Copy
View this email in your browser
חברות וחברים,
לפני שנתיים בכנס גבעת חביבה השלישי לחברה משותפת הוצג חזון משותף יהודי-ערבי לעתידה של ישראל. הדובר המרכזי בכנס היה כבוד נשיא המדינה, רובי ריבלין, שהציג לראשונה את חזונו ביחס לחברה המשותפת, חזון ששבוע מאוחר יותר הוצג בכנס הרצליה וזכה לשם: "נאום ארבעת השבטים". בכנס הציגה קבוצת פעילים מקרב החברה האזרחית חזון שעליו עבדה במשך שנתיים .
בעקבות הכנס , הקשר עם בית הנשיא והמשוב על החזון שהוצג החלטנו לשים ב"איחסון" את החזון לעתידה של המדינה שעליו כרגע אין בשלות להגיע להבנות, ולהתמקד בבניית הצעדים הקונקרטיים שיובילו לבנייתה של החברה המשותפת על בסיס מצע רחב של הסכמות.
מדיניות שתוביל לשוויון נרחב ושותפויות מובנות של החברה הערבית באזרחות הישראלית. בשנה וחצי האחרונות הובלנו מהלך ליצירת "מפת דרכים לחברה משותפת" באמצעות צוותי מומחים שכללו נציגות מקרב הסקטור הציבורי, הפרטי והחברה האזרחית.
ב-20 במרץ יתקיים כנס גבעת חביבה להצגת ההמלצות למפת הדרכים לשותפות היהודית ערבית בישראל בחמישה תחומים: כלכלה, חינוך, קרקעות, ממשל וצדק מאחה/ייצוגיות תרבותית. כשותפים פעילים לדרכה של גבעת חביבה, שחרטה על דגלה את השותפות השוויונית בין יהודים וערבים בישראל אנחנו מזמינים אתכם להיות שותפים בכנס ובעקבותיו במהלך של עירוב הציבור לקראת הבאת ההמלצות אל הכנסת והממשלה.
בברכה,
יניב שגיא – מנכ"ל גבעת חביבה
מגידו ומעלה עירון
במהלך פברואר התקיים סמינר של צוות המנהיגות של שותפות מגידו ומעלה עירון, הסמינר אשר התקיים ביפו הוקדש לדיווח על מה שהושג בשנה האחרונה בשותפות ולצפייה משותפת בהצגה "ההודאה" המעלה שאלות רבות בנושא יחסי יהודים ערבים במדינה בהם ימשיך הצוות לדון בעתיד.
צוות מנהיגות מגידו-מעלה עירון בהצגה"ההודאה" על אירועי 48
עמק חפר ובזמר
בעמק חפר ובזמר מתקדמות ההכנות לצעדת שכנים- ג'יראן שתעבור ביישובי זמר ועמק חפר ב-17 למרץ. צוות המשותף עובד בשיתוף פעולה – בתאום לוגיסטי והערכות לכמות גדולה של צועדים משתי הרשויות
לב השרון וקלאנסווה
בשותפות החדשה בין מועצה אזורית לב השרון ועירית קלאנסווה מתבצע בתקופה זו מיפוי הצרכים המשותפים ומתגבשים צוותי העבודה האמורים לקדם מיזמים משותפים בתחומי קהילה, חינוך ותשתיות.
טקס חתימת האמנה בין עיריית קלנסוה ומועצת לב השרון
קיבוץ עברון ומזרעה
תהליך מקביל מתקיים בשותפות הצפונית בין קיבוץ עברון ומזרעה ונערכות פגישות ראשוניות של צוותי ההיגוי.
ישיבה בקיבוץ עברון עם הפרויקטרים גאדה ממזרעה וניצה מעברון, בהנחיית ד"ר עזאל אבו ריא
קורס המנהיגות הגישורית האזורית נכנס להילוך גבוה. המשתתפים מתנסים בסימולציות ומשחקי תפקידים להבנת תפיסת העולם ומיומנויות המגשר.
במחזור שני משתתפים נציגים מכל צמדי השותפויות אשר עתידים בהמשך ליזום פרויקטים קהילתיים ובין-קהילתיים באזור.
מחלקת חינוך
חודש פברואר היה חודש עמוס במפגשים הן במסגרת הסמינרים החד יומיים בנושא מודעות למרחב ציבורי משותף והן בסמינרים הדו יומיים בנושא בניית חברה משותפת. החודש התקיימו 4 סמינרים חד יומיים ו-4 סמינרים דו יומיים בנושא בניית חברה משותפת בהם השתתפו 650 תלמידים ממזכרת בתיה בדרום ועד תרשיחא בצפון. בחודש זה התחלנו בתכנית "יחד באומנות" לכיתות ב' בשני צמדים של בתי ספר באזור.
נערכו כבר מספר מפגשים בתכנית החלוצית הזאת כולל ביקורים הדדיים. הפעילות מתבצעת בשותפות עם מרכז אומנות בגבעת חביבה. פרוייקט "ידידי ים" המשותף לתלמידי כיתות ח' מחט"ב "שחר" בעמק חפר ו"אלנהדא" מזמר, המשיך לפעולתו.
בחודש זה התקיימו סיורים הדדיים של התלמידים בשתי המועצות בליווי מדריך מקצועי, והתקיים מפגש משותף בגבעת חביבה של קבוצה שבאה לשמוע מפי שגריר סרילנקה על ניסיון מדינתו בהתמודדות עם אסון הצונאמי שפקד אותה.
חשוב: החודש השקנו אתר למחלקת חינוך המכיל את החומרים הייחודיים שפיתחנו!
אירוע סיום פרוייקט "יחד" בהשתתפותם של הורי ותלמידי בתי הספר אלחכים בכפר קרע ומרחבים פרדס חנה.
ימ"י
החודש התקיימה פעילות מפגשים ענפה של קבוצות ימ"י בה השתתפו כ300 תלמידים ערבים ויהודים המשתתפים בתוכנית. מבין המפגשים בלט מפגש ייחודי של מושיירפה ומגידו בו התקיים אירוע נטיעות משותף ביער שבין זלפה וסאלם לגבעת עוז. באירוע השתתפו נציגי מועצת מגידו ומעלה עירון, הנהלת גבעת חביבה ומנהלי בתי הספר. כתבה על האירוע התפרסמה ב"מעריב".
אירוע נטיעות משותף של מעלה עירון ומגידו קבוצות ימ"י ליד זלפה
"יהיה בסדר"
צוות תכנית "יהיה בסדר" המשיכו את הסיורים בבתי הספר המשתתפים בתכנית.
בשבועיים האחרונים ביקרנו את בתי הספר ביישובים האלה: תרשיחא, נחף, כאבול, דיר אלאסד, אום אלפחם, מוסמוס, ברטעה, עארה, ערערה, מייסר, זימר, כפר קרע, כפר קאסם, כפר ברא וג'לג'וליה.
במסגרת הביקורים מנהלת התכנית נסרין סייף נפגשה עם המנהלים, רכזי מקצוע העברית ומורי התכנית על מנת לקדם את שיתוף הפעולה בבתי הספר בנוסף לצפייה בשיעורים.
במהלך סיור בחט"ב "עתיד אלנהדה" בכפר קרע, נפגשנו עם נציגי "קרן שוקן" אשר קיבלו סקירה על התוכנית והתפתחותה ממוחמד דראושה מנהל תחום תכנון, שוויון וחיים משותפים בגבעה.

תודה למורים שלנו:
יעל שריג : חט"ב אבן סינא, חט"ב אלחיאת כפר קאסם
אורנית שפיר מלך : חט"ב כאבול
יפעת בן דרור : חט"ב עתיד אלנהדה כפר קרע
פברואר 2017 היה חודש גדוש אירועים ורב מעשים במרכז יד יערי של חטיבת ההיסטוריה של השומר הצעיר.
ראשיתו בטיול השתלמות שנתי של צוות המרכז שעמד הפעם בסימן 30 שנות עבודה ביד יערי של שלושה מחברי הצוות: תלמה נשיא (עין החורש) אשר על השירות לחוקרים, עתליה סקיבה (געש) החולשת על מאגר התצלומים, ואלי צור (זיקים) חברנו הפרופ' העליז אשר על הדרכת חוקרי התנועה ומדריכיה. בין שכונת "הדר" המתחדשת וואדי ניסנס המרתק לבוסתן כיאט על קסמיו הנסתרים ציינו בסיור בחיפה את עבודתם של שלושת עמודי התווך הללו של עבודת הארכיון והמחקר -כה לחי!
באמצע החודש הדרימו חברינו לקיבוץ גבולות, הביאו עימם לצד גשם הנדבות גם שפע מידע מקצועי אותו חלקו עם ארכיונאי הדרום שנאספו מגבעת ברנר ועד סמר לעוד יום הדרכה (הרביעי במספר) מטעם "חבצלת" לארכיונאי הקיבוצים. כמו גם בימים הקודמים המסקנה היא שהשטח צמא לעוד מהחומר הזה וההמשך יבוא.
בסיומו של החודש העברנו לגבעת חביבה את ארכיונו האישי והמקצועי של אחד מחשובי הצלמים של התנועה, יהושע זמיר ז"ל מעין דור. הודות לבני משפחתו אשר שמרו וארגנו את האוסף הגדול, זכינו לקבל אוסף עשיר בחומרים מצולמים וכתובים אשר יטופל במלוא תשומת הלב, המקצועיות והרגישות ובהתאמה להנחיות המשפחה.
נזכיר עוד שהחודש נפרדנו מוותיק חוקרי השומר הצעיר, פרופ' מתתיהו מינץ בן ה-94 שקשה להגזים בהערכת תרומתו לחקר ותיעוד השומר הצעיר בגלגוליה השונים שהוא עצמו נטל בהם חלק פעיל ומשמעותי. ידיד, חבר ומורה לרבים מאיתנו נזכור אותו תמיד ונוסיף ונציין את זכר פועלו בעתיד.
האביב בפתח..מרגישים את זה באוויר, בחושים ובצבעים קצת מהשבועות האחרונים: בימים אלו נפתח מחזור חדש של תכנית הצילום 'בעניים אחרות נשים' שחוזרת לאוויר אחרי הפסקה של 5 שנים הקבוצה מתגבשת ומרגש לראות איך החוטים נרקמים. <להמשך קריאה>
המכון ללימודי ערבית חודש פברואר: והנה חלפה לה עוד שנה ומחזור 54 סיים את הקורס האינטנסיבי של 5 החודשים. הם למדו לקרוא ולכתוב להאזין ולהבין לדבר ואף לשוחח, הכל בערבית. סיור לצפון לפקיעין לסח'נין לכפר כמא ולחיפה היה מאלף ומלמד וכולו התרחש בערבית. הם חוו תרבות, עיכלו את מורכבות החיים של האוכלוסיה דוברת הערבית בארצנו והפכו להיות מגשרים שפתיים. המשפחות שנכחו בהופעת הסיום, זכו לערב מהנה שכולו בערבית, סרטונים הצגות ושירים, עם קצת תרגומים. יותר מכל חוו את הקשר המיוחד שנרקם כל שנה בין חבורה של דוברי עברית לצוות דוברי ערבית שעושה עבודה מדהימה בחינוך לחיים משותפים וראויים יותר. כולכם הקוראים מוזמנים להיות חלק מהחוויה המתרחשת במכון מידי יום, הרשמו לקורסים והצטרפו ללומדינו.
ללימוד ערבית בגבעת חביבה או לארגון קבוצת לימוד בכל מקום שתחפצו...
צרו קשר www.givathaviva.org/heb/arabicstudies
אמנם חודש פברואר היה קצר יחסית (28 ימים בלבד) אך לא היה מחסור במבקרים השונים ובסיורים שהמחלקה הבין לאומית קיימה להכרת גבעת חביבה והאזור המרתק של ואדי ערה / נחל עירון בו אנו ממוקמים ושותפים.
לקראת סוף עונת ה"תגליות", אירחנו כמה קבוצות מדרום אמריקה; מתנדבים גרמנים והולנדים בקיבוץ הנוצרי נס עמים שליד נהריה; קבוצה של בני נוער גרמנים הנמצאים במהלך שנת התנדבות בבי"ס ישראליים הדוגלים בחינוך מיוחד וכן בתרומה לקהילות הפלסטיניות בגדה המערבית; קבוצה מבית כנסת בארה"ב; זוג מברלין בשנות ה-80 לחייו (שר לשעבר בממשלת הלמוט קוהל!) הפעילים באגודת ידידי גבעה חביבה בגרמניה; נציגי האיגוד המקצועי הבריטי וקבוצה מלונדון, ידידי הישוב היהודי-ערבי נווה שלום, ובעלי עניין רב גם במה שקורה אצלנו בגבעת חביבה כבר שנים רבות. כמידי חודש, הקבוצות היו מגוונות והמשתתפים בעלי רקעים שונים מאוד ולכן התאמת התוכניות להם חשובה מאוד.
זה גם מאפשר לנו הקניית הבנה טובה יותר של הסוגיות המורכבות שעולות מתוך התעסקות בנושא יחסי יהודים-ערבים בישראל והסכסוך במזרח התיכון באופן כללי לצד לימוד על ההיסטוריה של גבעת חביבה עצמה והפרויקטים המוצלחים בתחום החינוך לחברה משותפת.
ג'רי קורלנד, אישתו של הרב פול קורלנד מהארגון העברי "נאנואט" שברוקלנד ניו יורק, אשר ליוותה את בעלה וקבוצת בית הכנסת בביקור בגבעת חביבה והאזור של ועדי ערה. מחזיקה בידה את השלט האוטובוס עם שם הקבוצה בגאווה כאילו אומרת "היינו פה"!
אירועים קרובים
Copyright © 2017 givat haviva israel, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp