Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

Poděkování starostům a primátorům

31.03.2020
Předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl posílá poděkování všem starostkám a starostům, primátorkám i primátorům.

 

Pozor na energetické šmejdy! Nouzového stavu se nebojí, zneužívají ho

29.03.2020
Energetický regulační úřad zaznamenal několik případů, kdy tzv. energetičtí šmejdi zneužili současné situace a nabízeli roušky proti podpisu, ve skutečnosti šlo ale o podpis pod smlouvou o změně dodavatele. Další nabízejí po telefonu rekordně levné energie. Takové nabídky však končí spíše vysokou pokutou než kýženou úsporou.

Aktuálně

Dobrá zpráva pro čtenáře časopisu Moderní obec

31.03.2020
AŽ DO KONCE DUBNA 2020 PLATÍ NEOMEZENÝ PŘÍSTUP ZDARMA DO ELEKTRONICKÉ VERZE ČASOPISU MODERNÍ OBEC, ALE I VŠECH DALŠÍCH ČASOPISŮ Z PRODUKCE VYDAVATELSTVÍ PROFI PRESS.

 

Stanovisko Ministerstva vnitra k požadavkům obcí na poskytnutí údajů z registru obyvatel a agendového informačního systému evidence obyvatel.

30.03.2020
S ohledem na řešení některých opatření ze strany orgánů obcí ve vztahu k obyvatelstvu, která by měla být řešena v souladu a v mezích stanovených krizových opatření vlády, se na Ministerstvo vnitra obracejí obce s žádostí o poskytnutí výpisu občanů s trvalým pobytem na území obce v různém členění.

 

Rozdáváte roušky?

30.03.2020
Stanovisko Ministerstva vnitra a Ministerstva financí k rozdávání ochranných roušek občanům obce (z hlediska zákona o obcích a předpisů v oblasti účetnictví).

 

Petice

30.03.2020
Petr Chmelík, starosta města Nový Knín, se na Svaz obrátil s prosbou o pomoc při rozšíření Petice za předávání informací starostům obcí od krajských hygienických stanic. Dopis starosty i petici najdete v příloze.

 

Pardubická radnice odloží platby za nájem prostor v majetku města

30.03.2020
Odklad plateb za nájem prostor či pozemků v majetku města. Takovým způsobem se radnice rozhodla reagovat na mimořádná opatření vyhlášená Vládou ČR, aby pomohla nejen zdejším podnikatelům, ale i pardubickým občanům, které nouzový stav daný epidemií koronaviru zasáhl po ekonomické stránce.

 

Jakými předpisy se řídit při nákupu ochranných pomůcek?

30.03.2020
Obec v souvislosti s pandemií koronaviru plánuje nakoupit roušky a desinfekce. Ty plánuje rozdat svým občanům. Kdo a jakým způsobem má o nákupu a rozdávání rozhodnout?

Dotace

Mimořádná výzva v souvislosti s probíhající pandemií viru COVID-19

09.09.9999
Rádi bychom Vás informovali, že Středoevropská iniciativa (Central European Iniciative, CEI), která je sdružením pro regionální přeshraniční spolupráci zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy, právě zahájila mimořádnou výzvu k předkádání návrhů projektů v souvislosti s probíhající pandemií viru COVID-19. Termín pro podání žádostí je 9. dubna 2020.

 

Chystá se rozvolnění pravidel evropských fondů

27.03.2020
Chorvatské předsednictví Rady EU svolalo na 27. března 2020 videokonferenci ministrů členských států, do jejichž kompetence patří politika soudržnosti. Ministři řešili konkrétní kroky, jak může tato politika přispět ke zvládnutí aktuální pandemie. Mezi diskutovaná opatření patřila například pomoc podnikatelům nebo rozšíření využití prostředků na další potřebné oblasti. Za ČR se jednání zúčastnila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Sociálně-zdravotní oblast

Opatření Ministerstva zdravotnictví k domovům pro seniory

28.03.2020
Ministerstvo zdravotnictví vydalo v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 a zvýšeným rizikem přenosu nákazy mezi klienty a zaměstnanci domovů pro seniory a lůžkových zařízení poskytovatelů sociálních služeb mimořádná režimová a organizační opatření pro maximální zajištění ochrany nejohroženější skupiny obyvatel. Tato opatření jsou účinná od soboty 28. března 2020.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

V souvislosti se situací okolo pandemie viru COVID-19 pobírají mnozí zaměstnanci tzv. ošetřovné. Je možné zaměstnancům po dobu čerpání této dávky nařídit namísto ní čerpání dovolené?

Může obec v důsledku uzavření restaurací v souvislosti s pandemií koronaviru prominout restauraci v obecních prostorách placení nájemného? Obec by chtěla udržet v obci kulturní život. Jakým způsobem tak může obec učinit?

Může rada obce rozhodovat per rollam, tedy korespondenčně, například prostřednictvím e-mailu?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Efektivní správa obcí

Vzdělávání v době koronavirové

Zkratka ESO získává v současné komplikované situaci nový význam: e-learningová systematická osvěta. Pořád se jedná o bezplatné vzdělávací aktivity pro úředníky nebo zastupitele. Realizaci prezenčních kurzů jsme dočasně pozastavili. Aktuálně nabízíme vzdělávání distanční. Lze ho využít např. v rámci home office. Přihlášením do IT systému na www.projekteso.cz získáte přístup k akreditovaným e-learningovým kurzům:

  • Zákon o obcích a předpisy související (základní a pokročilý modul)
  • Občanský zákoník a obce (základní a pokročilý modul)
  • Uzavírání smluv obce podle občanského zákoníku
  • Veřejné zakázky a odpovědné zadávání

K dispozici jsou zde také e-learningové kurzy:

  • Elektronická komunikace ve veřejných zakázkách
  • Judikatura ke správnímu řádu v praxi obcí a krajů
  • Krizové řízení

U těchto programů jsou podány žádosti o akreditaci Ministerstva vnitra.

Na přípravě dalších témat aktuálně pracujeme a o rozšiřování nabídky e-learningu Vás budeme průběžně informovat.

Soutěže

Startuje IV. ročník soutěže Chytrá města pro budoucnost 2020

27.03.2020
Počtvrté se v Česku uskuteční národní soutěž „Chytrá města pro budoucnost 2020“. Máte chytrý projekt? Neváhejte a přihlaste se. Přihlášky do soutěže je možné podávat již od 1. března 2020.

Obchodní nabídky

Portál www.stalezijeme.cz pomáhá živnostníkům a řemeslníkům ve vašem okolí

31.03.2020
Jste živnostník či řemeslník a chybí vám zakázky? Nebo naopak hledáte řemeslníka, profíka přes IT, automechanika nebo třeba dovážku až domů ve vašem regionu a nebydlíte ve velkém městě? Bezplatný portál služeb www.stalezijeme.cz propojuje během stávajícího omezení malé živnostníky, lokální poskytovatele služeb s těmi, kteří jejich služby potřebují. Využívání služeb lokálních dodavatelů je nejlepší prevencí proti těžkým ekonomickým dopadům současné karantény v regionu.

Z kalendáře SMO ČR

21.04.2020
Předsednictvo Komory obcí

21.04.2020
Předsednictvo Komory měst

22.04.2020
Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže o titul Dřevěné hřiště roku 2020

23.04.2020
Komise pro životní prostředí a energetiku

24.04.2020
Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR

25.04.2020
Projekt Má vlast cestami proměn

28.04.2020
Krajské setkání 2020 - Středočeský kraj a Hlavní město Praha

28.04.2020
Dopravní konference s Besipem a FZŠ v Pardubickém kraji

29.04.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Královehradeckém kraji

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic