Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

Fotogalerie z V. ročníku Právní konference, Seč, 5. - 7. února 2020

07.02.2020
Stejně jako při loňském ročníku konference probíhala již od středečního pozdního odpoledne do pátečního oběda. Ve středu v podvečer v rámci své přednášky pohovořil JUDr. Martin Richter o činnosti zastupitelů a zastupitelstev z hlediska trestního práva. Ve čtvrtek a v pátek pak promluvili představitelé Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva vnitra. Na akci rovněž vystoupil zástupce ÚOHS a další odborníci z řad právníků, vysokoškolských pedagogů, starostové měst a obcí.

 

Ministryně Klára Dostálová na V. ročníku právní konference Svazu měst a obcí ČR jednoznačně vyvrátila rušení stavebních úřadů

06.02.2020
Praha, 7. února 2020 – Dohoda Svazu měst a obcí ČR s premiérem, ministrem vnitra i ministryní pro místní rozvoj z 13. ledna platí. Nedojde k rušení stavebních úřadů a platí, že dohoda umožnila tuto složitou normu relevantně změnit. Institucionální spor tedy končí.

Aktuálně

Co najdete v únorovém čísle časopisu INS?

11.02.2020
Únorové číslo vašeho oblíbeného časopisu InS je opět nabité aktuálními články. V textu "Hrozí nám nebezpečí od stromů v obci?" jako by přivál hurikán Sabrina. Můžete si projít připomínky Svazu k návrhu zákona o přídavku na bydlení či k novele zákona o nezaměstnanosti.
V článku Mgr. Claudie Varhol se dozvíte, zda dojde ke změně financování sociální práce na obcích.
V nové rubrice "Představujeme odborné komise Svazu" jsme se zaměřili na Dopravní komisi. Připravili jsme pro vás i přehled soutěží, kterých se můžete účastnit v roce 2020 a mnoho dalších témat.

Dotace

Dotace na Revitalizaci movitého a nemovitého kulturního dědictví

06.02.2020
Máte ve vaší obci kulturní památky, které je třeba oživit? Tak v tom případě můžete využít otevřené výzvy Norských fondů (EHP) k předkládání žádostí o grant na financování projektů zaměřených na obnovu a oživení českého kulturního dědictví. Cílem této výzvy je podpořit projekty, které propojují nejen ochranu a obnovu památky s moderním a inovativním způsobem využití. To má bý trvale udržitelné a má mít pozitivní dopad na rozvoj vašeho regionu a život místních obyvatel. Uzávěrka pro předkládání žádostí o grant je 31. 3. 2020.

EU a regionální rozvoj

Program IROP pro období 2021-2027 se představí ve všech regionech ČR

06.02.2020
V průběhu března a dubna letošního roku se v regionech po celé ČR uskuteční semináře, které zájemcům představí Integrovaný regionální operační program pro období 2021 - 2027.

GDPR

Co najdete v nové rubrice ÚOOÚ „Média“

06.02.2020
Úřad pro ochranu osobních údajů vytvořil na svých webových stránkách rubriku „Média“. Pravidelně zde zveřejňuje odkazy na zajímavé články, reportáže, diskuse v TV či rozhlase k tématům týkajícím se ochrany soukromí a osobních údajů, která jsou diskutována v médiích.

Životní prostředí a energetika

Kam se sběrovým papírem

10.02.2020
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM informovala ve středu dopisem všechny obce v jejich systému o aktuální situaci na trhu s papírem a opatřeními, která je připravena realizovat.

 

MŽP se dohodlo na řešení klesající ceny papíru, obce nic doplácet nebudou

10.02.2020
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM spouští krizový scénář kvůli nízké ceně papíru. Ministr Brabec se na tom dohodl s vedením společnosti. Z rezervního fondu EKO-KOM uvolní finanční prostředky, které poputují do třídíren odpadů. Těm vykompenzují klesající cenu a přebytek vytříděného papíru na trhu. Obce tak už nebudou na sběr papíru doplácet svozovým společnostem ani recyklačním linkám. Spuštění intervenčního mechanismu kvituje Svaz měst a obcí ČR.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Je veřejnoprávní smlouva o projednávání přestupků uzavřená podle starého zákona o přestupcích platná i po účinností nových právních předpisů upravující přestupky? Pokud ano, je obec s rozšířenou působností oprávněná projednávat také přestupky týkající se porušení obecně závazné vyhlášky obce, tedy přestupků proti pořádku v územní samosprávě?

Došlo k porušení zákona, když došlo k vyvěšení vyhlášky obce na úřední desce i na internetu 5. 12. 2019. Z internetu byla vyhláška sejmuta 23. 12. 2019 a poté došlo k jejímu zveřejnění ve zpravodaji obce. Z úřední desky byla vyhláška sejmuta 27. 12. 2019.

Dle ustanovení § 110 odst. 4 písm. e) zákona o obcích vydává spisový a skartační řád tajemník obecního úřadu, nevydává-li jej rada obce. Postačí, když spisový řád schválí a vydá tajemník obecního úřadu, nebo je nutné jej schválit radou obce?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Pozvánky

Autonomní vozidla v městském prostředí

11.02.2020
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., spolu s Ministerstvem dopravy a Sdružením pro dopravní telematiku, z. s.,Vás zvou na konferenci „Autonomní vozidla v městském prostředí“, která se bude konat ve čtvrtek 27. února 2020 od 13:00 na Ministerstvu dopravy ČR (nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, 110 00 Praha 1). Akce je určena primárně pro zástupce samospráv a městských organizací zabývajících se dopravním plánováním ve městech a regionech. Součástí konference je i diskuzní blok k vybraným tématům.

Soutěže

PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK DO 4. ROČNÍKU SOUTĚŽE PŘEMĚNA ODPADŮ NA ZDROJE ZAHÁJEN

11.02.2020
Přihlaste se do 4. ročníku soutěže. Vaše smart projekty budou pro ostatní příkladem dobré praxe.

 

Nadace Via opět pomůže lidem tvořit místa, kde je radost žít

11.02.2020
Nadace Via spustila nový ročník programu Živá komunita na podporu lidí, kteří chtějí změnit k lepšímu místo, kde žijí. Skupiny aktivních lidí a malé neziskovky mohou obdržet finanční příspěvek až 100 000 korun na projekt, který oživí jejich okolí a zlepší sousedské vztahy. Součástí programu je také série vzdělávacích seminářů a propojování s dalšími lidmi, kteří vytvářejí podobné projekty.

 

Uzávěrka přihlášek do soutěže o nejlepší školní divadelní soubor je prodloužena do konce února!

07.02.2020
Stále se můžete přihlásit do 1. ročníku Divadelních cen Eduard o nejlepší divadelní soubor ze základní nebo střední školy v České republice. Uzávěrka přihlášek byla prodloužena do 29.2.2020. V porotě mimo známých osobností z českého showbyznysu zasedne i zástupce Svazu Pavel Kašpárek, starosta obce Úsilné.

Termíny Krajských setkání se blíží

Z kalendáře SMO ČR

14.02.2020
Finanční komise

19.02.2020
Dopravní komise

20.02.2020
Komise pro zahraniční spolupráci

21.02.2020
Závěrečná konference SMART Česko

21.02.2020
Tisková konference k ukončení projektu Smart City

25.02.2020
Den malých obcí

26.02.2020
Národní stálá konference

26.02.2020
Festival architektury 2020

27.02.2020
Výbor městských částí a obvodů

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic