Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

Nenecháme se vládou tahat na vařené nudli.

12.05.2020
Ve čtvrtek 14. května 2020 proběhne tisková konference Svazu měst a obcí ČR, na které předseda Svazu František Lukl bude mluvit o budoucím vývoji měst a obcí.

Aktuálně

Obce a města potřebují v budoucnu výraznou podporu, jednoduchá pravidla a více volnosti při zacílení svých investic

12.05.2020
Praha 12. května 2020, Hospodářské a sociální následky pandemie budou obrovské, a to nejen z národohospodářského pohledu, ale postihnou možná mnohem více i lokální a regionální úroveň. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) proto žádá, aby nebyla v budoucím období vzhledem k potřebě obnovy ekonomiky snižována či nijak výrazně omezována (ne-li zastavena) podpora ze strany státu a prostřednictvím EU fondů, neboť by tak došlo k pozastavení investičních akcí ve městech a obcích.

 

Města a obce: Každý obyvatel loni vytřídil o 2,3 kilogramů papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů více.

11.05.2020
Praha, 11. května 2020, 693 tisíc tun – takové množství využitelných odpadů se loni vytřídilo v systémech obcí a měst v České republice. Největší zásluhu mají na tomto výsledku občané. Každý obyvatel ČR vytřídil loni v průměru přes 65 kilogramů papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů  Meziročně došlo tedy k téměř 4% nárůstu. Vyplývá to ze statistik, které Svazu měst a obcí ČR poskytla Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.

Dotace

Výzva V v oblasti Nízkouhlíkových technologií stále běží

07.05.2020
Cílem této Výzvy je podpora konkurenceschopnosti podniků a udržitelnosti české ekonomiky prostřednictvím zavádění inovativních technologií v oblasti využití druhotných surovin. Příjem žádostí je prodloužen do 28. června 2020.

Sociálně-zdravotní oblast

Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc jednoduše, za pár minut a on-line

12.05.2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí maximálně zjednodušilo formulář žádosti o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP) z důvodu vážné mimořádné události spojené s COVID-19. Nový on-line formulář je uzpůsoben tak, aby jej žadatel ohrožený propadem příjmů během epidemie mohl snadno vyplnit a odeslat v průběhu několika minut.

 

Zaměstnanci v sociálních službách dostanou desetitisícové odměny. Návrh ministryně Jany Maláčové schválila vláda

12.05.2020
Vláda 7. května schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na mimořádné odměny pro zaměstnance v sociálních službách. Ti, kteří se po dobu krize starali o seniory a zdravotně postižené nakažené koronavirem, mohou dostat odměny až 40 tisíc Kč za měsíc. Na desetitisícové odměny ale dosáhnou i zaměstnanci zařízení, do kterých infekce nepronikla. Odměny dostane až 144 tisíc zaměstnanců v sociálních službách.

 

Aktuální info k ošetřovnému

06.05.2020
"Pokud zůstanete, vzhledem k uzavření škol a předškolních zařízení, doma s dítětem do 13 let, máte jako zaměstnanec nárok na ošetřovné (tzv. OČR - ošetřování člena rodiny)". Informace z poradny ČSSZ pro rodiče na úvodní stránce.

 

Aktuální informace k ošetřovnému II

06.05.2020
Novela zákona přináší zvýšení ošetřovného, nově mají nárok na ošetřovné i tzv. dohodáři.

Veřejné zakázky

MMR: Novela zákona o veřejných zakázkách zajistí rychlejší naléhavé nákupy

12.05.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj z důvodu koronavirové pandemie vypracovalo novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která by měla přispět k tomu, aby byl umožněn co nejrychlejší nákup v době krizových stavů (např. pořízení ochranných pomůcek). Navrhovaná změna odstraňuje administrativní zátěž na straně zadavatele a zásadně tak přispěje ke zrychlení jednacího řízení bez uveřejnění, protože uzavření smlouvy již nebude oddáleno nebo blokováno nutností naplnit touto novelou zrušené požadavky zákona. Návrh zákona byl dnes (11.5.) schválen vládou.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Jak poznáme, zda můžeme, či nemůžeme, dát nájemci bytu výpověď pro neplacení nájemného?

Jak má vypadat poptávkové řízení obce na nákup žacího traktůrku v hodnotě 200 tis. Kč?

Je nutné schválení zastupitelstvem v případě bezúplatného nabytí movité věci, nebo postačí jen starostou obce?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Efektivní správa obcí

Návrat k prezenčním kurzům

V souladu s postupným uvolňováním opatření souvisejících s koronavirovou pandemií počítáme od června 2020 s obnovením klasických prezenčních kurzů pro úředníky a zastupitele měst a obcí. Proběhnou za přísnějších hygienických podmínek, než jsme byli zvyklí dříve. Budeme dbát na dostatečné rozestupy mezi jednotlivými účastníky, v učebně bude připravena dezinfekce. Účastníci i lektoři budou muset mít ochranu úst a nosu (např. roušku). Občerstvení nebude k dispozici (povolena bude konzumace pouze vlastních nápojů a jídel). Červnové kurzy nabídneme např. v Blansku, Brně, Frýdku-Místku, Jihlavě, Kutné Hoře, Paskově, Plzni nebo Příbrami. Kompletní přehled vzdělávacích akcí plánovaných na červen naleznete na našem webu www.projekteso.cz, kde je také možné se na jednotlivé kurzy přihlásit.

Naše projekty

Tetín v době coronavirové žije dál

06.05.2020
Aktuální příspěvek v naší rubrice Starosti starostů aneb Jak se žije starostům v Čechách a na Moravě je tentokrát z pera Ing. Martina Hrdličky, starosty obce Tetín ve Středočeském kraji. Dočtete se, jak se obec s 900 obyvateli vyrovnává s těžkou situací v době koronavirové epidemie. Dopady opatření proti šíření nemoci Covid-19 jsou mnohdy těžší než nemoc samotná. Možná se v následujících řádcích také poznáte.

Obchodní nabídky

SECO - ČESKÝ ZAHRADNÍ TRAKTOR DO ČESKÉ OBCE

05.05.2020

V rámci kampaně ,,ČESKÝ ZAHRADNÍ TRAKTOR DO ČESKÉ OBCE”, kterou pro rok 2020 nabízí česká společnost Seco Industries, s.r.o., si můžete vybrat z nabídky zahradní techniky, potřebné k zajištění kompletní péče o Vaše obecní pozemky.


Seco Industries, s.r.o. je ryze česká společnost se 130 letou tradicí výroby zemědělské a zahradní techniky. Zahradní, mulčovací a komunální traktory SECO jsou určeny pro údržbu rozlehlých obecních, sportovních a firemních pozemků, jakož i pro náročné soukromé uživatele.

Krajská setkání budou.

Registrujte se na termíny v srpnu, září a říjnu již nyní!

Z kalendáře SMO ČR

02.06.2020
Seminář programu Evropa pro občany

16.06.2020
Předsednictvo Komory měst

16.06.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Karlovarském kraji

17.06.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Plzeňském kraji

18.06.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Jihočeském kraji

18.06.2020
Předsednictvo Komory obcí

18.06.2020
Společné zasedání Předsednictev SMO ČR a ZMOS

18.06.2020
Zasedání Předsednictva Svazu měst a obcí ČR

20.06.2020
Projekt Má vlast cestami proměn

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic