Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

Kalkulačka RUD

28.04.2020
Zde můžete najít aktualizované předpokládané výnosy obcí v roce 2020.

Aktuálně

Knihovny se otevírají veřejnosti

27.04.2020
Pondělí 27. 4. 2020 je dnem, kdy knihovny mohou opět nabízet své služby veřejnosti. V první fázi budou knihovny poskytovat pouze základní výpůjční služby. Knihovny se budou otevírat postupně podle toho, jak se jim podaří splnit podmínky stanovené ministerstvy zdravotnictví a kultury. Musí mít především dostatečné množství ochranných prostředků, dezinfekce, označit dostupné prostory a zajistit nezbytné odstupy návštěvníků. Řada knihoven si na dobu přerušení provozu naplánovala rekonstrukce, malování, revize knihovního fondu, a to může odložit jejich otevření. Složité bude také personální zajištěni provozu knihovny, protože mnoho knihovnic má děti ve školním věku a musí s nimi zůstat doma.

 

Aktualizovaná daňová predikce pro ÚSC – dopady COVID-19 – k 21.4.2020

27.04.2020
Ministerstvo financí připravilo aktualizaci daňové predikce pro obce a kraje. Aktualizace zohledňuje snížení sdílených daní v souvislosti s dopady krizové situace. Z aktualizované predikce je zřejmé, že meziroční propad daňových příjmů je odhadován na - 23 mld. Kč (- 10,4 %) u obcí a na - 8 mld. Kč (-10,9 %) u krajů. Přílohy jsou ke stažení níže.

 

SMO ČR získal příslib premiéra: investice obcí jsou prioritou, vláda proto nebude krátit rozpočtové určení daní a nasměřuje další dotace obcím.

22.04.2020
Praha 22. dubna 2020 – Budoucnost obecních a městských rozpočtů i plánovaných investic byla hlavním tématem včerejší videokonference předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla s premiérem Andrejem Babišem a některými členy vlády. Existovaly obavy, že vláda bude řešit současnou situaci také na úkor dobře hospodařících obcí, změnou rozpočtového určení daní a omezením evropských i národních dotací pro obce.

 

Ochrana nájemníků

22.04.2020
Poslanecká sněmovna ve středu 22. dubna 2020 schválila vládou navržené zákony o opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na nájemce.

 

Vyrábějme v Česku!

01.04.2020
Prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý informuje starosty a primátory o projektu "Vyrábějme v Česku". Hlavním cílem projektu je vytvořit příležitost pro efektivní nabízení a poptávání ochranných pomůcek v rámci celé ČR. Více v dopise v příloze.

Dotace

Informace pro příjemce OPZ k realizaci aktivit a způsobilosti výdajů v době nouzového stavu v ČR II.

27.04.2020
Řídicí orgán OPZ informuje příjemce o tom, že Evropská komise udělila dne 24. 4. 2020 souhlas s možností realizovat vzdělávací akce v elektronické formě také v případě projektů s jednotkovými náklady zaměřených na další profesní vzdělávání.

 

#ŠKODA AUTO pomáhá a může pomoci i Vám

23.04.2020
Dovolujeme si Vás informovat o grantové výzvě pro poskytovatele terénních zdravotních a sociálních služeb. Neváhejte proto a využijte možnosti získat jeden ze 100 nových vozů Octavia. Výzva běží ve dvou kategoriích – první pro regionální nemocnice a poskytovatele zdravotní péče, druhá pro registrované poskytovatele sociálních služeb. Přihlásit se můžete až do 30. 4. 2020.

Životní prostředí a energetika

Občané mohou pomoci svým oblíbeným obecním stromům. Návod jak nabízí kuchařka iniciativy Zalejme.cz

24.04.2020
Jak každý starosta jistě ví, péče o obecní či městské stromy je personálně i finančně velmi náročná a často chybí i voda na zalévání. Při tom městská zeleň neposkytuje jen stín, ale i výrazně ochlazuje své okolí a má pozitivní vliv na duševní pohodu i spokojenost lidí s místem, kde bydlí. Iniciativa Zalejme.cz nabízí aplikaci a návod, jak zapojit občany a zároveň využít zbytkovou vodu z domácnosti.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Jakým způsobem může obec prominout místní poplatek nebo odložit jeho splatnost, nesejde-li se zastupitelstvo, aby schválilo nové znění obecně závazné vyhlášky?

Je možné v důsledku nouzového stavu prominout místní poplatek za užívání veřejného prostranství na celý rok 2020 pro předzahrádky místních obchodů a restaurací?

Může obec stanovit zvýšení místního poplatku za jeho nezaplacení vnitřní směrnicí, kterou schválí zastupitelstvo obce. Jaký je nejvhodnější postup pro stanovení pravidel pro zvýšení místního poplatku?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Efektivní správa obcí

Webinář o střetu zájmů

S ohledem na blížící se termín podání průběžného oznámení podle zákona č. 159/2006 Sb. (30. června 2020) nabízíme veřejným funkcionářům ve městech a obcích možnost účasti na webináři věnovanému problematice střetu zájmů. Webinář proběhne 4. června 2020. Lektor účastníky provede nástrahami a úskalími zákona o střetu zájmů v praxi územních samosprávných celků. Webinář bude prakticky zaměřen na veřejné funkcionáře působící ve městech a obcích s ukázkami práce s centrálním registrem oznámení (formou sdílení obrazovky). Součástí webináře budou užitečné tipy, které ocení zejména ti, co musejí podávat oznámení o svých vedlejších aktivitách, nabytém majetku a o vedlejších příjmech (včetně darů) a závazcích. V průběhu webináře budou mít účastníci možnost lektorovi pokládat dotazy prostřednictvím chatu. O způsobech přihlášení a času realizace webináře Vás budeme brzy informovat (nejen) na webu www.projekteso.cz.

Soutěže

Evropský projekt roku 2020

23.04.2020
Nepropásněte jedinečnou příležitost prezentovat svoji práci pro Vaše město či obec a přihlaste se do soutěže „Náš evropský projekt“. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 15. května 2020! Vítězné obce získají finanční příspěvek na uspořádání obecní slavnosti v celkové hodnotě přes 150 000 Kč a all-inclusive cestu do Bruselu. Neváhejte a přihlaste se!

Krajská setkání budou.

Registrujte se na termíny v srpnu, září a říjnu již nyní!

Z kalendáře SMO ČR

20.05.2020
Dopravní komise

21.05.2020
6. ročník Konference BEZPEČNÁ ŠKOLA 2020

27.05.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Ústeckém kraji

28.05.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Karlovarském kraji

02.06.2020
Seminář programu Evropa pro občany

16.06.2020
Předsednictvo Komory měst

17.06.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Plzeňském kraji

18.06.2020
Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ v Jihočeském kraji

18.06.2020
Předsednictvo Komory obcí

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic