Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

František Lukl, předseda SMOČR odstartuje svým podpisem další ročník oblíbené soutěže Vesnice roku

18.02.2020
Svaz měst a obcí ČR je od roku 1996 jedním z vyhlašovatelů soutěže, jejíž cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. SMO ČR věnuje prvním 3 vybraným obcím dohromady 200 000 korun.

Aktuálně

Využijte výhody společného nákupu

14.02.2020
Ministerstvo financí oslovilo Svaz měst a obcí ČR s nabídkou zapojení se do společného nákupu notebooků připravovaného MF v roli centrálního zadavatele.

Dotace

Pořiďte do své obce vozidla na alternativní pohon

18.02.2020
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo v únoru prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR dotační výzvu na vozidla s nízkými či nulovými emisemi. Společně s vozidly na alternativní pohon MŽP podporuje rovněž dobíjecí stanice. Žadatelé mohou své žádosti podávat již nyní a čeká na ně celkem 100 milionů korun. Výzva je otevřena do 31.10.2020.

GDPR

Kybernetická bezpečnost v popředí zájmu

13.02.2020
Počet trestných činů páchaných prostřednictví internetu za poslední desetiletí výrazně stoupl. Kyberútoky se nevyhýbají nikomu, dokonce ani ministerstvům či státním orgánům. Jaké praktiky útočníci používají a jak se těmto praktikám bránit?

 

ÚOOÚ – výstupy z kontrol za druhé pololetí roku 2019

13.02.2020
Na webových stránkách ÚOOÚ si můžete vyhledat informace o tom, jak dopadly kontroly prováděné u různých subjektů (organizací).

Financování obcí

Poslanci schválili novelu zákona přinášející online finanční úřad

14.02.2020
Poslanecká sněmovna schválila 12. února novelu daňového řádu. Její stěžejní součástí je legislativní ukotvení online finančního úřadu, díky kterému si poplatníci vyřeší své daňové povinnosti jednoduše z pohodlí domova nebo kanceláře.

Informatika

Facebook bude prověřovat obsah zpráv, ty nepravdivé budou pro uživatele označeny

17.02.2020
V rámci boje proti dezinformacím zahájila společnost Facebook v České republice a na Slovensku prověřování pravdivosti zpráv. Obsah zpráv na facebookovém News Feedu, v němž se objevují vyvěšované příspěvky, budou totiž hodnotit a prověřovat nezávislí kontroloři z celého světa, tzv. „fact-checkeři“.

Zahraniční spolupráce

Kongres Rady evropských obcí a regionů se blíží: Jak města a obce reagují na měnící se svět?

14.02.2020
Nezapomeňte se včas registrovat na Kongres Rady evropských obcí a regionů (CEMR), který se uskuteční ve dnech 6. – 8. května 2020 v rakouském Innsbrucku. Dozvíte se mimo jiné, jak obce řeší dopady klimatických změn, jaké realizují projekty energetických úspor, jak se dívají na alternativní zdroje energie, čistou mobilitu, čistotu ovzduší a vod či jak bojují s dopady sucha. Jinými slovy: co mohou obce a města reálně dělat, aby se připravila na změny, kterými procházíme a zároveň dokázala udržet kvalitu života, sociální smír a bezpečnost pro své občany.

Životní prostředí a energetika

Chytré hospodaření s vodními zdroji

17.02.2020
Liberecký kraj, jako druhý český region, se zapojuje do evropské platformy Water Smart Territories a ve spolupráci se společností AQUATEST, která je členem skupiny PURUM KRAFT, pomáhá definovat stěžejní vodohospodářská témata. Liberecký kraj se zaměří na úbytek zásob podzemních vod, koncentraci pesticidních látek, retenci vody v krajině, využití čistírenských kalů či digitalizaci vodohospodářských dat.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Obec provedla opravu kapličky, která se v té době nacházela na jejím pozemku, avšak nebyla zapsána jako stavba. Nyní kaplička stále není jako stavba zapsána, avšak stojí na pozemku jiného vlastníka. Ten nehodlá kapličku opravit, avšak nic nenamítá, provedla-li by opravu obec. Obec však nemůže investovat do stavby, která neexistuje a kdy není obec ani pozemek. Jakým způsobem lze tuto stavbu legalizovat?

Může obec hlasovat na valné hromadě Honebního společenstva?

Obec založila společnost s ručením omezeným. Valnou hromadu této společnosti vykonává zastupitelstvo obce, neboť obec je 100% vlastníkem společnosti. Jakou odpovědnost, povinnost, kompetenci atd. má starosta obce v souvislosti s touto společností? Má společnost povinnost dělat audit hospodaření?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Efektivní správa obcí

Na webu projektu ESO už je zveřejněna nabídka bezplatných akreditovaných kurzů pro úředníky také na březen. Otevřené kurzy pro Vás chystáme např. v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Chomutově, Jihlavě, Kutné Hoře, Liberci, Litoměřicích, Pardubicích, Plzni, Praze nebo Ústí nad Labem. Opět jde o širokou paletu témat: např. veřejné zakázky, rozpočtové hospodaření obcí, poskytování dotací, správní řád, správa místních poplatků, občanský zákoník, elektronizace veřejné správy, přestupková agenda, poskytování informací, čeština v úřední praxi, ochrana životního prostředí nebo spisová služba.

Konkrétní nabídka akcí na březen (včetně podrobnějších informací o jejich obsahu a lektorech) je zveřejněna na projekteso.cz/nabidka-kurzu.aspx. Zde také najdete odkazy na registrační formuláře, jejichž prostřednictvím se lze na kurzy přihlásit.

Pozvánky

Pozvánka na seminář Právní a trestně právní odpovědnost volených osob

17.02.2020
Svaz měst a obcí ČR vás srdečně zve na seminář „Právní a trestně právní odpovědnost volených osob“, který se uskuteční 26.2. 2020 od 9:00 hod. v budově Kongresového centra Praha. Lektorem bude Mgr. Bc. Pavel Málek, Ph.D., ředitel netrestního a analytického odboru Vrchního státního zastupitelství v Praze.

 

Dny malých obcí letos již po třiapadesáté

14.02.2020
Tradiční setkání starostů malých obcí s představiteli ústředních orgánů státní správy se letos uskuteční ve dnech 25. února v Praze a 3. března v Olomouci.

 

Kontaktní seminář pro zájemce o program Řádná správa věcí veřejných

13.02.2020
Ministerstvo financí ČR organizuje dne 31. března 2020 v Praze kontaktní seminář pro zástupce měst, obcí a jejich zájmových sdružení, kteří mají zájem o výzvu Podpora zapojení občanů do rozhodovacích procesů a veřejných konzultací, plánovanou v rámci programu Řádná správa věcí veřejných FM EHP/Norsko. Registrace pro zájemce je otevřená do 28. února 2020.

Soutěže

Strážkyně zaniklé obce

14.02.2020
Hlasujte pro českou borovici se silným příběhem. Chudobínská borovice z Víru vyhrála národní kolo soutěže Strom roku 2019 a reprezentuje tudíž Českou republiku v evropském klání. Svým vítězstvím byla Chudobínská borovice automaticky zařazena mezi dalších 15 vítězů národních kol ze zemí Evropy, kteří se této ankety také zúčastnili.

Termíny Krajských setkání se blíží

Z kalendáře SMO ČR

19.02.2020
Dopravní komise

20.02.2020
Komise pro zahraniční spolupráci

20.02.2020
Jak financovat Smart Česko

21.02.2020
Závěrečná konference SMART Česko

21.02.2020
Tisková konference k ukončení projektu Smart City

25.02.2020
Den malých obcí

26.02.2020
Národní stálá konference

26.02.2020
Festival architektury 2020

27.02.2020
Výbor městských částí a obvodů

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic