Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

PŘÍMÝ PŘENOS KRAJSKÝCH SETKÁNÍ - DRUHÝ DEN

13.04.2021
Druhý den Krajských setkání budete moci živě sledovat zde již ve čtvrtek 15. dubna, od 8:30 do 12:30. Dva dny nabité těmi nejaktuálnějšími informacemi ze světa samospráv, to jsou letošní Krajská setkání Svazu měst a obcí. Živě online a zdarma z Kongresového centra Praha.

 

ZÁZNAM PRVNÍHO DNE KRAJSKÝCH SETKÁNÍ

13.04.2021
Dva dny Krajských setkání. Živě online a zdarma z Kongresového centra Praha. Na druhý den se můžete těšit již ve čtvrtek 15. dubna opět od 8:30. Již nyní si však můžete pustit záznam z prvního dne, který proběhl 13. dubna.

 

Krajská setkání 2021

13.04.2021
První den letošních Krajských setkání otevřela výkonná ředitelka Svazu Radka Vladyková s moderátorkou Míšou Hergetovou. Tradiční a oblíbená setkání, letos v on-line formě, proběhnou ve dvou dnech.

 

Vybraná legislativa a judikatura od ESO

12.04.2021
Opět vám přinášíme monitoring legislativy a judikatury, který vzniká v rámci projektu „Efektivní řízení rozvoje obcí jako základní předpoklad efektivnosti výkonu veřejné správy a poskytování veřejných služeb z úrovně obcí“ realizovaný Svazem měst a obcí ČR (ESO).

Aktuálně

Metodika plánování veřejných prostranství malých obcí

13.04.2021
Veřejná prostranství jsou místa, která jsou nejviditelnější vizitkou obce a která jsou také nejvíce využívaná. Podoba veřejných prostranství má vliv na kvalitu života a spokojenost obyvatel obce.

 

Veřejná správa v kostce a Správní řád v kostce

09.04.2021
Svaz měst a obcí v rámci svého projektu „Efektivní správa obcí“ pro Vás připravil dvě novinky určené všem, kteří mají potřebu ujasnit si a utřídit svoje znalosti veřejné správy a správního řádu. Pokud máte krátkou praxi na úřadě a čeká Vás zkouška odborné způsobilosti, vracíte se po delší době (například po mateřské dovolené) zpět na úřad nebo si prostě chcete zopakovat vše důležité, co by měl zastupitel a úředník vědět o veřejné správě nebo správním řádu, můžete se zúčastnit našich online kurzů na toto téma.

 

Mezinárodní předvolba u čísel tísňového volání

07.04.2021
Některé oficiální internetové stránky měst a obcí v ČR uvádějí kontakty na národní čísla tísňového volání a jednotné evropské číslo tísňového volání s tzv. mezinárodní telefonickou předvolbou. Tedy ve formátu +420 a příslušné číslo tísňového volání.

Bezpečnost

Braňte se kybernetickým útokům

09.04.2021
V České republice se orgány veřejné správy, školská zařízení, ale i nemocnice stávají stále častěji terčem sofistikovaných kybernetických útoků. Jednou z priorit Integrovaného regionálního operačního programu je proto podpora kybernetické bezpečnosti informačních systémů veřejné správy a nemocnic. V dalších letech budou podpořeny projekty za téměř 7,5 miliardy korun.

Doprava

Doporučení ke zřizování vyhrazených parkovacích míst pro osoby se zdravotním postižením

12.04.2021
Veřejný ochránce práv vydal na základě dlouhodobého šetření aktualizovaná doporučení ke zřizování vyhrazených parkovišť pro osoby se zdravotním postižením. Doporučení je adresováno samosprávám a úřadům vykonávajícím státní správu.

 

Ministerstvo dopravy zveřejnilo doporučené postupy při povolení zkoušek autoškol

09.04.2021
V návaznosti na postupné uvolňování omezení přijatých Vládou České republiky z důvodu pandemie COVID-19 Ministerstvo dopravy připravilo tabulku, která uvádí doporučené postupy jednotlivých subjektů v oblasti autoškolství a lhůty pro splnění.

Informatika

Proběhl webinář „Vysokorychlostní internet dostupný pro města a obce“

08.04.2021
Dnes proběhl webinář na téma Vysokorychlostní internet dostupný pro města a obce, který pořádali BCO, MPO a ČTÚ. Webinář byl cílen na problémy spojené se zaváděním vysokorychlostního internetu na území celé České republiky.

Školství

Mimořádné opatření MZ

13.04.2021
S účinností ode dne 19. dubna 2021 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření se omezuje provoz škol a školských zařízení. Více níže v článku.

 

Vyjádření MŠMT k dezinformacím o testování ve školách

10.04.2021
Ministerstvo školství v posledních dnech zaznamenalo několik aktivit, které mají za cíl zpochybnit návrat do škol za podmínek testování či povinnosti dodržovat režimová opatření.

EU a mezinárodní spolupráce

Slobozhanska samospráva (Ukrajina) hledá partnera

07.04.2021
Slobozhanska samospráva (Ukrajina) hledá partnerské město nebo sdružení obcí v České republice pro spolupráci v oblastech ekonomického rozvoje, kultury, vzdělávání, turistiky, sportu a odpadového hospodářství.

 

Evropská cena pro veřejný sektor (EPSA) 2021

07.04.2021
Evropský institut veřejné správy (EIPA) vyhlašuje každé dva roky Evropskou cenu pro veřejný sektor (EPSA). Tato cena je udělována nejlepšímu a nejvíce inovativnímu projektu v rámci evropských veřejných správ. Účelem této ceny je sdílení dobré praxe a podpora inovativních projektů napříč evropskými veřejnými správami. Oficiálními partnery Evropské ceny pro veřejný sektor 2021 je Evropská komise, Rakousko, Maďarsko, Itálie, Lucembursko a Nizozemsko. Přihlásit své inovativní projekty můžete do 3. května.

Životní prostředí a energetika

Metodický podklad pro třídící linky - Příprava výstupů z třídění plastových odpadů pro výrobu paliv z odpadů

12.04.2021
Ministerstvo životního prostředí v rámci probíhající diskuse k využití části vytříděných plastových odpadů a v souladu se strategií Ministerstva životního prostředí omezovat skládkování odpadů, připravilo podklad pro třídící linky ke zlepšení kvality výstupů využitelných při výrobě paliv z odpadů.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Náleží místostarostovi, který bude zastupovat paní starostku v době její mateřské dovolené, zvýšená odměna? Hraje při dlouhodobém zastupování roli to, kdo je pro výkon funkce uvolněn a kdo nikoliv? Musí být navýšení odměny zastupujícího místostarosty schváleno v zastupitelstvu?

Který orgán obce rozhoduje o uzavření smlouvy o smlouvě budoucí?

Který orgán obce rozhoduje o uznání dluhu?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Naše projekty

Plán témat rubriky Starostové píší noviny

12.04.2021
V novém článku najdete plán témat projektu deníku Lidové noviny STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY až do července 2021. Partnerem akce je Svaz měst a obcí ČR. Témata rovněž najdete v Lidových novinách a na www.smocr.cz.

Pozvánky

Inovace ve veřejných zakázkách

07.04.2021
MPO a MV zvou na 8. webinář, který proběhne 20. 4. 2021 od 13.30 hod.

 

Metoda BEST VALUE ve veřejném zadávání

07.04.2021
Tento webinář je součástí ročního cyklu online diskuzních panelů, informativních webinářů a tematických kulatých stolů nazvaného Zelená, chytrá, odolná a inkluzivní města, který společně připravila ARI ve spolupráci se Svazem měst a obcí České republiky (SMOČR).

Soutěže

Odstartoval již 5. ročník soutěže CHYTRÁ MĚSTA 2021

12.04.2021
Od 7. dubna můžete hlásit svoje "smart" projekty do letošního ročníku soutěže Chytrá města. Soutěží prošlo za dobu jejího pořádání více než 500 projektů.

 

Výzva k zasílání nominací na cenu Architekt obci 2021

07.04.2021
Do 16. června 2021 se mohou hlásit obce a města spolu s architekty do soutěže Architekt obci 2021. Cílem soutěže je upozornit na význam spolupráce a vzájemné symbiózy mezi architekty a samosprávou při rozvoji obcí v České republice. Letos poprvé hlasuje i veřejnost!

Obchodní nabídky

Využívání cloudových služeb ve veřejné správě

12.04.2021
Vyplněním přiloženého dotazníku pomůžete analyzovat využívání cloudových služeb ve státní správě. Do tvorby analýzy jsou zapojeni i další partneři jako např. Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, ICTUnie a rovněž Ministerstvo vnitra a vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci a další.
Dotazník byl představen na posledním jednání Rady vlády pro informační společnost dne 19.3., kde byl i zástupce za SMO ČR. Pohled samospráv je pro účely analýzy využití cloudových služeb velmi důležitý.

ONLINE KRAJSKÁ SETKÁNÍ 13. A 15. DUBNA!

AKTUÁLNÍ INFORMACE ZDE

Z kalendáře SMO ČR

13.04.2021
Kontrolní výbor Svazu měst a obcí ČR (online)

13.04.2021
Krajské setkání I. (online)

14.04.2021
Webinář Metoda BEST VALUE ve veřejném zadávání

15.04.2021
Krajské setkání II. (online)

16.04.2021
Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR (online)

21.04.2021
11. ročník soutěžní ankety „Dřevěná stavba roku“ (slavnostní předávání)

27.04.2021
Webinář Energie & budovy

28.04.2021
Webinář: představení konceptu Metodiky plánování veřejných prostranství malých obcí

30.04.2021
Rada Svazu měst a obcí ČR (korespondenční hlasování)

 

BEZPLATNÉ VZDĚLÁVÁNÍThis email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic