Copy
Sayı / 1 Mart - Nisan
Yazıyooor!
Sahadan ve Eğitim Programlarından haberleri yazıyooor!
Harika İnsanlar Samsun'da!

Ankara, Artvin, Çorum, Giresun, Erzincan, Samsun, Sinop, Sivas, Rize ve Zonguldak'taki 12 etkinlik noktamızdan 450 gönüllümüzün katılımı ile bu senenin ilk Bölgesel Gönüllü Toplantısı (BGT) Samsun’da gerçekleştirildi. Gönüllü Forumu ve İlham Veren Gönüllü Projeleri oturumlarının yanı sıra, Uluslararası Kalkınma Ortakları (IDEMA), harcananzaman.com ve ihtiyacharitasi.org kurucusu Ali Ercan Özgür konuşması ile güne renk kattı.
Bölgesel Gönüllü Toplantısı öncesi, Matematik, Fen, Okuma, Sanat ve Bilişim alanlarında etkinlik veren gönüllüler ve eğitmenler, Eğitim Programları ekibi ile buluşup paylaşımda bulundular. Bu paylaşım oturumlarının da en az BGT programı kadar eğlenceli geçtiğini umuyoruz.
Ev sahipliği yapan Samsun gönüllülerimize ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı'ndaki çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Bir sonraki BGT'de görüşmek üzere...

Çorum'da Çiğdem Aşı Şenliği
Çorum’da baharın müjdecisi çiğdemler, Çorum Öğrenim Birimi yöneticimiz Serpil Çetin’in elinde keyifli bir şenliğe dönüştü. Gönüllüler tarafından toplanan çiğdemler birime getirilerek pişirilen çiğdem aşına karıştırıldı. Çocuklara bu gelenek hakkında bilgi verildikten sonra tüm gün süren şenlik kapsamında çiğdem aşı şarkıları ile birlikte birime gelen tüm çocuklara ve velilere çiğdem aşı ikram edildi. Belki de Serpil Hanım’ın bu güzel etkinliği, birimde bir gelenek haline gelir. 
Sıcacık Bir Tanışma Hikâyesi
Nirun Şahingiray 2 Ateşböceği Yöneticisi Erdal Güler, Mart ayında Acıbadem Birimimize bir e-mail attı. Yolculuk ederken Muhammed adında bir çocukla tanışmış ve çocuğun babası ile iletişime geçip köy okulundaki yangında kütüphanelerinin yok olduğunu öğrenmişti. Erdal'ın diğer Ateşböceği Yöneticisi arkadaşlarla birlikte Muhammed’in okuluna kitap göndereceğini öğrenince bizler de destek olmak istedik. Acıbadem Birimi olarak Mardin Gürmeşe Köyü'ndeki okula kırtasiye, kutu oyunu, çocuk kitabı gibi çocukların hoşuna gidebilecek hediyeler gönderdik. Muhammed ve arkadaşları ise bize yukarıdaki fotoğrafla teşekkür edip günümüzü güzelleştirdiler. Erdal’a bu sıcacık tanışma hikâyesi için çok teşekkür ederiz.
Liselerde Sosyal Sorumluluk Projeleri Sempozyumu'na Katıldık!
15 Mart 2017 tarihinde, ENKA Okulları’nın ev sahipliği yaptığı, topluma hizmet etkinliklerinin önemini ve işleyişini konu alan “Liselerde Sosyal Sorumluluk Projeleri Sempozyumu"na katıldık. 18 farklı lisenin yanı sıra TEGV ile birlikte TOG, Turmepa ve Sosyal Ben’in de yer aldığı sempozyum kapsamında liseli gençler gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerini sundular. Eğitim Programlarından uzmanlarımız Aynur Kolbay ve Burak Buçak kısa bir vakıf tanıtımının ardından, çocuk gruplarıyla özel atölye çalışmaları gerçekleştirerek gönüllülük süreçlerimizi aktardılar ve öğrencilerle ortak proje fikirleri geliştirdiler. Şimdi sıra liseli genç gönüllülerimizi etkinlik noktalarımız ile buluşturmada!
Fen Eğlenerek Öğren'de
Yeni İçerikler Yolda
Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Programı, fen bilimlerinin temel bilgi ve becerilerini kazandırmayı, çocukların bilimsel düşünen, problem çözebilen ve bilime karşı olumlu tutum geliştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Programın 2.modülü için yepyeni içerikler geliştirildi; Ankara, İstanbul, Mardin, Mersin ve Van’da pilot uygulamalara başlandı. Çocukların öğrenme sürecinde daha aktif olarak rol almalarını hedefleyen yeni içeriklerimiz, 2017-2018 Sonbahar Etkinlik Dönemi'nde tüm etkinlik noktalarımızda yaygın olarak uygulanıyor olacak.
Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme
Raporu 2016 Yayımlandı
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990 yılından beri yayımlanan İnsani Gelişme Raporları’nın sonuncusu olan İnsani Gelişme Raporu 2016 yayımlandı. Teması “Herkes İçin İnsani Gelişme” olarak belirlenen rapor iki temel soruyu gündeme getiriyor: İnsani gelişmenin ilerlemesinde kimler dışlanıyor ve bu nasıl, niçin oluyor? Rapora bu linkten ulaşabilirsiniz.
TEGV Blog'dan...
TEGV Blog'dan haberdar mısınız? TEGV web sitemizden ulaşabileceğimiz blogda sizler de anılarınızı yazarak hatıralarımızın birikmesine destek olabilirsiniz. Eğitim Programlarından Pınar Akman'ın Van Şenliği sonrasında kaleme aldığı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
 


© 2017 TEGV, Her hakkı saklıdır.Bu mesajların gönderimlerini ayarlamak ister misiniz?
Ayarlarınızı güncelleyin veya listeden çıkın