Copy
Sayı 4 / Ekim-Kasım 2017
ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN!
20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, dünyada en çok ülke tarafından kabul edilmiş sözleşmedir. Bu sözleşmenin onaylandığı 20 Kasım tarihi ise tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Biz de TEGV’in pek çok noktasında farklı etkinliklerle Çocuk Hakları gününü kutladık. Atölyeler yaptık, çocuklardan beklentilerini ve taleplerini öğrendik, oyunlar oynadık. Çocukların özgürce oyun oynadıkları bir dünya dileklerimizle… Fotoğraflar için Mardin Midyat Öğrenim Birimi Yöneticisi Kadir Kurt’a teşekkür ederiz.
GEZMEK BAHANE, ATÖLYELER ŞAHANE!
Yeniköy Öğrenim Birimi çocuklarımız sosyal etkinlikler kapsamında Sabancı Müzesi'ne gittiler. Sadece sergiyi gezmekle kalmadılar, atölye çalışmalarına katılarak eserleri görselleştirdiler. Benim Özgün Formum atölye çalışmasında çocuklar, bir nesneyi çoğaltmak üzerine çalıştılar. Renkli sanat kili kullanarak, küçük boyutlarda objeler tasarladılar. Küçülen Kâğıttan Çiçekler atölye çalışmasında çocuklarımız renkleri parlayıp yoğunlaşan özel kâğıtları kullanarak sergideki objelerin üzerinden topladıkları çiçek figürlerini yorumladılar ve kendi eserlerini ortaya çıkardılar. Bu güzel gün için Yeniköy Öğrenim Birimi Yöneticisi Merve Dinçer’e teşekkür ederiz.
GOOGLE TÜRKİYE EKİBİ ALGO DİJİTAL İÇİN VAN'DA!
Google Türkiye ekibi ve Habertürk’ten Fatih Altaylı, Algo Dijital kapsamında yer alan etkinlikleri izlemek için Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı’mızı ziyaret etti.10 Kasım’da gerçekleşen ziyarette kapsamında çocuklarla beraber Dijital Kaşifler ve kodAdım oyunlarının yanı sıra, algodijital.com platformundaki Gezegen Gezgini oyunu da oynandı. Etkinlikleri izleyen Google Türkiye ekibi, etkinliklerin çok keyifli ve öğretici olduğunu belirttiler.
DÜŞ GEZGİNİ ÇORLU'DA
Arhavi’deki yolculuğunu tamamlayan Düş Gezgini rotasını Çorlu’ya çevirdi. Alta Mane Vakfı desteği ile faaliyetlerine devam eden Düş Gezgini 1-8. sınıf düzeyindeki tüm çocukları sanatla buluşturmayı hedefliyor. 12 saatlik içeriklerimiz sayesinde çocuklar sanatçılarla tanışıyor, yeni teknikler öğreniyor ve farklı malzemelerle yaratıcılıklarını keşfediyorlar. 2014 yılından bu yana İstanbul, Adana ve Artvin’de etkinliklerine devam eden atölyemiz bugüne kadar 5000'i aşkın çocuğa ulaştı. Düş Gezgini Ateşböceği Yöneticisi Onur Aydın’a Çorlu yolculuğunda bol çocuklu ve keyifli etkinlikler diliyoruz.
TEGV BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DE! 
Eğitim Programları Bölümü’nde Takım Yöneticisi olarak çalışan Zeynet Öztunca, yaz döneminde Birleşmiş Milletler’in New York ofisinde gerçekleştirilen Üst Düzey Katılımlı Eylem Toplantısı’na TEGV’i temsilen katıldı. Bir gün boyunca kapsayıcı ve eşitlikçi bir eğitim ortamı konuşuldu ve bu hedefe ulaşmak için ülkelerin sunduğu çözüm önerileri tartışıldı. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin dünyadaki her okulun müfredatına nasıl eklenebileceği tartışıldı. BM Genel Kurulu Başkanı, BM Genel Sekreter Yardımcısı, üye ülkelerin temsilcileri ve gözlemcileri, genç paydaşlar, sivil toplum çalışanları, BM temsilcileri, eğitim uzmanları ve girişimcilerin katılımıyla gerçekleşen bu toplantıdan, Zeynet geleceğe dair bolca ilham ve yeni proje fikirleri ile geri döndü.
MARDİN'DE BÖLGESEL GÖNÜLLÜ TOPLANTISI
4 Kasım Cumartesi günü, Geleceği Değiştirmeye Gönüllüyüz diyerek Mardin’de 2017-2018 etkinlik yılının ilk Bölgesel Gönüllü Toplantısını gerçekleştirdik. Mardin Hilton Garden Inn Otel’de 12 farklı ilden, 22 etkinlik noktamızdan gelen 416 gönüllümüz, eğitim dostumuz, Yönetim Kurulu üyelerimiz, etkinlik noktası çalışanlarımız ve Acıbadem Birimi ile bir araya geldik. Toplantımızın konuğu; ilham veren hikayesi ile değerli bağışçımız Ahmet Uysal’dı. Gönüllü Teşekkür Töreni ve Gönüllü Forumu sonrasında davetlilerin tüm renkleri ve coşkusuyla katıldığı eğlencemizi gerçekleştirdik. Reyhani müzik grubunun ezgileri ile danslar edildi, halaylar çekildi, bir toplantımızı daha tadı damağımızda kalarak tamamladık.  Bir sonraki Bölgesel Gönüllü Toplantısını iple çekiyoruz!
ANADOLU GÖNÜLLÜLERİ İŞ BAŞINDA!
Anadolu Gönüllüsü Projesi, TEGV gönüllülerinin, kendi şehirleri dışında farklı bir TEGV etkinlik noktasında gönüllü olarak destek vermelerini kapsıyor.
Eylül başvuruları döneminde Zonguldak Ayten-Maksut Çavdar Çaycuma Öğrenim Birimi’nden Senanur Er ve Serhat Geyik  “TEGV’de Tasarruf Zamanı” isimli bir haftalık projelerini Çorum Öğrenim Birimi’nde çocuklarla uyguladılar. Bununla birlikte “Paramı Yönetebiliyorum” isimli veli semineri ile yetişkinlerle buluşarak bir haftalık proje sürelerini dolu dolu geçirdiler.
İstanbul Semiha Şakir Öğrenim Birimi gönüllümüz Aslı Yantra ise kendi geliştirdiği “Bu Geminin Kaptanı Benim” projesi ile Zonguldak Ayten-Maksut Çavdar Çaycuma Öğrenim Birimi  koordinasyonu ile bir hafta süresince okulda çocuklar ile buluştu.
Projeleri ile uygulamalarımıza renk katan gönüllülerimize ve ev sahibi Öğrenim Birimlerimize işbirlikleri için teşekkür ederiz. Ocak ayında başlayacak olan yeni başvuru dönemini merakla bekliyoruz!
BLOG: MARATON HİKAYEMİZ NASIL BAŞLADI?

"Hazırlıklarımızı tamamlayıp Rize’den yola çıkarken bu kadar samimi, eğlenceli bir ortamın bizi beklediğinin ve bir o kadar da güzel bir amaçla yola çıktığımızın farkındaydık. " Rize Öğrenim Birimi gönüllüleri Zafer, Sözer, Emre, Mustafa'nın maratona dair heyecanını paylaşmak için blog yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.Bu mesajların gönderimlerini ayarlamak ister misiniz?
Ayarlarınızı güncelleyin veya listeden çıkın