Copy
Novinky projektu BigClown - Srpen 2016
View this email in your browser

Drazí přátelé a podporovatelé,

posílám vám srpnové novinky a neváhejte nás dále zásobovat vašimi komentáři, které nás posouvají blíže k cíli.


Rosteme, a to je dobře

I v srpnu došlo k rozšíření našeho týmu, což nám dělá obrovskou radost. Naše brněnské hnízdo obohatil Pavel, který se soustředí na vývoj rádiového stacku. Ulovili jsme rovněž prvního plzeňského klauna Martina. Pomáhá nám v implementaci šifrovacích a autentizačních algoritmů. No a v naší jablonecké laboratoři obsadil další židli talentovaný hardwarový vývojář Petr, který nyní pracuje zejména na integraci NFC technologie.

Vývoj nemá dovolenou

Léto neléto, vývoj se nezpomalil  - právě naopak! Přidali jsme další řádky kódu v Clown.Hub platformě (Linux host). Také dokončujeme webovou aplikaci Clown.Dashboard pro vizualizaci dat ze senzorů a ovládání aktorů. Opustili jsme technologii Chrome Apps, protože ji Google pro non-Chrome OS operační systémy odpískal. Ale tak to na světě chodí, zejména ve vývojářském světě :-).
 


V oblasti hardware jsme díky změně designu desek plošných spojů (DPS) pracovali na redesignu všech prvků. Více o důvodech této změny píšeme v odstavci Na designu nám záleží. Když už jsme naše DPS zkrášlovali, tak jsme také vylepšovali funkce a optimalizovali. Vše na základě vašich připomínek k funkčnosti i cenám.

Mockrát vám za to děkujeme!


Během srpna jsme také pracovali na nových prvcích:

 • Relay Module umožňuje ovládat různé spotřebiče i když běží pouze na baterie díky bistabilnímu relátku. Tento modul byl nejčastěji zmiňován jako chybějící v červencovém dotazníku.
  Opravdu vás posloucháme :-)

 • Probe Module je pomocná deska sloužící ke snadnému připojení osciloskopu nebo logického analyzátoru na každý signál rozhraní našich modulů. Vyvinuli jsme ho pro vlastní potřebu, ale víme, že usnadní práci s naším systémem i mnohým z vás.

 • Breadboard Module funguje jako redukce pro nepájivé pole a vytváří kolem signálů na rozhraní mezi moduly dostatečný prostor pro vaše "bastlení".

 • PIR Module vám umožní postavit vlastní detektor pohybu. Použili jsme novou technologii výrazně šetřící energii. Takže pojede na baterky déle a levněji :-)

Alpha, Beta, Start!

Dlouho jsme přemýšleli, jak k vám co nejrychleji dostávat výsledky naší práce. Je jasné, že dokončení vývoje našeho systému se všemi deklarovanými funkcemi a parametry potrvá několik dalších měsíců. Na druhou stranu některé části jsou dokončeny a mohou být pro vás zajímavé již teď. A tak jsme dali hlavy dohromady a rozhodli se připravit tzv. Alpha a Beta Sety.

Alpha Set

Jedná se o sestavu složenou z Bridge Module, Relay Module, Tag Module a tagů Temperature, Humidity, Lux Meter a Barometer.

Bridge Module se přes USB připojí k Raspberry Pi 3 (komunikace třídou USB HID), na které se instaluje za použití Docker technologie skrze Docker Hub naše Clown.Hub platforma. Docker kontejner obsahuje veškerý potřebný software pro běh Clown.Hub software (základ systému Linux, Clown.Bridge, Clown.Talk client/server, MQTT broker, Caddy web server, ...).

Veškeré tyto komponenty vám umožní číst data z připojených senzorů, zobrazit si je ve vašem prohlížeči, případně ovládat relé. Zároveň jsme připravili integraci Alpha Setu s aplikací Blynk a díky tomu budete moci monitorovat a ovládat váš první Clown.Node i z chytrého telefonu.

