Copy
Sonbahar/ 2016 
View this email in your browser

Sevgili takipçilerimiz, bültenimizin ikinci sayısını sizlerle buluşturuyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.  Bu sayıda geride bıraktığımız sonbahar boyunca gerçekleştidiğimiz etkinlikler ve ürettiğimiz materyallerle ilgili bilgiye ulaşacaksınız. 

2017'nin hepimiz için daha umut dolu, daha az kaybın yaşandığı bir yıl olmasını diliyoruz.  Unutmayın cinsel şiddet sustukça artar; hadi 2017'de de hep birlikte sessiz kalmadan, dayanışarak, güçlenerek KONUŞALIM! 
İlk gençlik projemiz ''NE VAR NE YOK?!'' Hollanda Başkonsolosluğu'nun desteğiyle Ağustos ayında başladı. İçerik çalışmaları tamamlanan proje; liseli gençler arasında zorbalık, toplumsal cinsiyet temelli şiddet, sanal şiddet ve flört şiddeti konularında farkındalık yaratmayı hedeflerken; sonunda gençlerin toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve flört şiddeti algılarına dair bir araştırma da sunacak. Böylesi az konuşulan ve yok sayılan bir konuda gençlere; gençlerle çalışan psikolojik danışman ve öğretmenlere kaynak sunabilecek olmaktan çokça mutluyuz!
Okul psikolojik danışman ve rehber öğretmenleriyle işbirliği içinde gerçekleşen  proje; İstanbul'da 6 farklı lisede uygulanıyor. Kasım  ayında gerçekleştirdiğimiz 2 günlük çalıştayla bu liselerde görev yapan danışman ve öğretmenlerle buluştuk.  Gençlerle yürütttüğümüz atölyeler Haziran ayına kadar devam edecek. 
Projeyle ilgili daha detaylı bilgi için web sitemizi; projenin görsel üretimlerini görmek içinse instagram hesabını takip edebilirsiniz.
İsveç Başkonsolosluğu tarafından 
desteklenen Cinsel Şiddet Sustukça Artar; Hadi Konuşalım! projesi kapsamında Cinsel Şiddet Kavram Tartışmaları  etkinliklerini ve Türkiye genelinde farklı yaş ve meslek gruplarına yönelik farkındalık artırma çalışmalarını yürütmeye devam ediyoruz.  
Kavram tartışmalarının Ekim ayı kavramı ''Tecavüz Kriz Merkezi'' oldu. Tartışmanın notlarını okumak için burayı ziyaret edebilirsiniz.  
Aralık ayında Vegan Feministler ve hayvan özgürlüğü aktivistlerinin katılımı ile 'Türcülük ve Cinsel Şiddet' kavramını ele alarak; insan merkeziyetçiliğin hayvana yönelik cinsel şiddeti nasıl beslediğini, “hayvansal” denen “ürün”leri tükettikçe cinsel şiddetin algıda nasıl görünmez kılındığını tartıştık.  

Proje kapsamında hazırlıkları devam eden Kavramlar Sözlüğü de 2017'de elimizde olacak!
Aynı proje kapsamında Kıbrıslı feminist oluşum FEMA'nın (Feminist Atölye) davetiyle Kasım ayında Girne'deydik. FEMA ve FÖİ'den (Feminist Öğretmenler İnsiyatifi) gelen öğretmenler ve çeşitli mesleklerden kadınlarla cinsel şiddetle ilgili kavramları ve mitleri konuştuğumuz tam günlük bir atölye çalışması gerçekleştirdik.
NELER YAPTIK
Sonbahar etkinliklerimiz arasında; 20. Sonbahar Öğretmenler Sempozyumu kapsamında Robert Koleji rehberlik birimi ile birlikte, okul öğretmen ve danışmanlarına yönelik gerçekleştirdiğimiz 'Seviyorum Ama Nasıl: Güvenli ve Güçlendirici İlişkiler Yolunda Flört Şiddeti Farkındalığı Yaratma' atölyesi, İnsan Hakları Derneği'nin düzenlediği 'Çocuk İstismarı' Paneli, KADAV davetiyle mülteci kadınlara yönelik 'Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet' atölyesi, TODAP Ötekisiz Psikoloji Atölye Dizisi kapsamında gerçekleşen 'Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet' sunumu,  Gebze Eğitim-Sen ve Emekçi Kadınlar Platformu'nun davetiyle 'Çocuk İstismarı: Mücadele ve Müdahale Yöntemleri' paneli, Ankara Yeryüzü Kadınları'yla 'Cinsel Şiddet: Kavramlar ve Mitler' atölyesi yer alıyor.
Ayrıca; Yeditepe Üniversitesi Kadın Araştırmaları Topluluğu, İTÜ Kadın Araştırmaları Kulübü ve Cins Arı Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Kulübü davetiyle üniversitelerde flört şiddeti konusunda farkındalık yaratma etkinliklerine destek verdik.
Siz de eğitim ve atölye talepleriniz için İstanbul içi ya da dışından
bizimle iletişime geçebilirsiniz.
HABERLER
Futbolda ayrımcılığa karşı eşitliği savunan farenet  ağının 6-20 Ekim tarihleri arasında farkındalık yaratmak için düzenlediği eylem haftasına destek verdik! 

'Futbolda Bunu Görmek İstemiyoruz, Cinsiyetçiliği Şutla, Futbolda Cinsiyetçiliğe Son, Futbol Herkes İçindir, Farkında mısınız?, Irkçı, cinsiyetçi, homofobik, transfobik, hegemonik dil istemiyoruz' sloganlarıyla yürütülen sosyal medya kampanyası ile ilgili detayları buradan okuyabilir, 'Sahaları ve tribünleri terketmiyoruz!' dediğimiz röportaja buradan göz atabilirsiniz. 

Kampanya kapsamında futbolda cinsiyetçiliğe karşı düzenlediğimiz turnuvaya Atletik Dildoa, Lezyonerler ve Kramponiçeler katılarak sahaları 
renklendirdi  

Neden mi futbol?  İşte bu yüzden!  
Sivil Toplum için Destek Vakfı bu yıl derneğimizi kurumsal hibe programıyla destekliyor. Derneğimizin kaynak geliştirme çalışmalarını destekleyen STDV ile gerçekleştirdiğimiz röportajı okumak için:
''CİNSEL ŞİDDETLE MÜCADELE YOLLARI''
20 Kasım’daki Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde açılan ’17 yıldır illegal, bundan sonra legal +18′ pankartının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu ve Fenerbahçe Spor Kulübüne yönetimine yönelik erktolia ile birlikte başlattığımız imza kampanyasına destek verebilirsiniz. 
 
İstanbul Maratonu'nda bizim için iyilik peşinde koşan gönüllülerimizle yılbaşı öncesi dernek mekanımızda biraraya geldik.  Hepsine tekrar teşekkürler!
'Değişim Benimle Başlar' eğitim kampanyamızın ilk katılımcıları koşucularımız olacak. Kampanya detayları ve eğitime başvuru koşulları çok yakında! 
'Cinsel Şiddet Alanındaki Mitler ve Gerçekler'  
video serimizin ikinci videosu yayında! 
 
MİT: Cinsel şiddetin nedeni; maruz bırakılan kişinin davranışlarıdır.
GERÇEK:  Evde, işte, sokakta, barda, okulda, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir davranışımız cinsel şiddete davetiye olamaz. Çünkü, cinsel şiddet SADECE  failin suçudur ve nasıl davrandığımızla ilgili değildir!

 
#mağdurusuçlamakültürünehayır 
Bir sonraki bültenimizde görüşmek üzere! Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın ;)   İyi yıllar!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği / Association for Struggle Against Sexual Violence
Rasimpaşa mah. Yavuztürk sok. 22/1 Kadıköy  +90 542 585 3990


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp