Copy
Sayı 3 / Eylül-Ekim 2017
GİRESUN'DAN SICACIK BİR HİKAYE
Giresun’da Birim Yöneticimiz Aysel ve gönüllülerinin katıldıkları seminerde karşılarına sıcacık bir TEGV hikâyesi çıkıyor. Lise rehber öğretmenlerinin yoğun katılım gösterdiği seminerde bir öğretmen, öğrencisi ile arasında geçenleri anlatmış. Çocuklardan “Bu okulu neden seçtim?” konulu bir kompozisyon yazmalarını istiyor. Çocuklardan biri TEGV ile tanışmasından bahsetmiş. 
Kompozisyon’u bizimle paylaşan Aysel Yıldırım ve rehber öğretmenimize teşekkür ederiz.  Mektubun tamamını blogumuzdan okuyabilirsiniz.
1. SINIFLARLA ÇALIŞMA VE DAVRANIŞ YÖNETİMİ EĞİTİMİ
1. sınıf çocukları ile etkinlik gerçekleştiren gönüllülerimizi desteklemek için, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Göl Güven’in danışmanlığında oluşturulan "1. Sınıflarla Çalışma Eğitimi ve Davranış Yönetimi” eğitmen eğitimin pilot uygulaması; İstanbul, Ankara, İzmir, Van Eğitim Parklarından gelen 10 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirildi.
2 gün süren pilot eğitmen eğitimi sonrası, eğitmenlerimiz, "1. sınıflarla Çalışma ve Davranış Yönetimi  Eğitimini”, etkinlik noktalarında 1 gün olarak gerçekleştireceklerdir.  
GÖNÜLLÜ EĞİTİMLERİNDE YENİ BAKIŞ: EĞİTMEN SEMİNERLERİ
TEGV gönüllüleri için yenilikler yapmaya devam ediyor. Drama Atölyesi ve Düşler Atölyesi eğitmenleri için planlanan eğitimlere Eylül ayı itibariyle başlandı. Yılda bir kez yapılması planlanan Eğitmen Seminerleri; “Sanat, Yaratıcılık, Yetenek ve Çocuklar” ve “Çocuk ve Drama” olarak iki farklı alandaki eğitmenlerimiz ile gerçekleşti. Pace Çocuk Sanat ve Oluşum Drama Enstitüsü eğitmenleri ile yaklaşık 40 gönüllümüzün bir araya gelerek keyifli ve verimli zaman geçirdik. Fen Eğlenerek Öğren Projesi için planlanan "Fen Eğitiminde Araştırma Sorgulama Tabanlı Uygulamalar Etkinliği" de yeni planlanan eğitmen seminerleri arasında, merakla bekliyoruz!
YAZ EVDE DEĞİL TEGV'DE GEÇER
2017 Yaz Etkinlik Dönemi TEGV’de birbirinden renkli yeni içerikler ile tamamlandı. Yaz boyunca çocuklarımız spor, sanat, bilim ve sağlık temalı etkinlikler ile keyifli vakit geçirdiler. Gezi etkinliklerimizde çocuklarımız ve gönüllülerimiz yaşadıkları şehrin kültür, sanat, spor ile ilgili mekanlarını ziyaret ederek renkli ve eğlenceli  bir yaz geçirdiler. Velilerimiz ve gönüllülerimiz için de seminerler düzenleyerek yaz aylarının dolu dolu geçirdik.
Bu yaz evde değil TEGV’de çok güzel geçti.
ALGO DİJİTAL EĞİTMEN EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİ!
Çocukların temel dijital becerilerini güçlendirmek amacıyla tasarlanan Algo Dijital Projesi Eğitimini,  29 - 30 Eylül ve 1 Ekim 2017 tarihlerinde 19 farklı şehirden 27 farklı etkinlik noktasından gelen 30 TEGV gönüllüsü ile birlikte gerçekleştirdik.
Eğitimde, neden kodlama öğreniyoruz, neden çocukların kodlama öğrenmesi gerektiği konuları üzerine beyin fırtınası gerçekleştirdik. Dünya çapında popüler olarak kullanılan blok temelli kodlama uygulamalarından olan Scratch’i hep birlikte öğrendik. Özel olarak tasarladığımız, her çocuğa açık eğitim programımız algodijital.com/tegv platformumuzu, oyunumuzu tüm gönüllülerimizle birlikte uyguladık. Türkiye'nin dört bir yanından gelen gönüllülerimiz çocukların bilişim eğitimi alabilmesi için çalışmalara başladı!
TEMEL GÖNÜLLÜ EĞİTİMİ YENİLENDİ
23-24 Eylül – 29-30 Eylül/01 Ekim ve  06-07-08 Ekim tarihlerinde var olan yerel eğitmenler ve aramıza yeni katılan yerel eğitmenler ile eğitmen eğitimleri gerçekleştirildi. Eğitmenlerimiz yenilenen Temel Gönüllü Eğitimi eğitmen eğitimi kapsamında Etkin Öğrenme Ortamı Atölyesi’ne ilişkin eğitim aldılar. Bu eğitimi Şubat itibarıyle yarım günlük atölyeler olarak tüm etkinlik noktalarında hayata geçireceğiz.
EĞİTİM İZLEME RAPORU
Türkiye’de eğitim sistemi üzerine analiz ve raporlama çalışmalarını yürüten Eğitim Reformu Girişimi, (ERG) Eğitim İzleme Raporu 2016-2017'yi açıkladı. Öğrencilerin eğitime erişiminden yola çıkan raporda, öğretmenlerin durumu, eğitim içerikleri,  eğitim ortamları ve eğitim çıktılarına ilişkin veriler paylaşılıyor. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.
BLOG: TEGV ÇOCUKLARI HER YERDE!

Gönüllü olduğumuz zamanlarda, bazen aklımıza şu soru gelebilir: Etkinlik verdiğimiz çocukların hayatlarına nasıl etki ediyoruz? Eğitim Programları'ndan Aykut Saka'nın bu soruların cevabını bulduğu blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.Her hakkı saklıdır.

Adres:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Acıbadem Cd Rauf Paşa Hanı Sokak No 42

Acıbadem Üsküdar

İstanbul 34660

Bu mesajların gönderimlerini ayarlamak ister misiniz?
Ayarlarınızı güncelleyin veya listeden çıkın