Ačkoliv Alpha Set nemá implementovánu bezdrátovou komunikaci, tak vám pomůže se rychleji seznámit s naším systémem, umožní vám zahájit budování vašeho systému domácí automatizace a testovat integraci s jinými hardwarovými i softwarovými platformami. Díky použití Bridge Module není potřeba žádného firmware. Alpha Set se rovněž hodí všude tam, kde není potřeba bezdrátové komunikace a sensory/aktory připojené přímo k Raspberry Pi zajistí požadovanou funkčnost. Samozřejmě, že jak se bude systém rozvíjet a zdokonalovat, tak budete moci Alpha Set upgradovat na vyšší verze.

Alpha Set se prodává za cenu 1.900 Kč včetně DPH a přepravného.

K Alpha Setu si můžete přiobjednat: (uvedené ceny jsou včetně DPH):

 • Předkonfigurované Raspberry Pi 3 v krabičce a s adaptérem za 1.800 Kč

 • Průmyslovou 4GB MicroSDHC kartu s technologií SLC Lite za 350 Kč

 • CO2 Module pro měření koncentrace oxidu uhličitého za 2.450 Kč

 • Breadboard Module pro zjednodušení práce na nepájivém poli za 180 Kč

 • Probe Module pro snadnější připojení osciloskopu a logického analyzátoru za 180 Kč

 • NFC Tag plnící funkci bridge mezi NFC a I2C za 250 Kč


Alpha Set můžete kdykoliv vrátit a my vám budeme refundovat celou uhrazenou částku. A protože fakturujeme se 14-ti denní splatností, tak si můžete Alpha Set vlastně bezplatně vyzkoušet.

Objednávejte na mém e-mailu, nezapomeňte prosím uvést vaši přesnou adresu a také velikost stylového trika BigClown (výběr z S/M/L/XL/XXL), které dostanete jako naše poděkování za odvahu být mezi prvními vlastníky BigClown :-).Beta Set

Tato sestava představí bezdrátovou komunikaci. Bude obshovat Core Module s výchozím firmware (repozitář bc-firmware-generic) a součástí již bude také Battery Module. V porovnání s finálním stavem však nebudou implementovány všechny plánované funkcionality, zejména co se týče zabezpečení a kódování binárních struktur. V budoucnosti se však bude jednat pouze o upgrade firmware. Stávající Alpha Set tedy bude možné pouhou výměnou Bridge Module za Core Module a doplněním Battery Module upgradovat na bezdrátový prvek napájený z alkalických článků.

Beta Set bude dostupný koncem září a bude jej možné objednat již prostřednictvím našeho e-shopu.

Na designu nám záleží

Od startu našeho projektu se snažíme být inovativní, a i proto jsme navrhli různobarvené provedení našich desek.
Nyní nás napadlo vylepšit design aplikací tzv. zlatého řezu, který je v umění pokládán za ideální proporci mezi různými délkami. Zjednodušeně jde o poměr stran obdélníku o hodnotě zhruba 1.6. Naše DPS jsme tedy redesignovali a už v Alpha Setu dostanete zlatě nařezáno :-).

 

Jak jsem již psal v jednom z prvních dopisů, paralelně pracujeme na modulárních krabičkách, které jsou přizpůsobeny našim prvkům a z vámi postavených nodů udělají profesionálně vyhlížející produkty. Dnes přináším první obrázek z designové studie. Ukazuje, že jdeme cestou jednoduchosti. Nyní se připravují modely a začínáme pracovat na mechanické konstrukci. Připomínám, že v první fázi vám uvolníme výkresy, které umožní 3D tisk krabiček, případně je budeme schopni vytisknout pro vás.


 

Plnobarevný podzim

Vaši podporu cítíme na každém kroku a moc za ni děkujeme. Děkujeme rovněž za zpětnou vazbu k návrhu cen a produktovému portfoliu, která nám pomáhá lépe vnímat vaše očekávání.

Přejeme vám plnobarevný podzim, ke kterému se budeme snažit pomoci zahájením prodeje našich plnobarevných sestav. 


Užívejte si každého dne a vězte, že jednotkou života není sekunda, ale zážitek!


Alan

Copyright © 2019 *|LIST:COMPANY|*, All rights reserved.