To nemá cenu, moc daleko, moc složité.“ „A jak bys to teda dělal ty?“„Všechno je potřeba si odpracovat.“ Tak Vám odpovím.
Český Solek minulý měsíc zprovoznil solární elektrárnu v Chile. Cca. 3 MW. Intenzivní aktivity v zemích naší Komory mají firmy ze sektoru vodních elektráren, dopravních zařízení a vozidel pro MHD, vodárenství, atd. Nemyslím si, že obraz „nedosažitelnosti“, podporovaný občas i v médiích a obecně diskusemi některých manažerů, je tím správným. Naším úkolem je, takovýto obraz vyměnit za úplně jiný. Pozitivní.
Ing. Miroslav Tym, člen Rady ČESTA
Uskutečnilo se:
ČESTA uspořádala první ze série pravidelných diskuzních setkání na téma Latinská Amerika. Fotogalerie zde
Kulatý stůl s Martinem Krčmářem, ředitelem pro obchod, Amerlink, Peru, 16. 10. 2016
Fotogalerie zde.
Kulatý stůl: Kolumbie, Ekvádor, Venezuela: aktuální ekonomické trendy, 14. 12. 2016
Fotogalerie zde.
Oficiální návštěva předsedy Senátu PČR, Milana Štěcha v Chile, 8.-15.1.2017
Fotogalerie zde.
Doporučujeme k účasti:
Mezinárodní veletrh automatizace a elektrotechnického průmyslu 6.-8.6.2017 Mexico City, Mexico - zařazen do projektu NOVUMM. V případě splnění podmínek získá účastník dotaci až do výše 70 % způsobilých výdajů. Přihlašte se co nejdříve, více zde.
Rádi bychom Vás informovali o jedinečné možnosti aktivní účasti českých firem na veletrhu důlního průmyslu EXTEMIN/PERUMIN, 18. – 22. září 2017, Arequipa, Peru. EXTEMIN je mezinárodní výstava a veletrh v oblasti důlní technologie, která se koná každé dva roky, součástí bude rovněž mezinárodní konference PERUMIN. Více zde.

Technologická mise do Chile – důlní průmysl a související technologie

Technologická mise do Chile se zaměří na podporu vědeckotechnické spolupráce v oblasti důlního průmyslu a souvisejících odvětví. Chile se momentálně snaží transformovat tuto oblast směrem ke znalostní ekonomice a pokročilým technologiím, což podporuje například Programa Nacional de Minería Alta Ley a Cluster Minero de la Región de Antofagasta. Zkušenosti a technologická pokročilost České republiky v důlním odvětví skýtají vysoký potenciál pro možnou spolupráci. Tato by se měla rozvíjet na úrovni jak soukromého sektoru, tak akademické obce, ve formě společných projektů, akademické mobility a pronikání na chilský trh. Více zde.
                      
ČESTU a její aktivity představilo ve svém vysílání Radio Praga. Celý rozhovor s výkonnou ředitelkou Šárkou Stegbauerovou si můžete poslechnout zde

Smlouva o zamezení dvojímu zdanění s Chile vstoupila v platnost

Zdroj: www.mfcr.cz

Dne 21. prosince 2016 vstoupila v platnost SMLOUVA MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A CHILSKOU REPUBLIKOU O ZAMEZENÍ DVOJÍMU ZDANĚNÍ A ZABRÁNĚNÍ DAŇOVÉMU ÚNIKU V OBORU DANÍ Z PŘÍJMU A Z MAJETKU, která byla podepsána v Santiagu de Chile dne 2. prosince 2015. Více zde.

ČESTA představuje své členy:
Skupina SOLEK GROUP si klade za cíl maximálně využít investiční potenciál, který globální trh obnovitelných zdrojů energie nabízí.
Fotografie: letecký pohled na nově dokončenou elektrárnu Parque Solar Cuz Cuz o výkonu 3,07 MWp.
Od roku 2010 realizovala skupina desítky projektů v oblasti fotovoltaických elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MWp. Její konkurenční výhodou je praktická zkušenost nejen s plánováním, ale i s výstavbou, provozem a správou aktiv fotovoltaických elektráren na vybraných trzích. Při realizaci investic vychází z konkrétních zkušeností v oblasti a investorům garantuje spolehlivé a efektivní řešení. V současné době skupina zaměřuje své aktivity do zemí a lokalit, které splňují kritéria z hlediska dlouhodobě udržitelné a bezpečné investice.
Zdeněk Sobotka,
vizionář a zkušený podnikatel v sektoru obnovitelné energetiky, zakladatel a vůdčí osobnost skupiny SOLEK GROUP. Od roku 2009 investoval do fotovoltaických projektů ve východní Evropě a v posledním období také v Chile.
Jaké jsou aktuální priority vaší společnosti?
V Chile jsme dokončili velký projekt a rozvíjíme tam své aktivity. (více v následující otázce)
Pokud jde o teritoriální zaměření, pak kromě Chile, které je pro nás v nejbližším období strategickým trhem, bychom se chtěli zaměřit i na další regiony Latinské Ameriky, především na Argentinu. Mezi strategické cíle pro příští roky řadím také vstup na další významný trh s velkým potenciálem v oblasti obnovitelných zdrojů, konkrétně Írán.
Kromě fotovoltaických projektů spatřujeme zajímavý potenciál i v dalších návazných segmentech, zejména v poskytování EPC služeb (zajišťování projektů na klíč) zákazníkům mimo skupinu a perspektivně zaměření na další obnovitelné technologie jako je bio/odpadní plyn, biomasa, energetické využívání odpadu.
Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

 
Fotovoltaická elektrárna Cuz Cuz o výkonu 3,07 MWp
Připravuje se...
Ve středu 1. března 2017 se od 17:00 v restauraci BlackDog Cantina uskuteční druhá ČESTA FIESTA.
Všichni jste srdečně zváni!
Ve dnech 13.-15. března se uskuteční Kulaté stoly s panem Jorgem Bravo na téma: Peru - životní prostředí, zpracovávání vody a obnovitelné energie.
Chystáte se na letošní Holiday World? Tento rok se na největší výstavě cestovního ruchu v ČR představí hned dvě země Tichomořské aliance: Peru a Mexiko. Mexiko se bude účastnit historicky poprvé a tak pro vás připravilo jedinečnou přednášku s názvem Mexiko - skvělá turistická destinace 17. února od 13,30 hodin (Malý sál).
Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář a velvyslankyně Republiky Peru Liliana De Olarte de Torres-Muga si Vás dovolují pozvat na výstavu 
 
Koňské stopy v písku, Peruánský paso
 fotografie Sandry Cannock a Alejandry Iturrizaga
 
která bude probíhat v termínu 9.2.-9.3.2017 v prostorách Galerie Skleňák, Skleněný palác Náměstí Svobody 1, Praha 6.
Další zajímavé informace z regionu na: www.cesta.lat
S případnými podněty se neváhejte obrátit na e-mail: sarka.stegbauerova@cesta.lat

Copyright © 2016, ČESTA, All rights reserved.


Smíšená obchodní komora
Česko-tichomořská aliance

Spálená 51, 110 00 Praha 1


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
CESTA · Spálená 51 · Praha 1 110 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp