Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

Právní poradna - speciál

05.10.2020
Vláda s účinností od 5. října 2020 opětovně vyhlásila nouzový stav a v souvislosti s ním upravila některé otázky dopadající do života obcí a měst. Přinášíme Vám proto mimořádný zpravodaj k aktuálním opatřením vlády.

 

Vyhlášení nouzového stavu a krizových opatření od 5.10. 2020

01.10.2020
V přílohách naleznete celé znění usnesení vlády ČR k vyhlášení nouzového stavu. Další opatření budeme sledovat a vybírat pro vás ta nejdůležitější.

Aktuálně

Data od ÚZIS budou ORP nově poskytována denně

02.10.2020
Data týkají se aktuální epidemiologické situace na území České republiky budou od dnešního dne na úrovni ORP poskytována 1x denně namísto 1x za týden. Zástupci obcí tak budou mít možnost sledovat aktuální hodnoty v reálném čase. Nová verze popisu datových sad ke stažení v příloze.

 

Projekt ESO informuje: Pozastavení prezenčních vzdělávacích aktivit. Distanční výuka v plném proudu!

02.10.2020
Veškeré plánované vzdělávací akce v období od 5. 10. 2020 do 18. 10. 2020 nebudou realizovány. U akcí plánovaných od 19.10. 2020 zatím jejich realizaci předpokládáme. Distanční výuka i nadále probíhá.

 

Rozšířili jsme nabídku neakreditovaných e-learningových kurzů

30.09.2020
Dovolujeme si Vás informovat, že jsme rozšířili nabídku neakreditovaných e-learningových kurzů na jejichž akreditaci usilovně pracujeme. Připomínáme, že naše kurzy jsou ZCELA BEZPLATNÉ a absolvovat je můžete odkudkoliv. Stačí jen čas a chuť dozvědět se něco nového.

Financování obcí

ÚOHS vytvořilo vodítko pro poskytovatele (ale i příjemce) podpory při posuzování naplnění kritérií podniku v obtížích.

02.10.2020
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vytvořil dokument - Užití kritérií podniku v obtížích dle GBER včetně OSVČ. Tento dokument, který je níže ke stažení, byl vytvořen jako vodítko pro poskytovatele (ale i příjemce) podpory při posuzování naplnění kritérií podniku v obtížích. Informace uvedené v dokumentu vycházejí z praxe Úřadu v této oblasti a z neformálních výkladů Evropské komise.

Správa obce

Informace pro obce - konání zasedání zastupitelstev obcí od 5. října 2020 po dobu nouzového stavu

05.10.2020
Ministerstvo vnitra aktualizovalo v souvislosti s nouzovým stavem metodiku ke konání zastupitelstev obcí od 5. října 2020 po dobu trvání nouzového stavu. Metodika je ke stažení níže.

 

Placení pojistného na zdravotní pojištění z odměny zastupitele, který je zdravotně pojištěn v jiném členském státě EU

05.10.2020
Na základě dotazu zastupitele členské obce Svazu měst a obcí ČR jsme se obrátili na Ministerstvo zdravotnictví s dotazem, jakým způsobem by měly být prováděny a zda vůbec odvody na zdravotní pojištění v případech, kdy se jedná o neuvolněné zastupitele, kteří vykonávají hlavní pracovní poměr v zahraničí. S tím, že v zahraničí jsou prováděny odvody na veřejné zdravotní pojištění a současně jsou tito zastupitelé v zahraničí zdravotně pojištěni u tamní zdravotní pojišťovny, avšak tzv. centrum zájmu mají v České republice.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Právnická osoba předkládá opakovaně radě obce žádost o pronájem nemovité věci. Rada obce tuto žádost však již několikrát dříve zamítla. Musí rada obce tuto opakovanou žádost pokaždé znovu projednávat?

V obci jsou některé sloupy veřejného osvětlení umístěny na pozemcích soukromých vlastníků. Jsou vlastníci těchto pozemku povinni strpět umístění nové lampy veřejného osvětlení na tomto sloupu?

Na jednání zastupitelstva byla předána ze strany občanů petice, jejímž obsahem je nesouhlas se studií revitalizace náměstí v obci. Jaký bude postup s odpovědí a projednáním této petice, musí být petice projednána na zastupitelstvu?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Pozvánky

Do projektu "Společně #sazimebudoucnost" se mohou zapojit jednotlivci i celé obce

30.09.2020
Iniciativa Sázíme budoucnost vznikla jako přesah kampaně Stromy svobody, kterou Nadace Partnerství přispěla k oslavám 100 let Československa. Organizátor o projektu píše: "Začali jsme přemýšlet, jak překlopit energii spojenou s minulostí do pozitivní iniciativy zaměřené na budoucnost. V kontextu dnešní klimatické výzvy. Protože stromy jsou nejen pozitivní symboly. Jsou účinným nástrojem, jak zmírňovat dopady změn klimatu." Sázet může každý, projekt připravil podrobný manuál nebo se můžete připojit k již probíhajícím akcím.

Soutěže

Výtvarná přehlídka BOJ S PANDEMIÍ

02.10.2020
Organizátoři, kterými jsou Univerzita Karlova, Slovenský inštitút v Prahe, Česká centra a spolek W&ART z.s. vyhlašují tříetapovou československou výtvarnou přehlídku s názvem BOJ S PANDEMIÍ s cílem zachytit prostřednictvím výtvarných prací změny, které pandemie přinesla do našeho života .

 

Opět můžete rozhodnout o vítězi ankety Strom roku 2020

01.10.2020
Jistě si vzpomínáte na Chudobínskou borovici, která hlasující oslovila svými neobvyklými tvary i umístěním, a která vypráví již 350 let starý příběh svého života i pohnutou minulost kraje. Zapojte se opět do ankety Strom roku a hlasujte pro strom, který vypráví příběh, který je vašemu srdci blízký.

Obchodní nabídky

ASPI Průvodce Samospráva

05.10.2020
Kompletní informace pro vaši agendu na 5 kliknutí! Vyzkoušejte zdarma!

 

Internetový mapový server GObec - nabídka od společnosti GPlus s.r.o. za zvýhodněných podmínek

25.09.2020
Svaz měst a obcí ČR uzavřel v listopadu roku 2018 smlouvu o spolupráci s firmou GPlus s.r.o. provozující internetový mapový server GObec. GPlus s.r.o. se stalo partnerem SMO a podle této smlouvy poskytuje členům Svazu svůj produkt za výhodných podmínek.

Jedna z nejvýznamnějších akcí roku 2020 online a zdarma

Z kalendáře SMO ČR

06.10.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Ústeckém kraji

07.10.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Libereckém kraji

08.10.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Kraji Vysočina

15.10.2020
Národní informační den

20.10.2020
Pracovní skupina pověřenců DPO

03.11.2020
Předsednictvo Komory měst

03.11.2020
Předsednictvo Komory obcí

03.11.2020
Kontrolní výbor

05.11.2020
Zasedání Předsednictva Svazu měst a obcí ČR

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic