Copy
Шановні колеги!
До Вашої уваги – Інформаційний дайджест системи безоплатної правової допомоги в Україні № 20.
Дайджест підготовлений спільно Координаційним центром з надання правової допомоги, регіональними і місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги та нашими партнерами.
З будь-яких питань стосовно дайджесту та системи безоплатної правової допомоги в Україні – пишіть нам:
press@legalaid.gov.ua
Усі попередні випуски дайджесту можна переглянути тут.
Дякуємо за увагу та гарного дня!
БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА В УКРАЇНІ
Інформаційний дайджест
№20 (9) | 2016
(листопад-грудень)
   

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА: РОЗВИТОК СИСТЕМИ І КОНТЕКСТ

Найбільш незахищені суспільні групи отримають доступ до БПД: внесено зміни до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу»
21 грудня Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Вищу раду правосуддя», внісши зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Право на БПД отримають найбільш незахищені суспільні групи - ВПО та учасники АТО, які лише претендують на отримання відповідних статусів, а також більше малозабезпечених.

To read in English here
Уряд підтримав збільшення вдвічі рівня оплати послуг адвокатів за надання БВПД починаючи із 2018 року
21 грудня 2016 року Уряд України підтримав пропозицію Мін’юсту щодо внесення змін до постанови КМУ, яка регулює питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів за надання безоплатної вторинної правової допомоги. Підтримані Урядом зміни дозволять із 1 січня 2018 року збільшити вдвічі рівень оплати послуг адвокатів.
Комітет ВРУ з питань бюджету погодив збільшення фінансування оплати послуг і відшкодування витрат адвокатів у 2016 році на 7, 1 млн. грн.
Профільний комітет ВРУ погодив розпорядження КМУ про перерозподіл 7,1 млн. грн. на оплату послуг адвокатів за надання БВПД у 2016 році за рахунок заощадження коштів на адміністративні витрати центрів з надання БВПД.
Кошти будуть виплачені адвокатам, які вчасно подали акти про надання безоплатної вторинної правової допомоги, і ці акти було прийнято.

To read in English here
Децентралізація повноважень та фінансів у системі БПД, - прийнято відповідні рішення
21 грудня Уряд прийняв постанову КМУ, що дає можливість проведення фінансової децентралізації в системі безоплатної правової допомоги. 
22 грудня наказом Мін’юсту затверджено зміни до Положення про центри з надання БВПД, у зв’язку із якими передано частину повноважень до регіональних та місцевих центрів, зокрема, щодо розпорядження коштами держбюджету та укладення контрактів/договорів із адвокатами.
Відбір адвокатів, які залучаються для надання безоплатної правової допомоги: зміна підходів
«Відбір адвокатів повинен бути, втім формати конкурсів слід змінити у бік спрощення та зручності для адвокатів», – такого консенсусу дійшли на круглому столі «Система відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні: набутий досвід та перспективи на майбутнє», що відбувся в Києві 12 грудня 2016 року. На заході представлено звіт за результатами регіональних обговорень системи відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги. Цей захід, а також регіональні обговорення підтримані проектом Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», що фінансується урядом Данії.
Читати детальніше

З 1 січня 2017 року регіональні центри з надання БВПД матимуть повноваження лише на укладення контрактів з адвокатами, на здійснення захисту у кримінальному провадженні, а також надання БВПД особам, до яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт - як це було у період з 1 січня 2013 року по 1 липня 2015 року.

Читати детальніше
У Києві пройшла щорічна сесія стратегічного планування керівного складу системи БПД
 

Протягом 8-9 грудня 2016 року головні бухгалтери та керівники фінансових служб регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також фахівці Координаційного центру пройшли тренінг з планово-фінансової роботи та обліку видатків. Навчання організовано за підтримки українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні». ‬‬‬

Читати детальніше

Щодо планування роботи 
центрів з надання БВПД на
2017 рік

Переорієнтація системи БПД з надання правової допомоги окремим фізичним особам на посилення правової спроможності територіальних громад, децентралізація системи БПД у цивільних та адміністративних справах, розробка концепції та необхідної нормативно-правової бази для пілотування моделі офісів громадського захисту у кримінальних провадженнях, а також створення ефективної системи управління правовими знаннями, розвиток людського потенціалу правничої спільноти і партнерських мереж системи БПД – ці кроки Координаційний центр з надання правової допомоги пропонує внести до середньострокового плану пріоритетних дій Уряду на 2017 – 2020 рр..
Читати детальніше

Зміна підходів в укладанні контрактів з адвокатами, які надають БВПД, з 01.01.2017

6 – 8 грудня у столиці керівники регіональних та місцевих центрів з надання БВПД, а також команда Координаційного центру з надання правової допомоги підбивали підсумки роботи центрів в поточному році та спільно планували майбутню діяльність в середньостроковій перспективі. Захід пройшов за підтримки українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що реалізується Канадським бюро міжнародної освіти і фінансується Міністерством міжнародних справ Канади.
Читати детальніше

У столиці відбувся семінар-тренінг для головних бухгалтерів та керівників фінансових служб регіональних центрів з надання БВПД

Пам’ятна записка за результатами робочих зустрічей керівного складу системи безоплатної правової допомоги в Україні 6 - 8 грудня 2016 року та працівників Координаційного центру з надання правової допомоги 13 грудня 2016 року

Читати детальніше


Пропозиції Координаційного центру до середньострокового плану пріоритетних дій Уряду на 2017 2020 роки

 
Статистичні дані щодо роботи системи БПД впродовж січня  — листопада 2016 року

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ 

Право як цінність - Випуск 14
Що таке спадкування і з чого почати вступ до спадкування? Чи має значення до якого нотаріуса, державного чи приватного, звертатися? Відповіді на ці та інші питання - у черговому випуску програми «Право як цінність» U+219D.svg
+ Legalaid pasport
Про законодавчі зміни щодо видачі паспортів для вісх громадян України, а також про те, що ж собою являє біометричний документ та які його особливості? Розповідають наші колеги на Київщині у сюжеті U+219D.svg
Що потрібно знати рівнянам про їх права у громадському транспорті?
Що потрібно знати громадянам про їх права у громадському транспорті та куди звертатися, якщо ці права порушили дивіться у сюжеті телеканалу «Рівне 1»‬ U+219D.svg
 
Фахівці Другого одеського місцевого центру з надання БВПД консультують громадян щодо змін, пов’язаних з набранням чинності нових Законів України "Про виконавче провадження" та "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень"
Так, у приміщенні центру за адресою вул. Коблевська, 40, відвідувачі мають можливість отримати правові консультації з питань примусового виконання рішень суду та інших органів, враховуючи зміни у законодавстві, які набрали чинності 5 жовтня 2016 року. Крім того, державні виконавці особисто ведуть прийом громадян у центрі.
Нововведення у порядку призначення субсидії
Субсидія є безповоротною і її отримання  не  пов'язане  і  не тягне за собою зміни форми власності житла.  Детальніше про нововведення у порядку призначення субсидії читайте у консультації від фахівців Кременецького місцевого центру з надання БВПД.
Читати детальніше
Як громадянам правильно розрахувати витрати електроенергії за місяць?
Фахівці Снігурівського бюро правової допомоги консультують миколаївців стосовно того, як правильно розрахувати витрати електроенергії за місяць.
Читати детальніше
Облік коштів в ОСББ
Фахівці Городоцького бюро правової допомоги на Львівщині консультують громадян щодо обліку коштів в ОСББ.
Читати детальніше
То можна чи ні забрати свій пай у аграрія?
Чи можливо достроково розірвати договір оренди земельної частки (паю)? Читайте у консультаціях фахівців сиситеми БПД Хмельниччини. 
Читати детальніше
Як і коли можна звернутись до Європейського суду з прав людини 
Звернення до Європейського суду з прав людини є одним з гарантованих Конституцією України прав, свобод та обов’язків людини і громадянина.
Більше деталей, як саме це можна зробити читайте у консультації фахівців Теплодарського бюро правової допомоги.

Читати детальніше
Переселенці теж можуть отримати субсидію, хоча й орендують житло
Кілька актуальних для ВПО порад від фахівців Канівського бюро правової допомоги про те, як можна отримати субсидію за договором оренди.
Читати детальніше
Плануєте виїхати на роботу за кордон? Подбайте про свої права та безпеку!
Кілька простих порад про те, як не потрапити «на гачок», до компаній-шахраїв, які займаються посередництвом у працевлаштуванні за кордоном, і аби поїздка на роботу до іншої країни не перетворилася на пекло.
Читати детальніше
Людина стане вільною, коли припинить замовчувати свої проблеми
Телефони довіри та «гарячі лінії» стали поширеною практикою в різних країнах світу ще в середині минулого століття. Найчастіше їхніми користувачами ставали жертви насильства чи дискримінації, люди у відчаї, котрі потребували підтримки та розради. Багатьом із них допомагали професіонали-консультанти, чиї поради та підказки, доброзичливе ставлення дарували надію та бажання змінити життя на краще.
Читати детальніше
ФАКТИ ТА ПОДІЇ
Вийшли друком буклети «Бюро правової допомоги: ваш юридичний провідник»
Що таке бюро правової допомоги, які послуги можна отримати у бюро та хто може скористатися цими послугами – шукайте інформацію у буклеті, який є результатом спільної роботи команд Координаційного центру з надання правової допомоги та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».
Читати детальніше
Затверджено Спільний план дій Координаційного центру та Державної служби зайнятості України
25 листопада 2016 року у рамках виконання Меморандуму про співпрацю між Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) та Координаційним центром з надання правової допомоги сторони затвердили Спільний план дій щодо реалізації визначених у зазначеному меморандумі завдань та заходів.
Читати детальніше
У столиці обговорили шляхи поглиблення співпраці між прокуратурою та системою БПД
29 листопада 2016 року у Києві відбувся круглий стіл на тему «Прокуратура та система безоплатної правової допомоги: поглиблення співпраці для покращення захисту прав людини», під час якого представники Координаційного центру з надання правової допомоги, Генеральної прокуратури України, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, інші зацікавлені сторони обговорили шляхи ефективного захисту прав людини у сфері кримінальної юстиції. 
Читати детальніше
У Нідерландах пройшов міжнародний форум кращих IT-рішень у сфері права і правосуддя
2 грудня 2016 року директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський взяв участь у 7-му щорічному форумі «Інновації у сфері правосуддя» (Innovating Justice Forum) в місті Гаага, Королівство Нідерланди. Цьогорічний форум представляє найбільш актуальні інновації у сфері права та правосуддя світового рівня.
«Голоси зі Сходу»: Норвезька рада у справах біженців представила звіт про проблемні питання реалізації прав ВПО
13 грудня 2016 року в рамках конференції «Голоси зі Сходу» представлено Спільний звіт за результатами проведених консультацій між Норвезькою радою у справах біженців (NRC) та місцевими і регіональними органами виконавчої влади, судовими органами, міжнародними гуманітарними та місцевими неурядовими організаціями, громадськими ініціативами, внутрішньо переміщеними особами (ВПО) та людьми, постраждалими внаслідок конфлікту в Луганській та Донецькій областях. Цей звіт стосується проблемних питань реєстрації, документації, реалізації майнових та житлових прав, соціальних гарантій ВПО. Під час заходу директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський розповів про практику надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Луганській областях.
Читати детальніше
У Києві відбувся тренінг зі стратегічного планування для керівників ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу»
26 та 27 листопада у столиці відбувся тренінг зі стратегічного планування для керівників відокремлених підрозділів ГО "Всеукраїнське об'єднання адвокатів БПД".
Під час тренінгу учасники обговорювали відмінності стратегічного планування від оперативного, розглядали основі елементи стратегічного планування та працювали над формулюванням місії, бачення та цінностей організації, а також аналізували можливості, потенціал та сильні сторони організації тощо.
Це був перший у серії заходів зі стратегічного планування діяльності «Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу», який відбувся за підтримки Проект "Доступна та якісна правова допомога в Україні" у співпраці з відділом з правоохоронних питань Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

Читати детальніше
Представники Координаційного центру беруть участь в ініціативі МОН з удосконалення роботи юридичних клінік українських вузів
14 грудня 2016 року представники Координаційного центру з надання правової допомоги – заступник директора Сергій Троценко та начальниця управління правового аналізу та експертизи Ганна Мередова – взяли участь в першому установчому засіданні робочої групи з удосконалення типового положення про юридичну клініку вищого навчального закладу. Робота групи ініційована Міністерством освіти та науки України з метою вдосконалити чинне таке положення, затверджене наказом МОН № 956/12830 від 3 серпня 2006 року № 592, з урахуванням кращих досягнень національного клінічного руху в Україні останніх років.
Читати детальніше
Мін’юст та Координаційний центр вітають Скадовську міськраду у рішенні підтримати існування комунальної установи «Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги»
30 листопада Скадовська міська рада на своїй сесії розглянула питання подальшого існування у місті комунальної установи «Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги Скадовської міської ради Скадовського району Херсонської області», можливої її ліквідації. У зв’язку з активною підтримкою установи місцевою громадою, правозахисниками та установами-провайдерами правової допомоги питання про ліквідацію установи знято з порядку денного.
Читати детальніше
Про важливість раннього доступу до правової допомоги говорили на тренінгу з запобігання катуванням для українських прокурорів та поліцейських
Про те, як право на захист в Україні реалізується через систему безоплатної правової допомоги, та які виклики у зв’язку із цим ще має система БПД – учасникам тренінгу «Впровадження сучасних стандартів протидії катуванням та жорстокому поводженню у діяльність правоохоронних органів України» розповіла представниця Координаційного центру з надання правової допомоги Вікторія Мітько. 
Читати детальніше
Студентам-правникам КНУ розповіли про реформи Мін’юсту, зокрема, розвиток системи БПД
7 грудня 2016 року на юридичному факультеті КНУ ім. Тараса Шевченка в рамках Всеукраїнського тижня права працівники системи юстиції зустрілися із студентами-правниками за розмовою про реформи Мін’юсту.
Читати детальніше
Адвокат майбутнього: завершилася реєстрація у програмі
У п’ятницю, 9 грудня, завершився термін подання заявок адвокатів для участі у першій всеукраїнській програмі професійного розвитку для адвокатів «Адвокат майбутнього». Подальший відбір учасників проводитиметься шляхом анкетування та, за необхідності, інтерв’ю. Усього отримано 707 заявок.
До кінця грудня стане відома перша сотня учасників програми.

Читати детальніше
Юридична, психологічна та літературна протидія насильству: презентація збірки «ПРОти НАСильства»
16 грудня в Українському кризовому медіацентрі відбулася презентація збірки "ПРОти НАСильства» – літературного проекту соціальної дії, спрямованої на висвітлення та подолання проблеми домашнього насильства. Збірка є частиною літературно-медійно-правозахисної ініціативи, що реалізується Громадським радіо за підтримки Уряду Канади в рамках проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».
Читати детальніше
Безоплатна правова допомога в Україні: медіа дайджест
Ген справедливості
Випуск: Привезли з Донецька трудову? Тепер їдьте за наказами — справа переселенки
Історія про те, як вищий навчальний заклад Донецька, який переїхав на підконтрольну Україні територію, не хотів визнавати, що жінка, яка перебуває у декретній відпустці, не є їхньою співробітницею. Як йшло листування? Які докази прийняв суд? Які документи і як здобував клієнтка та адвокат? Чи сприяє вирішенню справи в досудовому порядку Міністерство освіти і науки України?
Поетапний досудовий та судовий рух справи, що стосується трудових прав ВПО - у випуску програми «Ген справедливості» на Громадському радіо розповідає адвокат Олег Базиленко та чоловік його клієнтки, якій він надавав БПД.


Випуск: Коли держава втручається, ситуація з правами людини погіршується, — адвокат
У новому випуску програми «Ген справедливості» експерт Регіонального центру прав людини, адвокат Сергій Заяць розповідає про міжнародні стандарти щодо дотримання прав ВПО.
Як і коли можна звертатися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ)? Які заяви щодо порушення прав людини та свобод у контексті питань щодо внутрішньо переміщених осіб вже направлені до ЄСПЛ, і які перспективи розгляду? Яка роль держави у впровадженні та забезпеченні стандартів дотримання прав ВПО — у новому випуску Гена Справедливості.

Випуск: Як оформити спадок, забрати депозит, розібратися з кредитом: поради для ВПО
Який порядок оформлення спадку? Як Україна гарантує право власності ВПО? Як отримати свій депозит, котрий було відкрито на тимчасово окупованій території? Як комунікувати з банками? Чи є особливості в Криму? Чому треба захищати свої права як права споживачів?

Пояснюють юристи спеціалізованої приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини з питань Криму Ганна Рассамахіна та Максим Тимочко.

 
 
Що робити внутрішньо переміщеній особі, якщо вона втратила паспорт, атестат або документи, що підтверджують право власності? Як працює Єдиний реєстр речових прав на нерухоме майно: чому важливий час внесення даних? Підтвердження яких документів та в яких випадках можливо виключно в судовому порядку? Скільки це коштуватиме? Як відновити судове провадження? Відповідає на ці запитання адвокатка Анастасія Сербіна у черговому випуску «Гену справедливості».
Випуск: Освітні пільги для ВПО є на папері, але не в реальності, — адвокатка
Що робити з атестатами та дипломами, які видані на тимчасово окупованих територіях? На який курс в українському вузі може перейти студент, який вчився в ОРДЛО чи Криму? Чи визнаються документи про освіту, видані на окупованих територіях? Чи існують освітні обмеження або ж пільги для переселенців?

На всі ці питання відповідає заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, адвокатка Валентина Буглак.
 
Які дії треба вчинити, щоб отримати інформацію щодо звільнення, яке відбулося на непідконтрольній Україні території? Як боротися із дискримінацією? Специфіка працевлаштування найманих працівників, бюджетників та ФОПів. Які документи подаються до центрів зайнятості? Які компенсації та які ваучери можуть отримати переселенці? На питання відповідає правовий аналітик Благодійного Фонду «Право на захист» Ксенія Карагяур.
 
 Відео з конференції
Пропонуємо Вашому перегляду відео з Міжнародної конференції «Посилення правової спроможності громад», зокрема щодо представлення самої концепції «Посилення правової спроможності громад», її українського аспекту, результатів роботи тематичних груп, конкурсів соціальної реклами та багато іншого. 
Переглянути відео
Більше пост-матеріалів – на веб-сайті конференції www.lep.in.ua
 ЗМІ про нас 

Програмне забезпеченняПрограма «Адвокат майбутнього» спрямована на придбання її учасниками вузькоспецифічних, перш за все комунікаційних та лідерських, умінь і навичок - ділиться керівник програми Андрій Вишневський.


Читати детальніше

Адвокатам спростять акредитацію в системі БПД

Координаційний центр з надання правової допомоги планує спростити процедуру акредитації адвокатів для надання БВПД. Таке рішення було прийнято на підставі звіту за результатами регіональних обговорень системи відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги, організованих проектом Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні».
Читати детальніше

Як зміниться порядок надання БВПД адвокатами у 2017 році

З наступного року адвокати надаватимуть БВПД лише в кримінальному провадженні та при адміністративному затриманні або арешті. Також планується децентралізація підходу до укладання контрактів та посилення контролю за якістю послуг.
Читати детальніше

Етика юриста

"Від ефективності дій юриста у наданні правничої допомоги жертвам сімейного насильства залежить не тільки питання притягнення агресора до належної юридичної відповідальності, але часто-густо й життя, здоров’я та безпека жертв домашнього насильства".
Наш колега Сергій Бреус розповідає про тактику поведінки правника щодо допомоги жертвам насильства у сім'ї, передусім спираючись на досвід роботи з такими клієнтами центрів з надання безоплатної правової допомоги в Україні.

Читати детальніше
Завдяки потужній підтримці, Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги у Скадовську збережено 
Завдяки потужній підтримці місцевої громади, правозахисників та установ-провайдерів правової допомоги, Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги у Скадовську збережено.
Читати детальніше
Безоплатна правова допомога людям з порушенням слуху за участі кваліфікованого перекладача жестової мови
БПД людям з особливими фізичними потребами від фахівців Четвертого київського місцевого центру з надання БВПД - щовівторка з 09.00 до 13.00.
Читати детальніше
Відтепер отримати безоплатну правову допомогу можна у Центрі надання адміністративних послуг на вулиці І. Виговського, 32
У Львівському ЦНАПі на вулиці І. Виговського, 32 щодня можна отримати правові консультації фахівців системи БПД. Відтак, львів’ян чекають з понеділка по четвер з 9:00 до 18:00, у п’ятницю – з 9:00 до 17:00, обідня перерва з 13:00 до 14:00.

Читати детальніше
В 1-ій трускавецькій школі провели тренінг про права та обов’язки дітей
Фахівці Трускавецького бюро правової допомоги спільно із дирекцією загальноосвітньої школи №1 м.Трускавець організували та провели заняття-тренінг з учнями 9-х класів на тему: «Знаймо свої права – виконуймо свої обов’язки».
Читати детальніше
Прийоми громадян на місцях, організовані працівниками Березнівського бюро правової допомоги
Для забезпечення права на безоплатну правову допомогу громадян, які не мають змоги добиратися до райцентру, фахівці Березнівського бюро правової допомоги провели виїзні прийоми у Балашівській, Моквинській та Малинській сільських радах. 
Читати детальніше
Інтерв’ю Мирослава Лаврінка у «Вечірній студії» на ТРК «Скіфія»
Перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Мирослав Лаврінок розповів про те, що таке безоплатна правова допомога, хто має право на її отримання, якою є структура системи БПД в Україні та як вона представлена на Херсонщині у сюжеті «Вечірньої студії» на ТРК «Скіфія» U+219D.svg
Новини порталу «Правовий простір»
Посібник для адвокатів та юристів АТО: захист прав і законних інтересів військовослужбовців та членів їх сімей
До початку періоду проведення антитерористичної операції питання військової служби цікавили лише самих військовослужбовців, громадськість вважала підтримку в належному стані обороноздатності вітчизняної армії факультативним, а не основним обов’язком держави.
Читати детальніше
Європейський форум PRO BONO, адже справедливість потребує захисту
16-18 листопада 2016 року в Амстердамі проходив Європейський Pro Bono Форум. Захід об’єднав соціально відповідальних юристів, адвокатів, юридичні компанії, бізнес-корпорації, органи адвокатського самоврядування, неурядові організації та юридичні клініки вищих навчальних закладів.

Читати детальніше
На крок попереду
Історія становлення і ключові досягнення Мережі правового розвитку з 2009 року. Представлені у книзі статистичні дані, живі успішні історії та досвід співпраці офісів Мережі з органами місцевого самоврядування наочно демонструють масштаб внеску роботи офісів Мережі у забезпечення доступу українців до правової допомоги, зокрема, за допомогою веб-ресурсу «Правовий простір» (legalspace.org) та його он-лайн сервісів.

Читати детальніше
Звіти про діяльність системи БПД
«Становлення та розвиток системи безоплатної правової допомоги: 2011 – 2015 роки» вже доступний українською та англійською мовами в електронному вигляді у розділі "Прозорість системи управління" на офіційному веб-сайті Координаційного центру з надання правової допомоги.
Читати детальніше
ПРИКЛАДИ УСПІШНОГО ЗАХИСТУ АДВОКАТІВ, ЯКІ НАДАЮТЬ БЕЗОПЛАТНУ ПРАВОВУ ДОПОМОГУ
 
Тамара Кушнеренко

тел.: 066 733 01 26,
097 694 06 27
е-mail: 11vhk@ukr.net
Адвокат Тамара Кушнеренко на підставі доручення Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області від 16.11.2015 №021-0001945 захищала громадянина Д.
30 жовтня 2015 року працівники поліції провели обшук у приватному будинку громадянина Д., під час якого виявили та вилучили майже 600 бойових патронів та 2 гранати. За фактом незаконного  зберігання бойових припасів та вибухових речовин було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України. Д. загрожувало покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 7 років. Працівники поліції схилили його зізнатися у скоєнні злочину, за що пообіцяли в подальшому укладення угоди про визнання вини та умовне покарання. 
Провівши конфіденційне побачення з клієнтом, ознайомившись з матеріалами кримінального провадження та проаналізувавши зібрані слідчим докази і виявлені порушення з боку працівників поліції, адвокат дійшла до висновку про передчасність укладення угоди про визнання винуватості. Після спілкування з адвокатом Д. заперечив свою вину, і в результаті до суду було направлено обвинувальний акт.
У суді Д. заявив, що вилучені патрони та гранати йому не належать. У будинку проживають четверо дорослих, кожний з яких міг принести боєприпаси і таємно їх зберігати. Зокрема, це міг зробити його брат, який веде антисоціальний спосіб життя. Також Д. зазначив, що під час обшуку працівники поліції неодноразово змушували його та понятих залишити кімнату, де проводилась слідча дія.
Свідки, які були понятими при обшуку, підтвердили його слова, що свідчило про суттєві порушення з боку поліцейських.
Також у суді було встановлено, що підставою для проведення обшуку став рапорт дільничного інспектора, відповідно до якого той отримав оперативну інформацію про зберігання боєприпасів за місцем проживання обвинуваченого. Однак цей рапорт не був ніде зареєстрований, а доказів, що велася оперативно-розшукова справа, надано не було.
Оцінивши всі докази, суд погодився з позицією захисту і дійшов до висновку про відсутність вини Д., в результаті чого його було повністю виправдано. З текстом вироку можна ознайомитись за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/62047642

Марія Сорочук 
тел.: 067 938 38 73
e-mail: somari@i.ua
Володимир-Волинським місцевим центром з надання БВПД було прийняте рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги та видано доручення №0301-0066505-04 від 19.08.2016 адвокату Марії Сорочук.
Ознайомившись із документами клієнта та вислухавши його пояснення, було з’ясовано, що на підставі рішення Володимир-Волинського міського суду від 27 травня 2016 року в останнього, у відповідності до ст. 170 Сімейного кодексу України, було відібрано дитину без позбавлення батьківських прав. Підставою для прийняття вказаного рішення судом стало звернення органу опіки та піклування з позовною заявою про відібрання дитини в зв’язку з наявністю причин, які перешкоджали належному її вихованню. 
У відповідності до ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат витребувала відсутню у клієнта інформацію (відповідь Володимир-Волинського територіального медичного об’єднання про проходження клієнтом курсу стаціонарного лікування та виписку щодо покращення стану здоров’я і намірами повернути дитину для подальшого виховання, висновок про доцільність повернення клієнту відібраної дитини, затверджений рішенням Володимир-Волинської міської ради) та з метою поновлення прав і законних інтересів клієнта звернулася до суду з позовом про повернення клієнту відібраної дитини.
У ході розгляду зазначеного позову, адвокату вдалося довести, що на час звернення до суду Клієнтом усунено обставини, які стали підставою для відібрання дитини, останній змінив поведінку та ставлення до виконання батьківських обов’язків, прагне брати безпосередню участь у вихованні дитини, тому рішенням Володимир-Волинського міського суду від 31 жовтня 2016 року вказаний позов задоволено, дитину повернено на виховання в сім’ю.

Оксана Вітязь
тел.: 067 273 40 32
До Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся громадянин, учасник АТО, за консультацією щодо права учасників бойових дій та їхніх дітей на державну підтримку для здобуття вищої освіти. Чоловік розповів, що його син навчається в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького на платній основі. Коли ж він звернувся до адміністрації ВНЗ з проханням звільнити сина від плати за навчання, йому відмовили, аргументувавши відсутністю відповідної державної цільової програми.
Водночас, відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ, держава забезпечує учасникам бойових дій, зазначеним уп. 19 ч. 1 ст. 6 цього Закону, та їхнім дітям, у тому числі тим, які навчаються на денній формі навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Взявши до уваги зазначену норму Закону, у місцевому центрі чоловікові призначили адвоката Оксану Вітязь (доручення від № 137 від 23.12.2015 року). Захисниця підготувала адміністративний позов до суду про визнання бездіяльності і відмови неправомірними та зобов’язання вчинити дії. Відповідачами у позові стали Кабінет Міністрів України та Національна академія Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького.
Розглянувши справу, Хмельницький окружний адміністративний суд своєю постановою від 26 травня 2016 року позов частково задовольнив. Було визнано бездіяльність Кабінету Міністрів України, який не розробив та не затвердив державну цільову програму підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття ними професійно-технічної та вищої освіти. Суд також визнав протиправним незатвердження Кабінетом Міністрів порядку і умов надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.
Крім того, суд зробив висновок, що Кабінет Міністрів України не виконав вимоги Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ (далі — Закон) щодо розроблення державної цільової програми в строк, передбачений пунктом 2 Прикінцевих положень вказаного Закону. 
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31.08.2016 року апеляційна скарга Кабінету Міністрів України залишена без задоволення, а постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2016 року — без змін.
Зараз справа перебуває на розгляді у Вищому адміністративному суді України.

Артем Ходюш
тел.: 095 857 82 88
23 червня 2016 року Другим дніпропетровським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги було видано доручення №254 адвокату Артему Ходюшу. До Центру звернулась клієнтка, брата якої з 2001 року рішенням Центрально-Міського районного суду м. Макіївки визнано недієздатним (справа №2-1895/01). Спочатку опікуном недієздатного чоловіка була призначена його племінниця, але в зв'язку з проведенням антитерористичної операції в 2015 році вона виїхала за кордон і фактично функції опікуна не виконує, а клієнтка з недієздатним братом переїхали жити до м. Дніпропетровська. Відповідно до ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою в разі визнання її недієздатною та призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Тобто без такого подання суд не в праві призначати опікуна, тому перш ніж подати позов до суду про встановлення опіки над недієздатною особою, адвокату довелось допомогти клієнтці у винесенні цього питання на розгляд районної ради. Рішенням Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради №221 від 16 вересня 2016 року вирішено вважати за можливе встановити опіку над братом клієнтки та призначити її опікуном. Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Скрипник О.Г. у справі №199/5217/16-ц виніс рішення, яким задовольнив позовні вимоги клієнтки і призначив її опікуном. 
КОРИСНІ ПРАКТИКИ В РОБОТІ ЦЕНТРІВ З НАДАННЯ БВПД 
Мобільні та дистанційні консультаційні пункти доступу до БПД
В Управлінні Пенсійного фонду України Приморського району м. Одеси відкрито мобільний виїзний пункт консультування громадян
Значну кількість людей, бажаючих отримати юридичну допомогу, складають особи похилого віку, яких насамперед хвилюють питання пенсійного забезпечення. Найактуальніші питання стосуються перерахування пенсії за віком, за страховим стажем роботи, по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі по інвалідності з дитинства), у зв’язку з втратою годувальника, у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, а також перерахування пенсії з використанням показника середньої заробітної плати за відповідний рік тощо.
Відкриття дистанційного пункту консультування в Торчинській селищній бібліотеці для дорослих
Розширюємо точки доступу до БПД!
Відтепер відвідувачі Торчинської селищної бібліотеки для дорослих через Skype можуть отримати правові консультації онлайн від фахівців Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Скористатися послугами Skype-зв’язку тут можна з вівторка по п’ятницю з 10:00 до 13:00.

Читати детальніше
Skype-зв’язок для вирішення правових питань
Де можна отримати Skype-консультацію на Запоріжжі? 
Починаючи з 1 березня 2016 року мешканці Запорізької області можуть отримати безоплатну правову допомогу он-лайн за місцем свого проживання завдяки проекту «Бібліоміст».
Працівники бібліотеки налаштують Skype-зв’язок з фахівцями одного з місцевих центрів з надання БВПД. Фахівець місцевого центру надасть правову консультацію, роз’яснення законодавства та, при необхідності, прийме рішення щодо призначення адвоката.

Читати детальніше
На Волині розширено мережу мобільних консультаційних пунктів з правових питань
У Волинській області відкрито та функціонує низка консультаційних пунктів, у яких певні категорії населення мають змогу: отримати спеціалізовану безоплатну правову консультацію, а в разі потреби скористатися послугами адвоката за державний кошт з метою захисту від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання документів процесуального характеру. Детальніше про їх адреси та графік роботи читайте у новині.
Читати детальніше
Робота мобільного пункту консультування на базі Ковельської виховної колонії для неповнолітніх
В силу специфіки закладу та контрольно-пропускного режиму колонії робота мобільного консультативного пункту на території колонії проводиться не рідше 1 разу на місяць, а також в разі потреби – на вимогу засуджених та за попереднім погодженням з адміністрацією виховної колонії. 
Читати детальніше
Правопросвітницька робота Петриківського бюро правової допомоги
Фахівець Петриківського бюро правової допомоги Дніпродзержинського місцевого центру з надання БВПД Лариса Орел разом з головою Іванівської сільської ради Володимиром Чернуським провели виїзний прийом у селі Хутірське.
Читати детальніше
Правопросвітництво
Права людини очима дітей
Наші колеги на Сумщині разом з діточками в малюнках розмірковували про свої права.

Детальніше дивіться також у цьому відеоролику: 

https://www.youtube.com/watchv=c1c5vTYyRzI&feature=youtu.be

Читати детальніше
Права, обов’язки та відповідальність підлітків: семінар для учнів 9-х класів Запорізької загальноосвітньої школи
«Права, обов’язки та відповідальність підлітків» - під такою назвою фахівці з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели семінар для учнів 9-х класів Запорізької загальноосвітньої школи № 1 ім. Тараса Григоровича Шевченко.

Читати детальніше
Представники Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели інформаційні семінари для студентів
У листопаді фахівці Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з нагоди Всеукраїнського тижня права відвідали Механіко-технологічний технікум Одеської національної академії харчових технологій, де провели семінари на тему «Чому так важливо кожному бути обізнаним у правовому просторі?» та «Функціонування системи безоплатної правової допомоги. Адвокат як основний провайдер системи безоплатної вторинної правової допомоги».
Читати детальніше
Підвищення правової обізнаності учнів загальноосвітніх шкіл м. Маріуполь
У рамках проведення заходів Міністерства юстиції України, присвячених Всеукраїнському тижню права, представники Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій області здійснили ряд правоосвітницьких заходів для школярів м. Маріуполь, зокрема провели інтерактивні правові лекції для учнів 9-х класів та присутніх вчителів ЗОШ №15, для учнів 7-9-х класів та вчителів ЗОШ №67, для вихованців Маріупольської ЗОШ-інтернату №2 (7-9 класи) та представників педагогічного складу. 
Читати детальніше
Основи медіації та її майбутнє в системі безоплатної правової допомоги в Україні
Наприкінці листопада в приміщенні Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій області відбулася презентація основ медіації як одного з видів правових послуг, які включає в себе первинна правова допомога (відповідно до п. 4 ч. ст. 7 ЗУ «Про безоплатну праву допомогу»). 
Читати детальніше
Тренінг для параюристів-атовців провели у Сумах представники Регіонального центру
29 листопада Регіональний центр із надання вторинної правової допомоги у Сумській області разом із громадською організацією «Громадське бюро «Правозахист» провів тренінг для параюристів – воїнів АТО на тему: «Захист прав військовослужбовців: соціальний, психологічний, судовий аспекти».
Читати детальніше

Європейська практика правового захисту 
Валентина Буглак: “Найбільше мене вразило, що людина перебуває у клітці”
Продовжуємо серію історій успіху випускників другого освітнього курсу Програми Мережі Будинків прав людини в Україні 2016 року: історія тринадцята.
Адвокатка з Полтави мріяла про свою професію із самого дитинства, коли вона захоплювалася героями Агати Крісті та Джеймса Гедлі Чейза.

Читати детальніше
Андрій Мазур: “Для мене дуже важливо самостійно керувати власним часом”
Продовжуємо серію історій успіху випускників другого освітнього курсу Програми Мережі Будинків прав людини в Україні 2016 року: історія чотирнадцята.
Адвокат із Хмельницького не лише бореться за права своїх клієнтів, але й викладає криміналістику.


Читати детальніше
В новий рік з новим Генсеком
З 1 січня 2017 посаду Генерального секретаря ООН займе Антоніо Гутерреш, відповідну резолюцію прийняла Генеральна Асамблея ООН 13 жовтня. Згідно з документом, Гутерреш призначається керівником всесвітньої організації «на термін, який починається з 1 січня 2017 року та закінчується 31 грудня 2021 року».
Читати детальніше
Провал Ноттебома в Міжнародному суді ООН (Ліхтенштейн проти Гватемали)
Міжнародний суд ООН визнав неприйнятним справу Ноттебома (Ліхтенштейн проти Гватемали) у зв'язку з тим, що Ліхтенштейн не має права поширювати свій захист на пана Ноттебома щодо Гватемали, так як його натуралізація була проведена тільки для того, щоб дати пану Ноттебом можливість змінити свій статус громадянина воюючої держави на статус громадянина нейтральної держави з єдиною метою - потрапити під захист Ліхтенштейну, а не створити зв'язок з його традиціями, інтересами і життєвим укладом, або прийняти на себе будь-які зобов'язання, крім фінансових, і здійснювати права, пов'язані зі статусом, придбаним таким чином.
Читати детальніше

Більше новин про роботу ситеми безоплатної правової допомоги 
читайте на сайтах наших
 регіональних центрів.
Дякуємо за увагу!
Над випуском працювали
 


 
Copyright © 2016 Coordination Centre for Legal Aid Provision, All rights reserved.

Our mailing address is:
Coordination Centre for Legal Aid Provision
73, Sichovykh Striltsiv str. Kyiv
Kyiv 04053
Ukraine

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list
 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
LegalAidUkraine · 73, Sichovykh Striltsiv str. Kyiv · Kyiv 04053 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp