Copy
e-bülten / 2016 ilkbahar-yaz
View this email in your browser

Sevgili takipçilerimiz, yeni çalışma dönemimizi uzun zamandır hayata geçirmek istediğimiz e-bültenimizle açıyoruz. Bundan sonra düzenli aralıklarla yayınlayacağımız bültenimiz aracılığıyla, çalışmalarımızı daha yakından takip edebilmenizi umuyoruz. E-bültenimizi çevrelerinizde yaygınlaştırabilir, bültene üye olmak isteyenleri web sitemize  yönlendirebilirsiniz. Unutmayın cinsel şiddet sustukça artar; hadi bu dönem de hep birlikte dayanışarak, güçlenerek KONUŞALIM!

 
Sivil Düşün AB Programının finansal desteğiyle, çalışmalarımızı Mart ayından bu yana Kadıköy'de bulunan yeni mekanımızda sürdürüyoruz. 
 
İsveç Başkonsolosluğu (İstanbul) tarafından desteklenen
 ''Cinsel Şiddet Sustukça Artar; Hadi Konuşalım!'’ adlı projemiz Mart ayından bu yana devam ediyor. Proje kapsamında
#bunuyapabiliriz kampanyasını, Cinsel Şiddet Kavram Tartışmaları etkinliklerini ve Türkiye genelinde farklı yaş ve meslek gruplarına yönelik atölye-eğitim çalışmalarını yürütüyoruz. Ayrıca proje bitiminde bu tartışmalardan süzerek hazırladığımız, içinde cinsel şiddetle ilgili temel kavramların yer alacağı cinsel şiddet kavramlar sözlüğü elimizde olacak! 
 
YIL BOYUNCA NERELERDEYDİK, NELER YAPTIK
Cinsel şiddetle mücadele alanında davet üzerine gençlere, ebeveynlere, sosyal çalışanlara ve eğitimcilere yönelik pek çok eğitim, seminer ve atölye çalışması gerçekleştirdik. Etkinliklerimiz arasında; Van İpekyolu Belediyesi Kadın Müdürlüğü çalışanlarına yönelik 'cinsel şiddet: tanımı, biçimleri, kavramlar ve mitler; cinsel istismar: koruyucu önleyici yaklaşım' başlıklı 2 günlük eğitim çalışması, Antalya Muratpaşa Belediyesi çalışanlarına yönelik 'Cinsel Şiddet Kavramları' sunumu; üniversite ve lise öğrencilerine yönelik farkındalık artırıcı eğitim ve atölyeler; ayrıca Eğitim-Sen 3 No'lu Şube ile işbirliği içinde yürüttüğümüz 'Cinsel İstismarla Mücadelede Eğitimciler Olarak Yapabileceklerimiz' eğitim serisi yer alıyor.
Eğitim ve atölye talepleriniz için İstanbul içi ya da dışından
bizimle iletişime geçebilirsiniz.


MEDYA BROŞÜRÜ YAYINDA
Basın ve medya çalışanlarına yönelik hazırladığımız öneri listesinin ardından; Toronto merkezli femifesto örgütünün yayınladığı kitabın içeriğini Türkiye'den örneklerle güncelleyerek medya emekçilerine cinsel şiddet olaylarının haberleştirilmesinde yol göstermek amacıyla "Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Yayıncılık"  broşürünü hazırladık. Sivil Düşün Programı'nın desteğiyle bastığımız broşüre bizimle iletişime geçerek,  ya da internet üzerinden pdf olarak ulaşabilirsiniz.

 

 

HADIM ÇÖZÜM DEĞİLDİR
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği olarak, hadım ve kimi zaman dile getirilen idam uygulamasının kişinin yaşam hakkına, beden bütünlüğüne, tıp etiğine ve insan haklarına aykırı olduğunu savunuyoruz. Cinsel şiddetin önlenmesi için ihtiyacımız olan hadım uygulaması değil; cinsel suçlarda cezaların haksız tahrik, iyi hal gibi gerekçeler olmadan uygulanmasıdır diyoruz. Çözüm biyolojik değil, toplumsaldır. Basın  açıklamamızın tam metnini okumak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 
ÇOCUKLAR HER DAİM GÜNDEMİMİZDE
Dernek olarak hazırladığımız '10 Madde'de cinsel şiddetle mücadele serisinin 3.'süni; "yabani", "soğuk", "huysuz" diye etiketlenen tüm çocuklar için tasarladık. Çocukların cinsel gelişiminin önemli bir parçası; sınır geliştirebilmeleri ve hayır diyebilmeleridir. Onları bu konuda desteklemek ve istismardan korumak için ebeveyn ve eğitimcilerin yararlanabileceği bu 10 maddenin yanı sıra; daha önce yayınladığımız serinin diğer maddelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

HAYIR, TAKIM BÖYLE TUTULMAZ!
Müşteki olduğumuz "manken yakma" davasının karar duruşmasında sanığa 3 ay hapis, 240 tl para ve 1 yıl maçları izlemekten men cezası verildi. Haberle ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.
Futbolda cinsiyetçi tezahürat ve şiddetin azaltılması için futbol kulüplerine yönelik
 TALEP ve ÖNERİLERİMİZ
''DEĞİŞİM SENİNLE BAŞLAR''

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği olarak 13 Kasım'da gerçekleşecek 38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Adım Adım'la 'İyilik Peşinde Koş'acağız. İlk koşumuzda heyecanımızı paylaşacak, bizimle birlikte koşacak (yer yer yürüyecek)
100 kişi arıyoruz!!!


Biri ben olabilirim diyorsanız;
1.  Bize mail atın, sorularınızı sorun: adimadim@cinselsiddetlemucadele.org
2.  İPK profilinizi oluşturun: http://ipk.adimadim.org/
3.  Maratonda istediğiniz koşuya kaydolun (10k, 15k, 42k), kulüp kısmına AA        Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği yazın http://www.istanbulmarathon.org
İsveç Başkonsolosluğu'nun desteğiyle üreteceğimiz 'Cinsel Şiddet Alanındaki Mitler ve Gerçekler' video serimizin ilk videosu yayında!

MİT: Cinsel şiddetin sebebi, kişinin giyim tarzıdır.
GERÇEK: Giysiler, cinsel şiddete davetiye değildir. Cinsel şiddet sadece ve sadece failin suçudur!!

RÖPORTAJ

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği: Cinsel saldırıda muavin ya da profesör fark etmiyor

INSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİYOR MUSUNUZ? 
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği / Association for Struggle Against Sexual Violence
Rasimpaşa mah. Yavuztürk sok. 22/1 Kadıköy  +90 542 585 3990

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list
 
 


This email was sent to bilgi.csmd@gmail.com
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği · * · Istanbul 34000 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp