Aktuaalset seadusandluses alates 1. jaanuarist 2017
Uue aastaga uuenevad nii mõnedki määrused ning täienevad seadused. Toome siinkohal lühidalt välja mõned olulisemad muutused, millega peavad EKJA liikmed arvestama.
- Keskkonnaotsuste terviklik autonoomne süsteem (KOTKAS) alustab 2017. aasta algusest (millega muudeti ka Keskkonnaseadustiku üldosa seadust ning teisi seadusi). Seejärel on võimalik KOTKASe andmebaasis esialgu keskkonnakompleksluba omavatel ettevõtetel esitada taotlusi, keskkonnatasusid ja aastaaruandeid. 2016. aasta viimase kvartali andmed tuleb esitada veel vanas süsteemis. Hoiame pöialt, et süsteem hakkab edukalt tööle ning astume sammu lähemale halduskoormuse vähendamisele!
- Keskkonnaamet hindas üle komplekslubadele kuluva töö ning selle tõttu tõuseb keskkonnakompleksloa esmataotlemisel riigilõiv (praeguselt 700.00-lt ca 1200.00 eurole)
- Seoses atmosfääriõhu kaitse seaduse (AÕKS) ja selle alamaktidega on muutumas ettevõtete jaoks nii mõndagi. Toome lühidalt välja mõned olulisemad punktid:
- Määrus „Lõhnaaine esinemise hindamise kord, hindamisele esitatavad nõuded ja lõhnaaine taseme häiringutasemed“. Antud määruse puhul on palju arutelu tekitanud just lõhnaaine taseme määramine ja lõhnaühikud erinevatele tootmisprotsessidele. Uudsena on määruses numbriliselt välja toodud ühe lõhnatunni numbriline väärtus. Kui lõhnaaine esinemise häiringutase vastuvõtja juures ületab 15% aasta lõhnatundidest, tuleb käitajal koostada lõhnaaine esinemise vähendamise kava.
- Määrus „Tegevuse künnisvõimsused või saasteainete heidete künniskogused, millest alates on käitise tegevuse jaoks nõutav õhusaasteluba“. Eelkõige võib välja tuua selle, et väiksematelt käitistelt ei nõuta enam õhusaasteluba (vaid registreeringut Keskkonnaametis), kuna nende tegevusest tekkida võiv keskkonnaoht või keskkonnarisk on vähetõenäoline.
|