Copy
Informatórium Súkromnej základnej školy waldorfskej
10. jún 2016
View this email in your browser
Cirkus v stredovekom duchu
Tohtoročný šiestacky cirkus dostal priliehavé meno Chartres podľa francúzskeho mesta, kde stojí jedna z najväčších gotických katedrál vo Francúzsku. Priliehavé preto, že celý program sa niesol v stredovekom duchu počnúc hudbou cez kostýmy až po scénky, v ktorých vystupovali bojovníci, lukostrelci, šašovia, urodzené dámy a nechýbal ani panovník.
viac info
Pozvánka na tradičnú Jánsku slávnosť
Milí rodičia a deti, rezervujte si  sobotné popoludnie 25.6. od 15:00  na tradičnú Jánsku slávnosť. Je to príjemná záhradná neformálna akcia. Na deti čaká dobrodružné hľadanie pokladu, dielničky, opekačka a iné prekvapenia. Novinkou bude aj malý kurz tancovania salsy.
Tešíme sa na Vás.
Deti a rodičia 8. ročníka
Pozvánka na Zónu bez peňazí
Milí rodičia,
V sobotu 18.6 od 10,00 bude v areáli školy opäť Zóna bez peňazí. Ak máte chuť a záujem srdečne vás pozývame. Pridajme sa spoločne k ľudom, ktorí v dnešnej dobe cítia, že tato Zem už má dostatok vyrobených produktov, že nie všetko je nutné kupovať, že možno práve "vaša susedka" využije fén, ktorý vy už dávno nepotrebujete;-) alebo mladší spolužiak vašeho syna donosí jeho tenisky, z ktorých ten váš rýchlo vyrástol...len sa k nim musí dostať...

Ak vás podobné aktivity zaujímajú príďte nás podporiť a prineste (nie je to podmienkou) veci, ktoré sú funkčné, pekné a niekto by z nich mohol mat radosť aj keď u vás už svoje využitie stratili a zoberte si, ak vás niečo oslovilo.

Tešíme sa na spoločne strávený čas.
Pripadne otázky prosím na adresu sasa.parso@gmail.com.
Za organizačný team Saša P. a Erika H.
Pozvánka na rodičovské združenie II.ročníka
V pondelok 13.6. sa o 16.00h stretneme na poslednom tohoročnom rodičovskom stretnutí, budeme sa venovať najmä téme Nuda a otázkam, ktoré máte,V rámci triednej akcie deviatakov nám ostalo voľných cca 10 lístkov na predstavenie Prorok Štúr v hodnote 7,80 (pôvodná cena 14 eur). V prípade záujmu sa ozvite na môj mail:zuzana.bajusova@iwaldorf.sk  Ďakujem  ZB
Kto daruje šliapacie šijacie stroje ?
Milí rodičia, v textilnej dielni nám chýbajú funkčné šliapacie šijacie stroje, akútne by sme radi prijali aspoň jeden do daru. Ak o nejakom viete, dajte nám prosím vedieť. Vrúcne ďakujeme.
Saša P. a Tatiana M.
Škola pod lupou - séria článkov o fungovaní našej školy

Odpovede na otázky rodičov našich žiakov 

otázka:
Celkom zaujímavý by bol ukazovateľ: pomer medzi súčtom všetkých pedagogickych platov školy/počet všetkých žiakov a pozrieť sa na to isté v iných školách.
20.3.2016 23:25
 | Anonym


odpoveď:
Na tieto veci sme sa pozerali Napr. sme si to porovnávali s Bilingválnym gymnáziom C. S. Lewisa, kde pracuje náš bývalý kolega. Majú cca o polovicu vyšší počet žiakov a približne o tretinu viac zamestnancov. Porovnateľné platy, o niečo vyššie školné a viac peňazí na odmeny. Trochu vyšší počet nepedagogických zamestnanov než my. Naši učitelia okrem pedagogockej práce robia aj organizačné veci školy, čo na iných školách zabezpečujú špecializovaní zamestnanci.


otázka:
Ak skola bez dotacii statu vedela usetrit 400 tisic, je nutne dvihat skolne, ak mame o 50 percent vyssie prijmy?
20.3.2016 21:35
 | Žanet.Hanečákodpoveď:
Škola s dotáciami štátu dokázala našetriť túto rezervu a záruku na stavebný úver, pretože zväčšovanie priestorov je s rozvojom školy nevyhnutné.


otázka:
Ako je možné, že škola má na účte 400.000 € a pritom kvôli nízkej mzde waldorfskí učitelia odchádzajú alebo sú frustrovaní z výšky svojej odmeny?
20.3.2016 12:35
 | Anonym


odpoveď:
Posledné dva roky sa učiteľom postupne navyšovali platy, takže zlepšilo sa to. Frustrácia učiteľov vyplýva z celospoločensky nízko nastaveného príjmu učiteľov, čoho dôsledkom bol aj štrajk. Suma 400 tisíc je výsledkom niekoľkoročného akumulovania prebytkov, ale ak by sme ňou chceli vykryť zvýšenie miezd, ktoré zahŕňa vysoké odvody štátu, rozpustila by sa počas jedného roka / dvoch rokov na zvýšenie platov cca o 500 / 250 EUR mesačne. Po roku / dvoch by bola rezerva rozpustená a po roku učitelia by sa museli vrátiť k svojim pôvodným platom, čo by bol riadny šok.


otázka:
...k otazkam rozpoctu 6. naklady na organizaciu PODUJATI - co konkretne je tu zahrnute, ak takmer vsetky naklady znasaju rodicia organizujuci podujatie?
20.3.2016 12:34
 | Anonym


odpoveď:
Náklady na podujatia tohto roku zahŕňali organizovanie medzinárodnej konferencie o waldorfskej pedagogike pre odbornú verejnosť, kde len tlmočenie stálo 1000 EUR, k tomu občerstvenie pre cca 30 hostí, prehliadka Bratislavy, preprava objednaným autobusom.


otázka:
Ako neodbornik mam otazky k zaslanemu rozpoctu:
1. co znamena DOTACIE KLUBU a JEDALNE???,
2. kto su ASISTENTI na Waldorfskej skole?, 
3.co znamena material na pripravu DESIATY? ved desiaty si deti platia, vsetky naklady s tym spojene sa maju snad premietat
20.3.2016 0:47
 | Anonym


odpoveď:
1.   Dotácie klubu a jedálne sú štátne príspevky, ktoré pokrývajú cca polovicu skutočných nákladov na stravu a kluby. Druhú polovicu doplácajú rodičia šekmi a klubovným.
2.   Asistenti na škole sú pomocníci pre integrované deti a platí ich štát, ich mzdové náklady nenesie škola.
3.   Položka materiál na prípravu desiat bola zle formulovaná. V skutočnosti ide o položku vybavenia výdajne: príbory, taniere, poháre, čajová elektrická kanvica, to čo, treba  postupne dokupovať, lebo sa to opotrebuje alebo rozbije.


otázka:
Kto bude vlastníkom prístavby? Ak zriaďovateľ, prečo majú rodičia znášať vo zvýšenom školnom náklady na výstavbu budovy, ktorú bude následne vlastniť zriaďovateľ? Veď rodičia takto vytvárajú zriaďovateľovi zisk!
20.3.2016 0:38
 | Anonym


odpoveď:
Možno tu nie je jasné, že zriaďovateľom sú naši učitelia, ktorí školu založili. My nemáme nejakého “vonkajšieho” zriaďovateľa. Okrem toho vlastnícke vzťahy budúcej prístavby nie sú ešte jasné. Ideálne by bolo, keby škola vlastnila prístavbu, ale s tým musí súhlasiť aj vlastník budovy, ktorý môže investíciu kompenzovať aj zníženým nájmom terajšej budovy a pozemku či predĺžením nájomnej zmluvy napr. na 99 rokov.


otázka:
Vlastníkom pozemku a budovy školy je vraj Bratislava nové mesto. Ako chceme na cudzom pozemku postaviť vlastnú budovu? Prečo chceme vlastniť prístavbu, keď nevlastníme pôvodnú budovu?
17.3.2016 22:06
 | Anonym


odpoveď:
Vlastníkom budovy  a pozemku je Magistrát Bratislavy, nie Nové Mesto. Od neho závisí, či dá vôbec povolenie na prístavbu. Ak nie, budeme musieť nájsť pre rozvíjajúcu sa školu nové priestory. Prístavba je pre nás lepším riešením, keďže sa do školy už veľa investovalo, lokalita nám vyhovuje a zvykli si na ňu aj naši rodičia, niektorí sa  dokonca do blízkosti školy presťahovali. Naším cieľom je zabezpečiť si toto miesto do budúcnosti, preto by bolo dobré byť vlastníkom prístavby, lebo o prípadnom odkúpení budovy sa už nebude dať rokovať bez nás a našich podmienok. Výhoda vlastníctva celej budovy sa môže v budúcnosti sproblematizovať napr. zvýšením daní z nehnuteľností, ktoré sú na Slovensku zatiaľ nízke v porovnaní so štátmi EÚ, ale trend ich zvyšovania je jasný a raz by mohla daň z nehnuteľnosti výrazne zaťažiť rozpočet školy. Momentálne máme nájomnú zmluvu do roku 2034 a netušíme, čo sa stane potom. Prístavbou by sme si túto lokalitu zaistili.


otázka:
Keď je ročný zisk školy 500Eur na žiaka/100.000Eur:200 žiakov/, je nutné sa baviť o zvyšovaní školného?
17.3.2016 22:02
 | Anonym


odpoveď:
Toto číslo je dnes nepravdivé. Tohtoročný rozpočet a jeho realita je úplne iná. Presnejšie informácie získate na pôde Finančnej rady.


otázka:
Škola hospodári zo ziskom - prečo nevie zaplatiť triednych učiteľov tak, aby boli spokojní?
17.3.2016 21:59
 | Anonym


odpoveď:
Škola hospodárila pár rokov so ziskom a z neho sa zvýšili platy najmä triednym učiteľom. Dnes je zisk minimálny a ledva pokrýva nutné ročné investície.


otázka:
Prečo nemá škola na výuku angličtiny native speakra? Myslím, že zo školného by mohol byť zaplatený a deťom by to prospelo.
17.3.2016 12:28
 | Anonym


odpoveď:
Škola mala roky native speakera a rodičia sa sťažovali, že výsledkom je že deti angličtinu nevedia, lebo nevie vysvetliť gramatiku. Frustrovaný zo školy odišiel. 
Copyright © 2016 Súkromná základná škola waldorfská, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by MailChimp