Copy
MESTO TRNAVA | október 2017
TRNAVSKÝ NEWSLETTER
5/2017

Projekt LUMAT skrášli lesík na Štrkoch


Trnava je jedným z trinástich zahraničných partnerov projektu LUMAT (CE89) spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg CENTRAL EUROPE 2014 – 2020.
Za dlhým názvom, množstvom práce, stretnutí a administratívy sa skrýva skvelá príležitosť pre zanedbaný lesík pri strelnici na Štrkoch. Investícia z LUMATu mu vdýchne nový život premení ho na príjemné miesto, kam budú môcť Trnavčania vybehnúť, keď zatúžia po prírode v blízkosti mesta.
Jazierko, slnečný kopec, altánok, chodníčky i náučný chodník – to a ešte viac by malo byť skutočnosťou už na jar 2019.
Prinášame vám čerstvé vizualizácie, ktoré povedia viac než tisíc slov.

 

Jeseň v Trnave

Sezónne trnavské videá majú vždy veľký úspech. Už vieme, ako vyzerá Zima, Jar i Leto v Trnave a nastal čas uzavrieť tento cyklus jeseňou.
Nech sa páči, milí čitatelia Trnavského newsletteru - ste prvými, kto si môže pozrieť video Jeseň v Trnave.
Na našom webe a Facebooku bude oficiálne zverejnené až zajtra.
Veríme, že atmosféra tohto videa, správny mix sychravosti a hrejivosti i zábery z jesenných podujatí, ktoré robia Trnavu Trnavou, aj vám opäť potvrdia, že v tomto meste sa oplatí žiť.


Rozbehnuté investičné akcie

Pozrime sa na niektoré z aktuálnych projektov, ktoré trnavská samospráva realizuje v týchto dňoch. Čoskoro bude dokončený nový chodník spojený s cyklochodníkom, ktorý umožní aj ľuďom bez auta pohodlne a bezpečne prejsť Trstínskou cestou, ktorá je známa svojou frekventovanou premávkou.

Po nedávnom doplnení nového odbočovacieho pruhu v smere z Kamenného mlyna pokračujú na križovatke ulíc Terézie Vansovej a Štefana Moyzesa ďalšie stavebné práce, tentoraz na opačnej strane. Z dôvodu vysokej intenzity dopravy vznikli v čakacích pruhoch pred svetelnou riadenou križovatkou priečne nerovnosti.
Úsek preto dostane nový povrch, ktorý má nielen nerovnosti odstrániť, ale aj zabrániť ich vzniku v budúcnosti.
Práce sa už prehupli do druhej etapy a budú čoskoro hotové.

Výstavba novej lávky ponad Trnávku z Ulice Fraňa Kráľa na Šípovú ulicu sa už začala a za priaznivých poveternostných podmienok bude dokončená už v novembri.

V porovnaní s úzkou starou lávkou bude tá nová tri metre široká a bezpečne po nej prejdú oproti sebe nielen chodci, ale aj dvaja cyklisti.
Okrem toho dôjde k dispozičnej zmene, ktorá odstráni nepríjemnú zákrutu chodníka vedúceho k lávke.

Jedným z najväčších a dlho očakávaných projektov je humanizácia dvora na Veternej ulici 1 – 17. Cieľom tejto investičnej akcie je poskytnúť obyvateľom priľahlých bytových domov možnosť prežívania voľného času v peknom a zmysluplnom priestore v bezprostrednej blízkosti svojho bydliska.

Priestor bude polyfunkčný, pre všetky vekové kategórie. Nebude chýbať oplotené multifunkčné ihrisko, samozrejmosťou je zóna pre detské hry a nová zeleň s trávnikom. Odpočinok v tieni medzi zeleňou a záhonmi kvitnúcich trvaliek poskytnú obyvateľom drevené pergoly s lavičkami. Perspektívna jestvujúca zeleň bude zachovaná a doplnená novou výsadbou vhodných druhov.

Nový promenádny chodník je naplánovaný z dlažby, povrch ihriska z liatej gumy. Súčasťou humanizácie priestoru bude pitná fontánka, sušiaky na šaty, smetné nádoby, stojany s informačnou tabuľou, stojany na bicykle a nové verejné osvetlenie.
Po obnove toto miesto ani nespoznáte. ;)

Rušno je aj na Olympijskej. Komplexná rekonštrukcia ulice v auguste vstúpila do druhej etapy, momentálne sa buduje úsek pri rodinných domoch. Okrem cesty sa opravujú aj chodníky.

Pri bytovke už v rámci prvej fázy dostala vozovka nový povrch, pribudli polopodzemné kontajnery, boli novovyznačené parkovacie čiary a upravila sa aj zeleň.
 

Nová appka uľahčí parkovanie pre ZŤP

Sme hrdí, že sa nám ako prvým na Slovensku podarilo prísť s parkovacou aplikáciou, ktorá uľahčí život ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Tí si vďaka mobilnej appke ParkDots v meste rýchlo a jednoducho nájdu voľné parkovacie miesto, na ktoré ich aplikácia hneď aj nasmeruje. V prípade, že na danom mieste medzičasom zaparkuje niekto iný, zobrazí aplikácia používateľovi notifikáciu a ponúkne mu najbližšiu voľnú alternatívu.

Aplikácia vznikla vďaka intenzívnej spolupráci spoločnosti TT-IT patriacej Mestu Trnava, ktorá ju spolu s dodávateľskou firmou vyvíjala niekoľko mesiacov a celý projekt financovala.

Senzory (na foto pripravené na inštaláciu) sú zabudované na 31 parkovacích miestach určených pre držiteľov preukazu ZŤP v rámci centrálnej mestskej zóny.

 

Prvý rok reštaurovania Golgoty

Súsošie Golgoty na kalvárii má za sebou prvý z piatich plánovaných rokov, počas ktorých bude odborne zreštaurované. Vlani  v auguste bolo toto dielo kvôli havarijnému stavu demontované a prevezené do reštaurátorských ateliérov.

Uskutočnil sa inžiniersko-geologický prieskum podkladu základov so zameraním, kamenné prvky boli mechanicky a chemicky očistené a socha Krista je už znovuzrodená takmer do svojej pôvodnej podoby.

V tomto roku sa uskutočňuje spevnenie a chemická stabilizácia kamenných prvkov podstavcov a statické zabezpečenie základov kamennej architektúry súsošia.
Golgota, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, by sa na svoje pôvodné miesto na trnavskej kalvárii mala vrátiť o ďalšie štyri roky.


 

Novinky z radnice pohodlne aj online

Obľúbený a oceňovaný mesačník o živote a kultúre Trnavy s názvom Novinky z radnice vychádza vždy v prvý pracovný deň v mesiaci a jeho päťtisícový náklad mizne doslova pred očami. Kto prv príde, ten prv melie, a kto si príde po výtlačok neskoro, odíde skrátka. Novinky však prinášajú množstvo článkov, rozhovorov a informácií, ktoré inde len tak nenájdete, a preto by sme boli radi, aby sa dostali ku každému, kto má chuť si ich prečítať.

Hoci je väčšina článkov dostupná aj online na adrese nzr.trnava.sk, rozhodli sme sa vám priniesť novú digitálnu službu, vďaka ktorej si kompletne celé číslo pohodlne prelistujete aj na počítači, tablete či mobile.

Hoci bez zvuku šuchotajúceho papiera, želáme vám príjemné čítanie. :)

vlastnými slovami... ZUZANA BIGASOVÁ

vedúca odboru ekonomického Mestského úradu v Trnave

 
 • „Pochádzam z blízkeho Fraštáku, moje dcéry však vyrastajú v Trnave, a tak považujem Trnavu nielen za naše bydlisko, ale za naše mesto. Teší ma počúvať pozitívne reakcie naň – či už ohľadom výstavby v meste, architektúry, kultúrnych a iných podujatí alebo atmosféry mesta ako takého."
   
 • „Vo verejnej správe som nováčikom, pre mesto pracujem necelý rok. Predtým som pôsobila v súkromnom sektore a tak sa ma každý pýta, ako som si zvykla. Odpovedám, že práca je všade rovnaká. Človek buď chce robiť a robí, alebo nechce."
   
 • „Som vďačná za kolektív mojich dievčeniec na odbore (občas mi uletí aj „moje baby" :)), ktoré sú úžasné, prijali ma a dúfam, že nám toto vzájomné fungovanie vydrží stále. Týmto zároveň využívam príležitosť a zdravím pani Máriu Burzovú, moju predchodkyňu."
   
 • „Pracovné vyťaženie si kompenzujem, samozrejme, rodinou. Občas ma upozornia, že moja orientácia na výkon mala zostať za dverami, ale inak ma, verím, ľúbia. :)"
   
 • „Každý v živote zažíva neľahké situácie, ale viera v dobro a snaha riadiť sa mottom Čo vyžaruješ, to priťahuješ sa mi vypláca. Fungujem na solárne baterky a okrem toho sa dobíjam v kruhu rodiny a priateľov."
   
 • „Mojou víziou a pracovným cieľom je robiť veci správne a efektívne a motivovať kolektív k osobnému rastu vlastným vzdelávaním a posúvaním hraníc samého seba."

Žiaci ZŠ Bottova pracujú v laboratóriách MTF


Vďaka pokračujúcej spolupráci Mesta Trnava a Materiálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity majú možnosť vyskúšať si prácu v laboratóriách Pneumatiky a elektropneumatiky aj ďalší školáci. Ôsmaci a deviataci zo ZŠ Bottova budú počas zimného semestra prenikať do tajov simulácie pneumatického riadenia. Na záver dostanú absolventský certifikát, ešte väčším benefitom je však určite možnosť naučiť sa nové veci v netradičnom prostredí a vyskúšať si to, čo nie je na klasických hodinách fyziky možné.
viac

Požiadajte o cyklostojan  pred svoju bytovku


Pokiaľ ste doteraz nezachytili našu výzvu na prekladanie žiadostí o umiestnenie cyklostojanov k bytovkám, máte v prípade záujmu ešte šancu stihnúť to.
Do 13. októbra je možné vyplniť online formulár a požiadať o cyklostojan rovno pred vaším bytom.
Každý návrh bude posúdený na mestskom úrade z hľadiska realizovateľnosti a veríme, že sa nám podarí doplniť stojany presne tam, kde to potrebujete, aby bol pre vás presun po Trnave čo najpohodlnejší.
Aj týmto spôsobom sa snažíme podporovať udržateľnú dopravu v meste.
viac

Viete, kam patria nepotrebné pneumatiky?


Rozhodne nie do kontajnera, ani vedľa neho, a už vonkoncom nie do prírody.
Ak vás trápi dilema, čo s nepotrebnými pneumatikami, ktorých sa potrebujete zbaviť, dobrá správa je, že máte hneď tri možnosti a všetky sú jednoduché. Podrobnosti nájdete v článku na našom webe trnava.sk.
Tých, ktorým sa predsa len javí ako najľahšie riešenie iba tak ich niekam hodiť, upozorňujeme na to, že odpadové pneumatiky na verejnom priestranstve sú odstraňované na náklady mesta, teda v konečnom dôsledku nás všetkých, ktorí platíme dane.
viac

NEPREMEŠKAJTE


Leto aj Leto na korze sa už síce skončili, ale to neznamená, že sa na jeseň budeme nudiť. Aj babie leto prináša množstvo príležitostí zažiť niečo nové, príjemné či obohacujúce.

od 4. októbra: výstava fotografií Genius loci Trnava
14. októbra o 9.00: Trnavský rínek
15. októbra o 15.30 h: Potulky Malým Rímom – SKAMENENÉ SPOMIENKY
17. októbra 2017 o 17.00 h: stretnutie VMČ č. 6: Trnava – MODRANKA
18. októbra 2017 o 15.00 h: stretnutie pracovnej skupiny KPSS Deti, mládež a rodina
18. októbra o 16.00 h: Prednáškové popoludnie Ligy zdravia
19. októbra 2017 o 10.00 h: stretnutie pracovnej skupiny KPSS Seniori
19. a 26. októbra o 13.00 h: Právna klinika pre obyvateľov Mesta Trnava
20. októbra 2017 o 8.00 h: KOMPOZIT – konferencia mysliaca pozitívne
21. októbra o 9.00: Aktívne strávený voľný čas
22. októbra o 13.00 a 15.00 h: Potulky Malým Rímom – TAJOMSTVÁ TRNAVSKÝCH KRÝPT
22. októbra o 16.00 h: Tančiareň pre seniorov
23. októbra 2017 o 15.00 h: stretnutie pracovnej skupiny KPSS Osoby so zdrav. postihnutím
23. októbra o 19.00 h: Parti-joga a qi-gong
25 a 26. októbra: medzinárodná konferencia Cyklistická doprava
25. a 26. októbra o 10.00 h: Veľtrh pre seniorov
25. októbra o 17.00 h: Trnavská poetika 2017 – TRNAVSKÁ UNIVERZITA (1635 – 1992 – 2017)
26. októbra 2017 o 15.00 h: stretnutie pracovnej skupiny KPSS Osoby v ťažkých živ. situáciách
28. októbra o 13.00 h: Deň vínnych pivníc v Trnave

ZO ZÁKULISIA SAMOSPRÁVY


Trnavský newsletter je späť! Nejaký čas vo vašich e-mailových schránkach chýbal, no informáciami o dianí v Trnave sme vás neustále zásobovali na webe a Facebooku.
My však vieme, že náš newsletter čítate preto, lebo sa chcete o našom meste dozvedieť ešte aj niečo navyše. Poďme preto dobehnúť zameškané a pozrime sa spolu do zákulisia veľkých mestských podujatí, ktorými sme žili počas uplynulých mesiacov.
 
Od začiatku júla nás denne sprevádzalo Leto na korze. Naši kolegovia zo Správy kultúrnych a športových zariadení Mesta Trnava nám opäť ponúkli bombový program, z ktorého si niečo pre seba mohol vybrať úplne každý. Vystúpenia na pódiu pred radnicou dopĺňali podujatia ako folklórna Trnavská brána, netradičné Kino pod hviezdami, nielen staršou generáciou obľúbené Koncerty dychových hudieb či štýlový Trnavský jazzyk atď.  

Vďaka silnej zostave, ktorú za úsek kultúry SKaŠZ tvoria Peter Cagi Cagala, Terka Krupčíková, Johny Novák a Juraj Adam, sme si užili aj výborný jarmočný program. S letom, ktoré sme privítali originálnou Garden párty na korze (na fotke vyššie), sme sa neskôr výdatne rozlúčili koncertami vychytených interpretov.

Treba povedať, že táto kreatívna štvorica má pod palcom celú organizáciu podujatí od komunikácie s tými najväčšími hviezdam až po vybavovanie smetiakov. Ich práca sa nekončí pri objednávke a zmluve, ale na každom podujatí sú prítomní dávno pred začiatkom a dlho po jeho oficiálnom závere, s maximálnym nasadením od rána do noci. To, že sa o Trnave už nehovorí, že tu skapal pes, je predovšetkým ich zásluha. Ak chcete mať prehľad, čo sa v meste deje, sledujte facebookovú stránku Zaži v Trnave, ktorú počas leta spustili.
A ešte vám prezradíme dve veci: po prvé, už dlho intenzívne makajú na decembrovom programe, a po druhé, ten program bude top!
 
Tri prázdninové týždne v Trnave patrili projektu, aký sme na Slovensku ešte nevideli. V priestoroch Mestského zimného štadióna vyrástlo mestečko, ktorého občania mali od 8 do 15 rokov, a spravovali si ho úplne sami. Určite ste zachytili, že išlo o mesto detí, ktoré dostalo meno miniTrnava.
Nebolo sa treba prihlasovať vopred a vstup bol zadarmo.


Spolu s matrikou, bankou, úradom práce či univerzitou v ňom fungovala mestská televízia a redakcia novín, kino, vlastná reštaurácia, záhradníctvo, laboratórium, kreatívne a remeselné dielne, fitpark, divadlo a mnoho ďalších inštitúcií, aké nesmú chýbať ani v ozajstnom meste. Dospelých tu bolo málo, ich úlohou bolo iba udržiavať bezpečné prostredie na hru, všetko ostatné bolo v rukách detí.

miniTrnavčania si vyberali rôzne povolania, pracovali, dostávali výplatu v špeciálnej mene trnka (teda miniTRNavská KorunA), zarobené peniaze si užívali, volili si starostu a mestskú radu, robili vlastné rozhodnutia a učili sa za ne niesť zodpovednosť. Popri tom sa však predovšetkým skvele zabávali a každé ráno sa do miniTrnavy nedočkavo vracali.

Ako myšlienka miniTrnavy vznikla? Priniesla ju k nám Katka Haršányová z odboru vzdelávania, športu a kultúry Mestského úradu inšpirujúc sa v Mini-Mníchove a Mini-Plzni. Svojím nadšením nadchla Veroniku Majtánovú z Kancelárie primátora, ktorá sa k projektu hneď pridala (a ktorá o sebe nerada píše v tretej osobe, preto sa na tomto mieste v prvej osobe ospravedlňujem verným čitateľom Trnavského newslettera za niekoľkomesačné ticho počas intenzívnych príprav miniTrnavy a následného dobíjania bateriek).
Na projekt sa usmialo šťastie aj v podobe skvelých spolupracovníčok Gabiky RučkovejVeroniky Rakúsovej. Tento štvorčlenný tím vyše roka pracoval na tom, aby sa miniTrnava stala skutočnosťou. Ozajstný život jej však vdýchli až deti – a trvalo im to asi 0,038 sekundy, pretože (napriek našim obavám, či sme všetko vymysleli dobre a zrozumiteľne) takto rýchlo pochopili pravidlá hry na mesto a začali sa hrať. :)

miniTrnava bola neuveriteľná jazda. Pôvodne bola podľa vzoru zahraničných projektov plánovaná na každé dva roky, no úžasná spätná väzba od takmer štyroch tisícok detí a ich rodičov spolu s podporou vedenia mesta rozhodli o tom... a to vám teraz hovoríme úplne exkluzívne a tak trochu na tajnáča... že miniTrnava sa bude konať aj na budúci rok. :)
Definitívne to bude potvrdené, až keď poslanci mestského zastupiteľstva schvália na tento projekt financie v rámci mestského rozpočtu na rok 2018. Hlasovať sa bude v novembri.
 
Pri výpočte veľkých mestských akcií skočme na začiatok septembra. Práve vtedy sa začali Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Trnava mala tento rok česť hostiť ich otvárací ceremoniál a zároveň byť jedným z nositeľov ocenenia za dlhodobú a koncepčnú pamiatkovú obnovu a adaptáciu národnej kultúrnej pamiatky – mestského opevnenia v Trnave.

DEKD 2017 priniesli program na každý septembrový deň. Prepojili samosprávu a množstvo trnavských inštitúcií (napr. Západoslovenské múzeum, Galériu Jána Koniarka, Krajský pamiatkový úrad, Štátny archív či Trnavskú univerzitu), ktoré spoločne vytvorili pestrú ponuku podujatí, výstav, koncertov, prednášok a prehliadok. Cieľom bolo poukázať na naše bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré si bežne možno až tak neuvedomujeme a nie úplne doceňujeme.

Pri pohľade na program DEKD 2017 v Trnave to mohlo vyzerať, že túto obrovskú akciu riadil celý tím pracovníkov.
V skutočnosti za ňou však stála jedna osoba – Miroslava Kuracinová Valová z Kancelárie primátora. Má síce na starosti Odkaz pre starostu a autorské články do Noviniek z radnice, no ako vyštudovaná kunsthistorička bola tou najpovolanejšou osobou, ktorá mohla DEKD za celý trnavský kraj koordinovať. Niektoré dni síce pripomínala chodiacu definíciu stresu, ale pri tom množstve povinností sa niet čom čudovať, a zvládla to celé bravúrne. Podľa jej slov patrí poďakovanie aj ostatným kolegom z úseku komunikácie a marketingu, ktorí jej pri tom pomáhali.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva dôstojne odprezentovali nielen naše mesto, ale celý trnavský kraj ako pokladnicu nespočetných pamiatok, či už kultúrnych, technických alebo sakrálnych, a zároveň ako živú a dynamickú lokalitu, ktorá ponúka možnosti pre všetky vekové kategórie. Na DEKD sa môžeme tešíť aj na ďalší rok, hoci už nie ako hosťujúce mesto.
 
V polovici septembra v Trnave zavládol Európsky týždeň mobility. Po minuloročnom úspechu a zisku ocenenia za najaktívnejšiu samosprávu sme aj tento raz pripravili aktivity zamerané na podporu nemotorovej dopravy v meste a zdieľanej mobility. Diskutovali sme na školách, jazdili autobusmi MHD zadarmo, podnikli rôzne cykloaktivity a počas Medzinárodného dňa bez áut sme dokonca premenili Štefánikovu ulicu, bežne zaplnenú autami, na pešiu zónu.
Na fotke vpravo vidíte, ako vyzerá, keď autá zrazu zmiznú (dopravné značky uprostred cesty sú detské dopravné ihrisko, ktoré malo veľký úspech).

Koordinátorkou tejto kampane bola Kristína Marošová z odboru územného rozvoja a koncepcií (na foto z odovzdávania cien počas dňa bez áut v bielom tričku). Koordinovanie je jej vlastné, veď aj jej pracovná pozícia je cyklokoordinátorka. :)
Do príprav ETM 2017 sa zapojili aj ďalší kolegovia z rôznych odborov MsÚ, pretože práce bolo vyše hlavy.
 
Tieto riadky nedokážu pokryť všetky projekty a aktivity, ktoré sa na mestskom úrade a radnici dejú. Ocenenie si zaslúžia všetci tí, ktorí do svojich pracovných povinností vkladajú svoje najlepšie schopnosti a vedomosti a nezriedka aj voľný čas či hodiny určené na spánok. Dnes bola reč o pár nedávnych podujatiach, nabudúce príde rad na ďalšie.
Teraz je už však čas tento newsletter konečne odoslať, lebo tie zelené listy na fotografiách našej kolegyne v rubrike Vlastnými slovami budú v tomto jesennom počasí vyzerať naozaj podozrivo. ;)

Dočítania nabudúce!
Tel.: +421 33 32 36 324
Zdieľať
Tweetnuť
Preposlať


This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Mesto Trnava · Hlavná 1 · Trnava 917 01 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp