Copy
2018 YENİ YIL BÜLTENİ / 3
 

Sevgili takipçilerimiz ve destekçilerimiz, bültenimizin üçüncü sayısını sizlerle buluşturuyor olmaktan dolayı mutluyuz.  Bu sayıda geride bıraktığımız 2017 boyunca gerçekleştirdiğimiz bazı etkinlikler ve ürettiğimiz materyallerle ilgili bilgiye ulaşacaksınız.

2018 yılının ayrımcılıktan, kutuplaşmadan, savaştan ve şiddetten uzak bir yıl olmasını diliyoruz.

2017'DE NELER YAPTIK?
Tamamlanan Projeler
Cinsel Şiddet Sustakça Artar, Hadi Konuşalım ve Harekete Geçelim!
İstanbul içinde ve çeşitli illerde üniversite öğrencilerine, meslek gruplarına ve sosyal çalışmacılara yönelik cinsel şiddet farkındalık arttırma etkinlikleri ve cinsel şiddet kavram tartışmaları gerçekleştirdik. Mart 2017'de tamamlanan proje kapsamında, Kavram Tartışmaları Raporları ve bu tartışmalardan ortaya çıkan Kavramlar Sözlüğü'nü yayınladık.

Daha Fazla Bilgi İçin »

Ne Var Ne Yok?! Gençlik Projesi
2016-2017 öğretim yılında, İstanbul’un farklı liselerinde, okul rehberlik birimleriyle işbirliği içerisinde, toplumsal cinsiyet temelli şiddet, ayrımcılık, akran zorbalığı, sanal şiddet, flört şiddeti ve güvenli ilişkiler gibi konularda yürüttüğümüz projenin sonunda bir araştırma raporu, rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar için uygulama el kitabı ve flört şiddeti broşürü yayınladık.

Daha Fazla Bilgi İçin »

Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik
Proje kapsamında cinsel şiddet alanında yazılı ve görsel haber dili ile ilgili farkındalık artırıcı 12 eğitim gerçekleştirerek, 200’den fazla medya çalışanı ve iletişim fakültelerinde eğitim görmekte olan öğrenciye ulaştık. Ayrıca proje süresince 2 sayı olarak hazırladığımız Şifalı Bilgiler dergisi ile cinsel şiddet alanına süreli bir yayın kazandırdık. Daha Fazla Bilgi İçin »
Şifalı Bilgiler Bültenimizin Temmuz ayında çıkan ilk sayısının dosya konusu Cinsel Şiddetle İlgili Kavramlar'dı. Bu alanda önemli çalışmaları bulunan ve 2013’de yitirdiğimiz dostumuz, trans-aktivist Ali Arıkan’ı anlatan bir bölüme de yer verdiğimiz 'Şifalı Bilgiler'in ilk sayına PDF olarak buradan erişebilirsiniz. Bültenin ikinci sayısı da 'Cinsel Şiddetle Genç Mücadele' dosya konusuyla Ocak ayında sizlerle buluşacak!
Kanadalı örgüt femifesto’nun ‘’Use the Right Words’’ kitabını Türkçeleştirerek Doğru Kelimeleri Kullanmak: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluşturmak adıyla yayınladık ve 2017 yılı boyunca Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik eğitimlerlerinde kullandık. Pek yakında hem PDF, hem de basılı olarak sizlerle paylaşacağız.
13-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlediğimiz Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu'nda; kadınların ve LGBTİ+'lerin futbolla ilişkisinde yıllardır süregelen ön yargılar, kadın futbolunun gerektiği kadar önemsenmemesi, son dönemde gündeme gelen cinsel istismar ve cinsel şiddet tartışmaları ve tribünlerden eksik olmayan cinsiyetçi söylemler gündeme getirildi. Daha detaylı bilgi almak ve sempozyumun videolarını izlemek için blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz: futbolherkesicindir.blogspot.com.tr

HABERLER

Kadıköy Belediyesi ile İşbirliği

Kadıköy Belediyesi ile ilk işbirliğimizi, Ağustos ayında kurumun Toplumsal Eşitlik Birimi öncülüğünde yaptık ve belediyenin çocuklara/ergenlere hizmet veren birimlerine yönelik “Cinsel İstismar: Çocuklarla Çalışan Yetişkinler için Sorumluluklar” başlıklı eğitimler gerçekleştirdik.

'Değişim Benimle Başlar!' Eğitimleri 2018'de de Devam Edecek!

İyilik Peşinde Koşan (İPK) gönüllülerimizin emeği ve katkısıyla 2017’de “Değişim Benimle Başlar” projesi kapsamında 370 kişiye eğitim verdik. Kasım ayındaki 2017 İstanbul Maratonu’nda Türkiye’nin farklı illerinden 28 koşucu bu projenin desteklenmesi için bağış topladılar. Onlar sayesinde 2018 yılında da cinsel şiddeti konuşacak ve Türkiye’de koruyucu önleyici uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunacağız. Yeni dönem başvurularını önümüzdeki günlerde açacağız, siz de kendi gruplarınızı oluşturduktan sonra, eğitim talebinizi bize iletebilirsiniz. Başvuru yapmak için web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

'Ne Var Ne Yok?!' Eğitici Eğitimi Programı Başladı!

Sabancı Vakfı’nın desteği ile Ekim ayında yürütmeye başladığımız proje; liselerde görev
yapan psikolojik danışmanların ve rehber öğretmenlerin akran ve flört şiddetini tanıma,
önleme ve şiddete müdahaleye yönelik mesleki kapasitelerini geliştirmeyi ve okul ortamında gençlerle koruyucu-önleyici çalışmalar yapmalarını desteklemeyi amaçlıyor. Proje; Kadıköy ve çevre ilçelerde görev yapan 20 lise psikolojik danışman ve rehber öğretmenin katılımı ile Aralık ayında gerçekleşen 5 günlük eğitici eğitiminin ardından, düzenli süpervizyonlarla devam edecek. Haziran ayında tamamlanacak olan projenin sonunda; alanda çalışan diğer uzmanların da faydalanabileceği “Gençlerle Akran Şiddeti Üzerine Çalışmak” adlı soru-cevap kitapçığını hazırlayacağız.
VİDEO: ÇOCUKLAR İÇİN ONAY
Ekim ayında yayınladığımız, çocukların bedensel söz hakkı ve çocuklar için onay kavramını ön plana çıkaran 'ÇOCUKLAR İÇİN ONAY' videosunun, tüm çocuklar, ebeveynler ve çocuk çalışanları için harika bir kaynak olacağını düşünüyoruz.
Takipçisi olduğumuz Karaköy Şifa Hamamı'nda gerçekleşen taciz davasının Haziran ayında görülen karar duruşmasında sanıklardan 2'si hapis cezası aldı.. Mücadeleye, sessizliği kırmaya devam!
‘Tecavüz Marşı’ davasında yargılama yapacak mahkeme bulunamıyor!

#FutboldaCinsiyetçiliğeSon

Futbolda ayrımcılık karşıtı bir girişim olan Fare Network’ün 5-19 Ekim 2017
tarihleri arasında düzenlediği #FootballPeople eylem haftasına, geçen yıl başlattığımız
#FutboldaCinsiyetçiliğeSon sosyal medya kampanyamızla katıldık.
Kampanyanın Facebook sayfasına gitmek için BURAYA tıklayın.
TÜRCÜLÜK VE HAYVANA YÖNELİK CİNSEL ŞİDDETİ KONUŞTUK!
Geçen sene Aralık ayında düzenlediğimiz Türcülük ve Cinsel Şiddet Kavram Tartışması'nın ardından, 2017 yılında farklı öğrenci grupları ve STK'lardan gelen davetler üzerine, "Hayvana Yönelik Cinsel Şiddet", "Türcülük ve Cinsiyetçilik", "Vegan Feminizm", "Veganlık ve Şiddetsizlik" atölyeleri yaptık. Hayvana yönelik cinsel şiddeti görünür kılmaya ve sessizliği kırmaya devam edeceğiz.
Görsel üretimlerimiz için buraya tıklayın.
Paylaş
Tweetle
Yönlendir
Bir sonraki bültenimizde görüşmek üzere!
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın ;)  İyi yıllar!
Facebook
Twitter
Link
Website
Email
YouTube
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği / Association for Struggle Against Sexual Violence
Rasimpaşa mah. Yavuztürk sok. 22/1 Kadıköy  +90 542 585 3990

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği · * · Istanbul 34000 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp