Copy
MESTO TRNAVA | október 2016
TRNAVSKÝ NEWSLETTER
11/2016

ČO SA DEJE NA MESTSKOM ÚRADE

 

Sadíme cibuľoviny, chystá sa aj výsadba stromov

Veľká jesenná výsadba cibuľovín sa začala. Kvety z mobilných záhonov z Mikulášskeho a Trojičného námestia našli nový domov na Študentskej ulici, kde sú v týchto dňoch pomedzi ne vysievané cibuľky kvetov.
Práve dnes sa sadili cibuľoviny aj v Sade Antona Bernoláka. Špeciálny stroj (na fotografii hore) ich vsádzal priamo do trávnika nadvihnutím vrstvy trávy, ktorá bola následne ručne zatlačená naspäť (foto vľavo).
Vďaka tejto technológii budú Študentská ulica,  promenáda i ďalšie vybrané miesta v sezóne hrať farbami a pôsobiť ako prírodná rozkvitnutá lúka.
Presnú skladbu zvolených rastlín i to, ktoré lokality budú zdobiť, sa dozviete v podrobne spracovanom článku na našom webe.

Okrem toho máme vypracovaný aj plán jesennej výsadby stromov. V období jeseň/zima 2016 navrhol odbor územného rozvoja a koncepcií vysadiť 391 vzrastlých stromov. Najviac ich pribudne v severnej časti mesta, kde sa po minulé roky sadilo pomenej (napr. Na Hlinách).
Intenzívna výsadba sa bude realizovať aj v areáli AŠK Slávia, ktorý v rámci celkovej rekonštrukcie postupne dostáva novú podobu. Stromy budú doplnené po obvode bežeckého oválu, ale aj v priľahlých voľných i zatrávnených plochách.
Ďalšou plánovanou lokalitou je zelená ihrisková plocha medzi Poštovou, Spojnou, Rovnou a Saleziánskou ulicou v okolí oplotenia materskej školy. Pri Morovej kaplnke na Kopánke vznikne okrem novej skupiny stromov aj krátka aleja popri chodníku z okrasných višní kvitnúcich na svetloružovo.
Množstvo nových stromov doplníme aj na Kalinčiakovej Hospodárskej ulici, vďaka komunitným projektom sa zazelená aj Coburgova ulica.

Radi by sme mali Trnavu čo najzelenšiu, nie všade je však možné stromy vysádzať. Sme totiž limitovaní trasovaním podzemných vedení. Napríklad na Špačinskej ulici a v rámci Modranky nie je možné sadiť toľko, koľko by sme si my i obyvatelia týchto lokalít predstavovali, pretože vedenie inžinierskych sietí to jednoducho neumožňuje. Snažili sme sa však využiť maximum priestoru, kde bolo možné vysádzať. V Modranke sa budú sadiť stromy na Diaľničnej ceste smerom k Peugeotu v okolí okružnej križovatky.

 

V lete nás pred páľavou ochránia zelené slnečníky

Pri zelenej téme ešte ostaneme. Ešte síce ani len neskončila jeseň, ale preskočme na chvíľu Dušičky, Vianoce, Nový rok aj Veľkú noc a pozrime sa, na čo sa budeme môcť tešiť v lete.
Na Hlavnej ulici sa objaví novinka, akú sme tu ešte nemali – tzv. zelený slnečník (vidíte ho na vizualizácii vľavo).
Ide o konštrukciu, ktorá sa v hornej časti rozvetvuje a tvorí priestor pre postupne sa rozrastajúcu popínavú zeleň, a dole poskytuje miesto na posedenie v príjemnom chládku.
Zelené slnečníky budú štyri – sú mobilné a dajú sa ľubovoľne rozmiestniť. Na pešej zóne ich určite neprehliadnete.

 

Stroj času nás vráti do minulosti

Pre našich fanúšikov na Facebooku (je vás už viac než 16 000!) sme pripravili nový seriál, ktorým vás chceme pozvať na výlet do minulosti. Cieľom je minulé storočie – pozrieme sa, ako sa kedysi v Trnave žilo, zabávalo, korzovalo, obliekalo...
Ide o výber obľúbených článkov z Noviniek z radnice, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti. Okrem zaujímavostí z histórie nášho mesta v nich nájdete aj jedinečné fotografie ľudí, ktorí kráčali ulicami Trnavy dávno pred nami; často po miestach, ktoré by ste dnes už ani nespoznali.
Mnohé z článkov sú zamerané na konkrétnu tému (napríklad o trnavských kúpaliskách, kinách, svadobných obradoch v meste a podobne), viac však už neprezradíme, počkajte si na zajtrajší Stroj času. Štartuje na našom Facebookovom profile vždy vo štvrtok o 17.30 h (vybrali sme práve tento deň, lebo je celosvetovo známy ako Throwback Thursday, čiže „návratový štvrtok“, kedy používatelia na sociálnych sieťach zdieľajú príspevky zo svojej minulosti, a podvečerný čas sme zvolili preto, aby ste si mohli po práci oddýchnuť pri príjemnom čítaní).

 

Od októbra nás môžete sledovať aj na Twitteri

Po Facebooku Instagrame sme po dlhšej pauze rozbehali aj náš účet na Twitteri. Sledujte profil @trnava a budete medzi prvými, ktorí sa dozvedia, čo sa v meste deje.
Okrem toho práve tu skúšame aj live stream – ako prvý živý prenos sme 17. októbra z kaplnky na radnici vysielali otvorenie vernisáže prác študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (na túto výstavu vás pozývame aj v sekcii Nepremeškajte).
A môžete sa tešiť aj na ďalšie živé prenosy z mestských akcií!

RADOSLAV BAZALA

vedúci odboru organizačného a vnútornej správy MsÚ

 
 • „Odbor, ktorý riadim, je špecifický. Skladá sa z dvoch úsekov: z organizačného a z úseku vnútornej správy. Organizačný úsek plní prenesený výkon štátnej správy a zabezpečuje matričný úrad, ohlasovňu pobytu, voľby a referendá. Stará sa aj o prípravu a priebeh mestského zastupiteľstva, mestskej rady a o personalistiku mestského úradu.
  Úsek vnútornej správy sa zasa zameriava na technickú a hospodársku správu budov radnice a mestského úradu.
  Činnosť odboru teda nie je úzko orientovaná na výkon jednej zložky, preto je veľmi dôležité poznať čo najlepšie svoj tím, každého individuálne, a to nielen po pracovnej, ale aj po osobnej stránke. A zároveň zostať pritom sám sebou.“
   
 • „Trnava nie je moje rodné mesto, ocitol som sa tu po šiestich rokoch štúdia v Ríme. Začínal som tu ako kaplán v Bazilike sv. Mikuláša. Potom moje kroky viedli do mestskej časti Modranka, kde som pôsobil ako farár a následne som sa vrátil znovu do Trnavy ako riaditeľ arcibiskupského úradu a súdny vikár, a to je dôvod, prečo ma pozná veľa ľudí.
  Keď ma pri náhodnom stretnutí, napríklad na ulici, osloví človek pre mňa už možno neznámy, som rád, pretože mu stretnutie so mnou pripomenulo mňa osobne a možno i to, čo som pre neho urobil. A keďže sú to stretnutia väčšinou milé, môžem si spokojne myslieť, že aj keď som sa v Trnave nenarodil, ľudia z Trnavy ma majú radi.“
   
 • „Aj kvôli môjmu pôvodnému zamestnaniu mám rád prácu s ľuďmi, rád sa s nimi stretávam v rámci svojho voľného času. Spoločné rozhovory s priateľmi, ktorí pracujú v oblasti umenia, vedy a práva, sú pre mňa zdrojom nápadov, nových myšlienok a inšpirujú ma k novému poznávaniu vecí, ľudí a skutočností, ktoré som dovtedy videl v úplne inom svetle.“
   
 • Relaxom v pravom zmysle slova je pre mňa poľovníctvo. Aj keď musím povedať, že moja poľovnícka sezóna nie je tá pravá. Občas si nájdem čas, aby som so svojimi priateľmi opustil hradby kráľovského mesta a vyrazil do poľovného revíru na juhu Slovenska, tam, kde sa rieka Váh vlieva do Dunaja. Tamojšie zákutia ma dokážu stále prekvapovať a odchádzam odtiaľ povzbudený. Nemrzí ma pritom, ak je to niekedy aj bez úlovku či trofeje.“
   
 • „Vrátim sa ešte raz myšlienkami do Ríma, pretože Rím má od tohto roku novú starostku, 37- ročnú právničku Virginiu Raggi z Hnutia piatich hviezd. Na stránke tohto hnutia som našiel slová Privilégium niektorých sa stane príležitosťou mnohých.
  Myslím si, že tieto slová sa môžu stať so všetkou vážnosťou mottom a zároveň aj víziou pre spoločnosť ako celok, alebo aspoň pre mnohých, pretože tí niektorí si budú aj napriek všetkému stále myslieť, že majú právo byť stále privilegovaní.“

Do Kamenáča  pohodlnejšie na bicykli i peši


Pred pár týždňami sme vám priniesli dobrú správu o komplexnej rekonštrukcii rozbitého chodníka do Kamenného mlyna. Dnes máme pre vás ešte lepšiu novinku – projekt sa začína realizovať už o pár dní.
Ak nám bude jesenné počasie priať, do obľúbenej trnavskej zelenej oázy sa po novej cestičke dostaneme peši či na bicykli ešte do konca tohto roka. Ako bude nová trasa riešená a čo nové na tomto úseku ešte pribudne, zistíte v našej aktualite.
viac

Nové možnosti triedenia odpadu v našom meste


Mesto Trnava momentálne rokuje o novinke, ktorá umožní separáciu drobného elektrooodpadu a batérií. Špeciálne červené kontajnery by mali pribudnúť vo viacerých lokalitách.
V článku sa dozviete aj to, čo treba robiť s nepotrebnými pneumatikami, ktoré po novom nemôžu byť odovzdané do zberných dvorov, a taktiež si pripomenieme, kam patria jednotlivé druhy odpadu (veríme, že to viete, ale keby náhodou...)
viac

Rýchle riešenie porúch verejného osvetlenia


Za tmy vyzerá všetko inak a nefungujúce verejné osvetlenie môže počas večernej prechádzky vyvolať nepríjemné pocity. Pokazenú lampu či inú závadu je najlepšie nahlásiť priamo správcovi verejného osvetlenia, aby došlo k náprave čo najskôr.
V článku sa dozviete tri jednoduché, rýchle a praktické spôsoby, ako tak môžete urobiť. Stačí mať prístup na internet, smartfón, ale postačí aj obyčajný telefón.
viac

NEPREMEŠKAJTE


Sychravé, upršané dni sa striedajú so slnečným a farebným babím letom a v našom Kalendári podujatí to vyzerá podobne: čakajú nás zábavné akcie vhodné na oddych a uvoľnenie, ale aj také, ktoré prinesú náročnejšie témy, hĺbavé zamyslenie i spomínanie. Či už si svoj októbrový program vyberiete podľa počasia alebo nálady, prajeme vám, nech je vám pri ňom príjemne.

28. október o 12.45 h: Pietna spomienka na obete vojen
29. október o 17.30 h: prednáška Klubu zdravia Umenie slovnej diplomacie
29. október o 20.00 h: divadelné predstavenie Blaho Uhlár a kolektív DISK: SOLITUDO
30. október o 15.00 h: činoherno-bábkové predstavenie Ahoj, pán sova!
3. – 6. november od 10.00 h: medzinárodná krasokorčuliarska súťaž 9. Tirnavia Edea Ice Cup
4. november o 19.00 h: oficiálne otvorenie Komunitného priestoru ARCHA
9. november o 17.30 h: prednáška Klubu zdravia Závislosť v rodine
14. november o 18.00 h: diskusia Kto lajkuje extrémizmus?
19. november od 10.00 do 18.00 h: festival Cyklocestovanie
do 31. novembra: výstava prác študentov Fakulty architektúry STU v Bratislave

ZO ZÁKULISIA SAMOSPRÁVY


Dnes vás nebudeme vzdelávať o fungovaní samosprávy ani vťahovať do procesov na mestskom úrade. Namiesto toho vám ukážeme pár zaujímavostí, ktoré skrýva trnavská radnica. Niektoré z nich ste možno videli, iné sú nepovolaným očiam skryté.


Začnime hneď pri vstupe na radnicu na Hlavnej ulici č. 1. Možno ste si tu už niekedy všimli tabuľu, ktorá nesie mená všetkých doterajších richtárov, mešťanostov, starostov, predsedov i primátorov Trnavy.
Vôbec prvým z nich bol stredoveký richtár Hench, ktorý stál na čele mesta od roku 1256. Zoznam trnavských "prvých mužov" je úctyhodný a poskytuje zaujímavý prehľad o tom, ako sa počas storočí striedali ich vlády (i ako sa vyvíjali mená na našom území od latinských cez nemecké a maďarské až po slovenské). 
Mimochodom, pokiaľ ste si to ešte náhodou neuvedomili, je pozoruhodné, že priezviská všetkých štyroch primátorov v ére samostatnej Slovenskej republiky sa začínajú na písmeno B. :)

Časť radnice, ktorá stoji rovno oproti hlavnému vchodu z pešej zóny, sa nazýva západné krídlo. Často sa tu konajú rôzne výstavy a napríklad v decembri tu trnavské deti víta Mikuláš.
Len kúsok od reprezentatívneho, nedávno zrekonštruovaného priestoru určeného na spoločenské podujatia sa nachádza pôvodná väznica, kde si kedysi odpykávali trest trnavskí previnilci.
Jeden z nich tam ostal doteraz a nedávno dostal nové ošatenie. Prezradíme, že väzenský mundúr šila osobne vedúca odboru vzdelávania, športu a kultúry MsÚ Ruženka Maková. :)
K odsúdencovi by mal časom pribudnúť aj strážnik, ten však ešte čaká na svoju dobovú uniformu.

Na druhom poschodí radnice sídli hlavný kontrolór Trnavy. Vstupu do jeho kancelárie dominuje zmenšenina Súsošia Najsvätejšej Trojice. Je detailne vypracovaná a slúžila ako model, keď sa jej veľká sestra po dlhých desaťročiach neprítomnosti na Trojičnom námestí vracala na svoje miesto.
Barokové súsošie vzniklo v roku 1695 a koncom štyridsiatych rokov totiž bolo z ideologických dôvodov odstránené a zdemontované.
21. novembra oslávi Trojička 23. výročie svojho návratu do centra mesta. Vyžiadali si ju Trnavčania ako jednu zo svojich požiadaviek počas Novembra 1989. Časť nákladov na znovupostavenie rozobratých častí bola financovaná z verejnej zbierky a aj vďaka tomu môžeme túto krásnu pamiatku obdivovať aj dnes.

Na záver už len malá pikoška: ak niekedy zavítate do obradnej siene radnice a zbadáte, že luster nad vami sa kníše, je to kvôli tomu, že v kancelárii úseku komunikácie a marketingu, ktorá je priamo nad vami, panuje čulý ruch. Ukotvenie jedného z lustrov je tam totiž umiestnené v strede miestnosti a pokiaľ niekto prejde poblíž ráznejším tempom, majestátne svietidlo pod ním sa roztancuje. Ale nemajte strach, snažíme sa dávať si na to pozor. ;) :)
Tel.: +421 33 32 36 101
Zdieľať
Tweetnuť
Preposlať


This email was sent to gdpr-198c9bb8bd6dcb7e4a8894cf5202b8b6@forgotten.mailchimp.com
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Mesto Trnava · Hlavná 1 · Trnava 917 01 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp