Copy

Aylık eBülten - Temmuz 2020

Webinar: Tahkim Gündemi 
Prof. Dr. Samim Ünan ve Av. M. Cem Kaspi

Hukuk Akademisi ve İstanbul Tahkim Derneği işbirliği ile 3 Temmuz 2020 tarihinde düzenlediğimiz canlı yayına Prof. Dr. Samim Ünan ve Av. M. Cem Kaspi konuk oldu.

Canlı yayında, “Yük sigortacıları “yasal halef” olarak katıldıkları tahkim davalarında ne gibi sorunlarla karşılaşıyor? Bu sorunlar, sigortacılar haricinde diğer üçüncü kişilerin karşılaştıkları sorunlarla nasıl benzerlikler gösteriyor? Akdi taşıyan ile fiili taşıyanın farklı olduğu hallerde tahkim şartı uygulanabilir mi?” sorularına yanıt arandı.

Bu çerçevede kapsamlı bir sunum yapan Prof. Dr. Samim Ünan, yük sigortacısının tahkim anlaşması ile bağlılığını “Taşıyan ile taşıtan arasındaki navlun sözleşmesinde yer alan tahkim şartı, taşıtana halef olan sigortacıyı da bağlamaktadır, ayrıca ve taşıyanın düzenlediği konşimentodaki tahkim kaydı da, yükle ilgili kişinin halefi olan yük sigortacısını bağlamaktadır.” ifadesi ile vurguladı.

Webinarın video kaydını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Prof. Dr. Samim Ünan’ın yapmış olduğu sunumu indirmek için tıklayınız.

ICC 2019 İstatistik Raporu Yayınlandı

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC), 2019 yılı ayrıntılı “Uyuşmazlık Çözüm Servisleri 2019 İstatistikleri” raporunu yayınladı. Raporda ICC Tahkimi’nin 2019' yılını 869 yeni dava ile tamamladığı vurgulanmıştır. ICC 2019 yılında, tahkim yerleri ve hakemler açısından daha az merkezi bir görünüm sergilemiştir. Türkiye’nin ve Türk Hakemlerinin de bu süreçte daha güçlü temsil edilmeye başlandığı görülmektedir.

Bilgi notumuzu web sitemizden okuyabilirsiniz.

Türkiye'de Med-Arb (Arabuluculuk - Tahkim)
Kitabı Yayınlandı

İSTA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Dr. Ural Aküzüm ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berk Demirkol tarafından hazırlanan Türkiye'de Med-Arb (Arabuluculuk - Tahkim) kitabı Onikilevha tarafından yayınlandı.

Kitap ile dünyada öncü olan ISTAC Med-Arb kurallarını uygulayacak olan hukukçularımız uyuşmazlık çözüm şartı yazımından, hakemliğe kapsamlı bir rehbere erişim imkanına sahip oldu. Med-Arb konusunu genel bir perspektiften inceleyen kitap ile konunun hukuki, akademik ve tarihsel kökenleri de ayrıntılı olarak ele alındı.  Daha ayrıntılı bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz

TBMM’den Geçen HMK Düzenlemesinde
Tahkime İlişkin Hükümler Yer Aldı

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi 22 Temmuz 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Düzenlemeye ilişkin bilgi notumuzu web sitemizden okuyabilirsiniz.

Prof. Khawar Qureshi Qc 2020 İlk Yarısı için Tahkimi Değerlendirdi

Milletlerarası Ticari tahkimin önde gelen isimlerinden Prof. Khawar Qureshi Qc, 2020 Yılının ilk yarısı için küresel düzeyde tahkim gelişmelerini değerlendirdi. Düzenli olarak gerçekleştirilen Biannual Legal Review'ların bu son bölümünü gönüllümüz Dilara Kaçar'ın notları ile sunuyoruz

Tahkim Anlaşması Kitabı Yayınlandı

Aynı zamanda İSTA Etik Kurallarının da yazarı olan Doç. Dr. Süheyla Balkar'un, Prof. Dr. Hatice Özdemir Kocasakal ile birlikte derledikleri "Tahkim Anlaşması" kitabı Onikilevha'dan yayınlandı. 

Tahkim yargılamasında ve hakem kararlarının uygulanmasında hakemlerin ve mahkemelerin karara bağlamaları gereken en önemli hususlardan biri olan tahkim anlaşmasının geçerliliği konusunda hazırlanan kitapta, değerli akademisyenlerin makaleleri derlendi.

Daha ayrıntılı bilgiyi web sitemizden okuyabilirsiniz. 

Sigorta Tahkim Formları
KVKK Görüşü Doğrultusunda Tadil Edildi

Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru formları; kişisel verilerin bulunması halinde başvuranlardan açık rıza beyanı alınmasına dönük olarak, Kişisel Verileri Koruma kurulundan alınan görüş çerçevesinde tadil edilmiştir. Tadil edilen formlar 17 Temmuz tarihinde komisyon web sitesinde yayınlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz

Bloomberg HT Tahkimi Mercek Altına Aldı

Bloomberg HT Editörü Fulya Öktem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Av. Bennar Aydoğdu’nun da görüşüne başvurduğu dizi yazıda “İş dünyası “tahkimi” biliyor mu? sorusuna cevap aradı.

Aydoğdu “Tahkim Hakemi ve Arabulucu Av. Bennar Aydoğdu da, tahkim bilincinin artırılmasında hedef kitlenin sadece tahkim uygulayıcıları değil aynı zamanda tahkimin olası kullanıcıları olan iş insanları ve onların yasal temsilcileri olması gerektiğini düşünüyor. Aydoğdu, büyük kurum ve kuruluşların uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak tahkimi öngörmesinin toplum için etkili bir örnek teşkil edeceğini savunuyor.” yorumunda bulundu.


Daha ayrıntılı bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs ve Tahkim: Kaynaklar ve Ek Okumalar

Uluslararası tahkim blogları ve hukuk bürolarından derlediğimiz Koronavirüs, tahkime etkileri ve bu dönemde gelişen e-tahkim yaklaşımlarına ilişkin makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

Uluslararası Bloglardan Seçme Tahkim Makaleleri

Uluslararası Tahkim Kurumları'nın web siteleri ve önde gelen tahkim bloglarından inovasyon, etik ve tahkime etki eden siyasi ve ekonomik dinamiklere değinen yazılara ilişkin derlememizden başlıklar aşağıda yer alıyor. 
 • ICSID ve UNCITRAL Hakemler için Etik Kurallar Taslağı yayınlandı
 • LCIA 2019 Faaliyet Raporu: Uluslararası Tahkimdeki Gelişmelerin Analizi
 • İtalyan Deniz Piyadeleri Davası: Hindistan tazminat alma hakkına sahip, ancak İtalyan Deniz Piyadeleri yargılanmayacak
 • Tahkim Sözleşmeler için İngiliz Hukukunu Yeniden Düşünme Zamanı
 • SIAC Tahkim Kurallarını Revize Edecek
 • Belge İbrazı: Miktara değil Kaliteye Öncelik

Notunumuzu okumak için tıklayınız. 

Türkiye'den ve Türk Basınından Tahkim Haberleri

Türk basınında ve tahkim ile ilgili kaynaklarda son dönemde yer alan haberleri derlediğimiz gündem notunda bu ay aşağıdaki başlıklar yer alıyor.
 • Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odasından Tahkim Podcast’ı
 • Rosaviatsia, Onur Air'den 386 bin dolar talep ediyor
 • DASK – Sigorta Tahkim Komisyonu – Bilirkişi Heyeti Çelişki Bulunması – Eksik İnceleme – Bozma Kararı
 • Turkey Denied Discovery for ICSID Case
 • Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Notunumuzu okumak için tıklayınız.

Proposed Amendments Within The Scope Of The Forthcoming Second Judicial Reform
Gönenç Gürkaynak, Ceyda Karaoğlan Nalçacı, Tuğba Uluay and Neslinur Alptekin
ELIG Gürkaynak Attorneys-at-Law
The first package of the Judicial Reform Strategy was entered into force with the publication of the "Law No. 7188 on the Amendment of the Code of Criminal Procedure and Certain Laws" on the Official Gazette on October 24, 2019. Subsequently, the second package of the Judicial Reform Strategy was put on the parliament's agenda with "The Legislative Proposal on the Amendment of the Code of Civil Procedure and Certain Laws".
Makalenin tam metni için: Modaq
 
CCJA Arbitration – 10 things Turkish investors should know when investing in West Africa
Kerim Uster, Marc Robert, Norton Rose Fulbright
In recent years, Turkey has also increased its engagement through investments in Africa. Although these undoubtedly contribute to the development of the continent and have the potential to provide excellent return on investment, it is important that Turkish investors be aware of opening the door to potential disputes. In 2018, Turkey became, for the first time, one of the top 10 countries represented in arbitration proceedings before the International Chamber of Commerce (ICC). With 62 Turkish parties involved in proceedings, this tendency is expected to rise in the coming years.
Makalenin tam metni için: Inside Turkey Law
 
Tahkim Etiği ve Hakemin Reddi
Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Tahkime güvenin artırılması için hakemlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı büyük önem taşımaktadır. Bağımsızlık ve tarafsızlık kavramları, hakimlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığından farklı değildir. Bağımsız ve tarafsız hakemleri tarafından yargılama yapılması, tahkimde de geçerli olan adil yargılanma hakkının bir gereğidir.
Makalenin tam metnini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası Tahkim Sempozyumu Bildiri Kitabında bulabilirsiniz: Yetkin Yayınları
 
Tahkimde Taraf Vekilliği
Av. Nihal Berker Atlı, Yazıcı Avukatlık Ortaklığı
Tahkim uygulamasında dilekçe teatilerinin ötesinde taraf vekillerinin dahil olduğu pek çok işlem vardır. Taraf avukatlarının etkin olduğu veya olması gerektiği önemli bir aşama hakem heyetinin teşkili, hakem ve hakemlerin seçimidir.
Makalenin tam metnini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası Tahkim Sempozyumu Bildiri Kitabında bulabilirsiniz: Yetkin Yayınları
 
Patent litigation in Turkey: overview
Selin Sinem Erciyas, Özge Atılgan Karakulak and Zeynep Çağla Üstün – Gün + Partners
The suitability of arbitration or ADR for patent disputes is a controversial topic in Turkish law. In principle, it is accepted that patent disputes, other than those relating to the invalidity of the patent, can be resolved by arbitration, as the patent holder can exercise all rights arising from its patents, and selection of the dispute resolution method is one of them. However, some scholars argue that patent-related disputes should be handled by IP courts, which have special expertise.
Rehberin tam metni için: Thomson Reuters Practical Law
 
TOBB Tahkim Heyetinin Vermiş Olduğu Nihai Kararın İcra Edilebilirliği Meselesi
Tarık Şahin ve Ekrem Can Narin - MGC Legal
Hakem Heyeti nihai kararları devlet mahkemeleri yerine, taraflarca aralarındaki tahkim sözleşmesine istinaden yetkilendirilen tahkim heyeti tarafından verilen ve taraflar arasındaki uyuşmazlığı çözümleyen kararlardır. Bu minvalde, mevzuat çerçevesinde teşekkül ettirilen TOBB Tahkim Divani ticari ve sınai ihtilafları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tahkim Tüzük Kuralları çerçevesinde bağımsız hakem ve hakem heyeti tarafından çözümler. TOBB Tahkimi yargı yolundan yararlanabilmek için evvel emirde tarafların tacir olması ve uyuşmazlık konusu sözleşmede tahkim kaydının yer alması gerekmektedir.
Makalenin tam metni için: Modaq

Bültenimizde ve yeniden tasarlanmakta olan web sitemizde üyelerimizin görüşlerini yayınlamaktan memnuniyet duyacağız. Derneğimizin çalışma alanları ile gili olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz yazıları info@ista.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Bu mailleri almak istemiyorsanız?
Listeden çıkmak için tıklayın.