Newsletter MSVK březen 2017
Zobrazit v prohlížeči
Vážení čtenáři,
březen je již dlouhodobě označován jako měsíc čtenářů, dříve také jako měsíc knihy. Naše knihovna vám kromě bohaté nabídky knih zpestří tento sympatický měsíc rovněž skvělými akcemi, které u nás můžete navštívit zcela zdarma. A pokud ještě nemáte program na první březnový víkend, navštivte náš stánek na 7. Ostravském knižním veletrhu na Černé louce. Budeme se na vás těšit 3.-5. března. Po předložení platného čtenářského průkazu knihovny v pokladně výstaviště získáte vstupenku s 50% slevou.
Vaše redakce

ZVEME VÁS DO KNIHOVNY

1. 2.-31. 3. 2017
EMOTION WORLD
Výstava fotoobrazů Laďky Skopalové ve studovně.
 
2. 3.-4. 5. 2017
KRÁSA A TAJEMSTVÍ STŘEDOVĚKÝCH RUKOPISŮ III
Výstava, autor Marek Zágora.
 
1. 3. 2017 v 17.00
Knihovnické středy
Radovan Lipus / ŠUMNÉ STOPY V JAPONSKU
Přednáška známého známého režiséra o odkazu našich významných architektů ve vzdáleném Japonsku.
 
22. 3. 2017 v 16.00
Knihovnické středy
Ing. arch. Eva Špačková / JAK NAPLÁNOVAT MĚSTO
Přednáška o podobě a plánování měst od nejstarší historie po současnost. Ilustrováno na příkladech z Ostravy a nejbližšího okolí.
 
28. 3. 2017, 16.00-20.00
DESKOHRANÍ
Odpoledne s deskovými hrami v oddělení speciálních fondů.

NOVINKA... E-knihy Flexibooks

Půjčujete si u nás e-knihy přes eReading.cz? Jste s touto službou spokojeni?
Od 2. 2. 2017 si podobným způsobem můžete vypůjčit i odbornou literaturu! Nově ji nabízíme ve spolupráci s nakladatelstvím Fraus přes platformu Flexibooks. Změnou oproti eReading.cz je, že tyto e-knihy lze číst nejen na tabletech a chytrých telefonech, ale také na počítačích s operačním systémem Windows. Výpůjčka probíhá přes náš katalog, zároveň však musíte být zaregistrováni na portále Flexibooks (pod stejnou e-mailovou adresou). Každou výpůjčku musíte aktivovat přes poukaz zaslaný na váš e-mail. Výpůjční lhůta činí 31 dní a najednou můžete mít vypůjčeny až 3 e-knihy Flexibooks.

3x SE ZNÁMOU OSOBNOSTÍ

EVA KOTARBOVÁ

Narodila se v ostravské čtvrti Vítkovice. Po studiu na Pedagogické fakultě v Ostravě krátce vyučovala, později pracovala jako novinářka, např. v Ostravském večerníku, v Televizním studiu Ostrava, v TV Kabel Plus. V letech 1997-2007 působila jako tisková mluvčí jedné z městských částí Ostravy a zároveň byla redaktorkou a fotografkou zpravodaje Centrum. Nyní je volnou novinářkou, provozuje webové stránky Haló, Ostrava! Je autorkou několika básnických sbírek. Napsala rovněž řadu povídek, které byly publikovány v denním tisku a časopisech. Realizovány byly desítky jejích televizních scénářů k publicisticko-dokumentárním snímkům postihujícím kulturní dění moravskoslezského regionu. Tvorba Evy Kotarbové byla několikrát oceněna v literárních a novinářských soutěžích.
 

Foto archiv Evy Kotarbové
Můžete se s našimi čtenáři podělit o některý z Vašich nejsilnějších čtenářských zážitků?
Pokud máte na mysli knihy, které jsem v životě přečetla v minulosti, bylo jich hodně, které mě přiměly k takovému čtení, že jsem se od nich nemohla odtrhnout a četla jsem je bez přerušení až do konce, většinou celou noc. Soustředím se ale na autory, kteří jsou spjati s Ostravou. K takovým knihám patří například titul Naděje mi pomohla přežít (1994). Je to kniha Ruth Eliasové. Jedná se o autobiografické vyprávění mladé ženy pocházející z ostravské židovské rodiny, která přežila pobyt v koncentračním táboře, kde porodila dítě. Byla jsem velmi překvapena, že po mnoha zhlédnutých filmech a přečtených knižních dílech, jež se zrodily z poznání hrůz holocaustu, mě příběh Ruth tak silně zasáhl. Totéž mohu říci o knihách Oty Filipa, nazvaných Sedmý životopis (2000) a Osmý čili nedokončený životopis (2007). Ty samozřejmě nelze přečíst za dvacet čtyři hodin, ale pro toho, kdo se více zajímá o historii a život lidí po druhé světové válce a o politiku, může jejich přečtení znamenat vytvoření nového pohledu na uplynulé události i lepší pochopení toho, co se děje v současnosti. Obě mají několik set stránek a vytrvat u nich do poslední opravdu stojí za to. 
 
Jaký je Váš vztah ke knihovnám a knihám?
Knihy k svému životu potřebuji, v poslední době si zvykám číst je i pomocí mobilu při cestách v dopravních prostředcích, abych využila čas. Do knihoven chodím nepravidelně. Podle potřeby do různých poboček Knihovny města Ostravy. Zvláštní vztah mám k té, která se nachází na ul. Dr. Martínka v Hrabůvce, protože tam jsem v sedmdesátých letech dva roky pracovala jako knihovnice a spolu s kolegyní jsem připravovala literárně-hudební pořady, na něž jsme zvaly studenty z místních základních a středních škol. Díky tomu jsem se pak v té době dostala k tvorbě scénářů pro ostravské rozhlasové vysílání, k přednášení pro veřejnost i k psaní článků pro noviny. Ještě dříve, v době studií na Pedagogické fakultě v Ostravě, jsem se přihlásila do tehdejší ostravské Státní vědecké knihovny, potřebovala jsem odborné matematické a geografické publikace. V současné době do těchto knihovnických zařízení přicházím i na různé besedy, také o mé literární tvorbě. Jsem tomu moc ráda. V Moravskoslezské vědecké knihovně proběhlo slavnostní uvedení mých posledních dvou básnických sbírek, za což znovu děkuji, a velký dík patří také Knihovně města Ostravy, která mi umožnila zapojení se do mezinárodního projektu, z něhož vznikla slovensko-česká antologie Spoluhlasom/Spoluhlasem. Vyšla v roce 2014 v Žilině s finanční podporou EU. Seznamuje veřejnost s tvorbou 16 autorů Moravskoslezského a Žilinského kraje. 
 
Jakou knihu byste nám doporučila?
Určitě tituly, které jsem zmínila již výše. Také si myslím, že všechny ty, kdo mají rádi Ostravsko a chtějí si připomenout jeho těžkou a také hrdou minulost, by mohla zaujmout kniha spisovatele, publicisty a nakladatele Vítězslava Bělovského (který publikoval pod jménem Václav Chytil), nazvaná Chodci v soumraku. Její autor bohužel nedávno zemřel, takže Ostravsko přišlo o svého dalšího obdivovatele, jemuž se od narození vepsalo do krve. Domnívám se, že stojí za to poznat Chytilovu tvorbu i prostřednictvím jeho webových stránek: http://www.vaclav-chytil.cz/.

SLUŽBY, O KTERÝCH MOŽNÁ NEVÍTE

Poradna (bibliograficko-informační služba)


Potřebujete zjistit, jak se dříve jmenovalo dnešní Masarykovo náměstí? Kdo postavil obchodní dům Brouk a Babka? Píšete bakalářskou nebo diplomovou práci a nevíte si rady se zadaným tématem? Právě poradna (bibliograficko-informační služba) je to pravé, co potřebujete. Knihovnice buď přímo vaše dotazy zodpoví, nebo vám poradí, kde a jak najít další informace. Také vás naučí pracovat s naším online katalogem a plně využívat jeho možnosti. Kde poradnu najdete? V půjčovně vpravo - před PC s katalogy.
Víte, že již celý rok si u nás můžete půjčovat deskové hry? Za tuto dobu jich bylo vypůjčeno celkem 423.

ZE ZÁKULISÍ

Čističky knihovního fondu


Pokud si pod tímto označením představujete sofistikované zařízení na čištění knih, musíme vás zklamat. Ve skutečnosti se jedná o pracovní zařazení dvou zaměstnankyň knihovny, jejichž úkolem je nikdy nekončící otírání knihovních regálů (a samozřejmě i knih samotných) od prachu. Pracovnice postupně objíždějí všech šest našich skladů knihovního fondu a snaží se udržet uskladněné knihy co nejvíce prachuprosté. V blízké době by čištění knih v naší knihovně mělo být snazší. Díky evropskému projektu si budeme moci pořídit výkonné přístroje, které by měly čištění fondu ulehčit a zkvalitnit. Jde o plně automatizovaná zařízení umožňující velmi důkladné odsátí prachu z povrchu knih. Doufáme, že se vám pak dostanou do rukou jen čisté knihy.

SOUTĚŽ

Recepty z knih

Jak Francouzky hledají štěstí, autorka Jamie Cat Callanová
Francouzky dobře vědí, jak se radovat ze života a s požitkem si vychutnat každý jeho okamžik.
Recept nám zaslala čtenářka Jana, které patří náš dík a balíček propagačních předmětů.  

Citronový koláč Mary Kellyové (12 porcí)
Tento koláč nejlépe chutná vlažný a vylepšený kopečkem neslazené šlehačky. V každém případě se má sníst v den, kdy byl upečen, protože do druhého dne ztratí pravou čerstvost.
Těsto: 1 šálek (160 g) polohrubé mouky, 3/4 lžičky kypřícího prášku do pečiva, 1/4 jedlé sody, špetka soli, 4 lžíce změklého másla, 3/4 šálku (120 g) moučkového cukru, 1 velké nebo 2 malé vejce,1/3 šálku (80 ml) řeckého nebo jiného přírodního jogurtu zředěného trochou mléka (lze použít i jogurt s citronovou příchutí), čerstvě nastrouhaná kůra z 1 citronu.
Poleva: 1/2 šálku (100 g) krystalového cukru, šťáva z 1 citronu.
Troubu nastavíme na 180 °C a necháme předehřát. Mouku prosejeme do mísy. Přidáme kypřící prášek, jedlou sodu a sůl a vše dobře promícháme. Do druhé mísy dáme máslo a cukr, které utřeme do hladké nadýchané pěny. Do základu rázně vetřeme nejprve vejce a potom střídavě po třetinách jogurt a sypkou směs. Nakonec vmícháme do těsta nastrouhanou citronovou kůru.
Dortovou formu o průměru 20 cm vymažeme máslem a vysypeme moukou. Těsto přendáme do formy a povrch uhladíme stěrkou. Následně pečeme koláč 30 až 35 minut.
Mezitím v misce utřeme krystalový cukr s citronovou šťávou na polevu hustoty sirupu. Po vyjmutí z trouby ponecháme koláč ve formě, rovnoměrně ho potřeme polevou a necháme vychladnout na drátěné mřížce. Během chladnutí poleva ztuhne a vytvoří křehkou krustu.
 
Pozor, příště na tomto místě najdete místo soutěže hodně dobrý knihovnický vtip.

HANDICAP

Filmy pro neslyšící


Sluchově handicapovaní čtenáři si v naší knihovně mohou vypůjčit filmy se speciálními titulky pro neslyšící. Těmto uživatelům nabízíme zhruba 220 takových filmů. Jedná se o filmy z produkce společnosti Filmexport Home Video z edice Zlatého fondu české kinematografie. Neslyšící se tak mohou podívat např. na filmy Poslední muž, Naši furianti, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese či Život je krásný. Tyto dokumenty si mohou vypůjčit pouze sluchově handicapovaní čtenáři.
Seznam filmů pro neslyšící najdete zde.

STOJÍ ZA ZAHRÁNÍ

Tentokrát vám knihovníci doporučují deskové hry.
BIATLONMÁNIE

Počet hráčů 2-8, doporučený věk – od 6 let, herní doba 80 min.
Snadno pochopitelná společenská hra. Hráči si mohou zkusit závod v Novém Městě na Moravě. Podle jedné kostky se posouvají po plánu, podle druhé probíhá střelba. Je možné hrát jednodušší verzi, hlavně s dětmi. Hra však umožňuje i závod štafet a obsahuje také karty našich biatlonových reprezentantů. Ze hry se tak stává skutečně strhující závod.
K vypůjčení zde.
CASHFLOW
Jak vybřednout z krysího závodu


Počet hráčů 2-6, doporučený věk – od 10 let, herní doba 180 min.
V této hře se naučíte, jak nakládat s osobními financemi, jak investovat do nemovitostí či firem a zároveň jak porozumět ekonomice. To vše zábavnou formou. Dostaňte se z krysího závodu a začněte si konečně plnit svoje sny. Cílem této hry je naučit hráče efektivně řídit svůj tok peněz (cash flow).
K vypůjčení zde.
JAREK
Stolní hra pro milovníky a znalce písní Jaromíra Nohavici


Znáte dobře písničky Jarka Nohavici? Ověřte si to ve stolní hře. Dokážete vyjmenovat názvy všech Jarkových písní, které obsahují slovo rýže? A co písničky, ve kterých se objevuje slovo džber nebo čaj? Hru je možné hrát podle různých stupňů obtížnosti. 
K vypůjčení zde.
MALÝ PRINC
Udělej mi planetu!

Počet hráčů 2-5, doporučený věk – od 8 let, herní doba 25 min.
Postavte Malému princi jeho planetku B612. Pozorně vybírejte jednotlivé části planety tak, abyste získali na konci hry co nejvíce bodů. Pozor ale na baobaby a sopky, ty vám body naopak uberou.
O počtu získaných bodů rozhodují postavy z knihy – Domýšlivec, Zeměpisec, Hvězdář, Král, Lampář, Myslivec, Pijan, Obchodník, Zahradník a samozřejmě Malý princ.
K vypůjčení zde.
PATCHWORK

Počet hráčů 2, doporučený věk – od 8 let, herní doba 15 min.
Milujete techniku patchwork? Pak tato hra bude patřit mezi vaše oblíbené. Pomocí různých tvarů, za které platíte knoflíčky, vyplňujete svoji "přikrývku". Vítězství patří tomu, kdo nejlépe nakoupí a zkombinuje vybrané záplaty.
K vypůjčení zde.

PŘIPRAVUJEME 

Naše knihovna se stala partnerem projektu „Knižnice pre vzdelávanie 50 plus“ (v rámci programu Erasmus+). Jeho obsahem je vytváření nové klubové činnosti v prostorách knihovny. Chcete-li se i vy podílet na skladbě a tématech klubů, můžete vyplnit dotazník zde.
Copyright © 2017 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě

Tento newsletter vám byl zaslán, protože jste v minulosti vyjádřili zájem o jeho zasílání. 
Zde můžete aktualizovat své údaje, případně odhlásit odběr newsletteru.

www.svkos.cz

Email Marketing Powered by Mailchimp