Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

Jsou před námi Velikonoce, svátky jara a největší svátky v katolickém kalendáři

08.04.2020
Letošní Velikonoce budou jiné. Nesejdou se při nich celé rodiny, nenavštívíme příbuzné, známé ani kamarády. Hodně našich starších spoluobčanů zůstane samo. Samo, ale ne zapomenuto. I v té nejmenší obci se starosta či starostka postará, aby měli vše, co potřebují. A my ostatní? Nezapomeňme svým rodičům nebo prarodičům zavolat a popřát krásné svátky. Dnes víc než kdy jindy musíme držet pohromadě a podporovat se. Děti rodiče, rodiče děti, soused souseda. Starosta svou obec, své město. Město svého starostu. Mysleme na všechny okolo nás, buďme ohleduplní, dodržujme všechna nařízení. A příští rok se setkáme při těch naprosto tradičních Velikonocích. Krásné Velikonoce

Aktuálně

Tablety pomohou seniorům v domovech být v kontaktu s rodinami

09.04.2020
Celkem dvanáct tabletů za téměř sto tisíc korun zajistila radnice pro klienty Domovů pro seniory U Kostelíčka a na Dubině, které provozují Sociální služby města Pardubic. Na jejich pořízení formou daru významně přispěly i dvě společnosti z Pardubic - Foxconn Česká republika a Multi CZ s.r.o. Město chce tímto krokem umožnit seniorům lepší kontakt s jejich rodinami.

 

Na Czech POINTY se nevztahují omezení

08.04.2020
Vyhlášení nouzového stavu - co aktuálně platí? Omezení rozsahu úředních hodin orgánů na pondělí a středu v maximálním rozsahu tří hodin v daném dni se s účinností od 7. dubna 2020 nevztahuje na kontaktní místa veřejné správy (Czech POINT). Další informace k nouzovému stavu najdete v článku.

 

COVID 19 automaticky neomlouvá změny závazku při plnění veřejných zakázek

08.04.2020
Svaz měst a obcí ČR se obrátil na Ministerstvo pro místní rozvoj a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s dotazy, které se týkají některých aspektů zadávání veřejných zakázek v souvislosti s aktuálními opatřeními vlády v boji proti šíření nového typu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2, zejména pak aplikace § 222 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek.

Financování obcí

Stanovisko k předávání účetních záznamů a finančních výkazů do Centrálního systému účetních informací státu

09.04.2020
S ohledem na mimořádnou situaci v souvislosti se šířením koronaviru SARS-CoV-2 a v návaznosti na související mimořádná opatření vlády a ústředních orgánů státní správy, vydává ministerstvo financí následující upřesňující stanovisko k předávání účetních záznamů a finančních výkazů do Centrálního systému účetních informací státu.

Správa obce

Tříměsíční frekvence zasedání zastupitelstva z hlediska nouzového stavu

09.04.2020
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, v § 92 odst. 1 stanoví, že zasedání se musí konat nejméně jedenkrát za 3 měsíce. Jedná se o pořádkovou lhůtu, s jejímž porušením zákon o obcích ani jiný právní předpis nespojují žádné právní následky.

Právní poradna

Odpovědi na nejčastější pracovněprávní dotazy, zejména ohledně práce z domova.

Po dobu 14 dní můžete zcela zdarma využívat 4 automatické dokumenty - práce z domova, pracovní smlouva, DPP a DPČ. Klikněte sem.

Může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit povinně home office?

Co znamená uzavření škol pro pedagogy a jiné zaměstnance škol?

Náleží zaměstnanci, který je v karanténě v souvislosti s koronavirem, plat (mzda)?

Jak postupovat při nástupu nových zaměstnanců u vstupní lékařské prohlídky době nouzového stavu v souvislosti s koronavirem? Lze ji nahradit čestným prohlášením? Existuje vzor?

Pokud bude zaměstnanec při práci z domova používat vlastní vybavení (PC s přístupem k internetu), musí mu zaměstnavatel platit náhradu? Lze se dohodnout, že náhrada nebude poskytována?

Mohou být zaměstnanci během home office poskytovány stravenky?

V čem se liší z hlediska odměňování postavení zaměstnanců, kteří pobírají ošetřovné, jsou na dovolené, nebo jsou v karanténě?

Může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit čerpání neplaceného volna nebo je možné jej převést na jinou práci?

Je možné si v rámci výběrových řízení uchazeče fyzicky pozvat na úřad k pohovoru, popř. k testům, i když je omezen volný pohyb osob?

Je možné dát zaměstnanci během nouzového stavu výpověď z pracovního poměru?

Efektivní správa obcí

Bezplatné vzdělávání (nejen) v době koronavirové

Jak už jistě víte, realizaci klasických prezenčních kurzů jsme dočasně pozastavili. Aktuálně nabízíme vzdělávání distanční. Lze ho využít např. v rámci home office. Přihlášením do IT systému na www.projekteso.cz získáte přístup k e-learningovým kurzům věnovaným různým tématům. Absolvování akreditovaných e-learningů je započitatelné do plánu vzdělávání dle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků.

V rámci projektu v současné době chystáme novinku – akreditované videokurzy (webináře), které v reálném čase umožní současný přenos zvuku, obrazu a dat mezi lektorem a účastníky. Účastníci budou mít možnost se v průběhu kurzu přednášejícího dotazovat k probíranému tématu. Před zahájením videokurzu obdrží potřebné výukové materiály v elektronické podobě. O termínech a tématech těchto webinářů Vás budeme včas informovat.

Z kalendáře SMO ČR

21.04.2020
Předsednictvo Komory měst

24.04.2020
Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR

05.05.2020
Pracovní skupina DPO (Pověřenci)

20.05.2020
Dopravní komise

21.05.2020
6. ročník Konference BEZPEČNÁ ŠKOLA 2020

27.05.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Ústeckém kraji

28.05.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Karlovarském kraji

02.06.2020
Seminář programu Evropa pro občany

16.06.2020
Předsednictvo Komory měst

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic