Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

Usnesení vlády z 23. března 2020 č. 275 - 286

24.03.2020
Datové schránky, rozšíření povinnosti zajistit péči o děti, prodloužení zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb, prodloužení bezplatného parkování, opatření kolem tzv. pendlerů, prodejní doba pro seniory a další upravené oblasti se dočtete v následujících usneseních.

 

Březnové a dubnové číslo časopisu InS vyjde jako dvojčíslo

23.03.2020
Tištěný měsíčník Svazu měst a obcí ČR vzhledem k současné prosbě České pošty bude doručen do vašich schránek jako dvojčíslo v květnu.

 

VÝZVA PODĚKUJME

22.03.2020
Nejen zdravotníci, záchranáři, lékarníci, hasiči, policisté, ale i prodavačky, pošťáci, kurýři, řidiči, pekaři, popeláři a další profese, které v této době čelí velkým zdravotním rizikům a přesto zůstávají na svých místech, si zaslouží naše poděkování.

 

PRACOVNĚPRÁVNÍ DESATERO BOJE S KORONAVIREM

21.03.2020
MPSV připravilo Pracovněprávní desatero boje s koronavirem – srozumitelný návod na řešení všech situací, které mohou nastat během současných mimořádných opatření.

Aktuálně

Usnesení vlády č. 274 – zasedání zastupitelstva

24.03.2020
Vláda schválila dne 23.3. 2020 nové usnesení č. 274, které se týká zasedání zastupitelstev s účinností od 23.3. 0:00 hodin po dobu trvání nouzového stavu.

 

Vážené starostky, vážení starostové,

24.03.2020
ve středu 25. března ve 12.30 v přímém přenosu zazpívá a zahraje celé Česko po úvodním slovu Zdeňka Svěráka píseň Není nutno. Stejně jako Italové, Rakušané a další národy chtějí i Češi zpěvem poděkovat a vyjádřit podporu všem lidem v první linii boje s pandemií – lékařům, sestřičkám, lékárníkům, řidičům, hasičům, prodavačkám, sociálním pracovníkům, rovněž Vám starostům a starostkám, a mnoha dalším.

 

Starostové si mohou vygenerovat leták, kde je sepsáno to nejdůležitější, a ten distribuovat do schránek. Na akci spolupracuje Charita a Senior Pointy

24.03.2020
Brno, Židlochovice, 20. března - Jan Vitula, starosta jihomoravských Židlochovic a náměstek hejtmana pro vědu a výzkum, rozeslal právě starostům obcí v celém Jihomoravském a Moravskoslezském kraji webový generátor, prostřednictvím něhož si následně všechny obce mohou vygenerovat leták ušitý na míru jejich obci, kde budou základní informace zejména o tom, jak si může senior objednat domů jídlo, vč. přímých kontaktů na objednávku, nebo informace o nonstop lince Senior Pointu.

 

Za nouzového stavu lze nakupovat roušky, respirátory a dezinfekci i bez zadávacího řízení

23.03.2020
V situaci vyhlášeného nouzového stavu jistě mnoho zadavatelů řeší otázku, v jakém režimu nakupovat komodity nezbytné pro zvládání tohoto nebezpečí – zejm. dodávky typu roušek, respirátorů, dezinfekce apod. Vzhledem k nedostatku těchto komodit je třeba jednat rychle. V jakých případech tedy může zadavatel použít jednací řízení bez uveřejnění?

 

Který typ respirátoru/roušky pro jednotlivé profese?

23.03.2020
Ministerstvo vnitra uveřejnilo tabulku typových profesí pro přidělování respirátorů a roušek. Dokument si můžete stáhnout také v příloze článku.

 

Stav legislativní nouze – co to vlastně znamená?

23.03.2020
Vláda dne 19.03.2020 svým usnesením č. 254 navrhla předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, aby v souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným vládou dne 12.03.2020 z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS-CoV-2 vyhlásil stav legislativní nouze na období od 19.03.2020 do doby skončení tohoto nouzového stavu. Co to ale vlastně stav legislativní nouze znamená? Taky si kladete otázky, proč, co, jak, s jakými důsledky? Pokusíme si tuhle hádanku aspoň trošku osvětlit a vyluštit ji.

 

Aktuální uzavření pošt od 20. 3. 2020 a doručování důchodů

23.03.2020
Česká pošta v současné době každodenně reaguje na vývoj situace a na opatření vlády, postupy se mění podle současných potřeb Pošty a klientů. Dovolujeme si Vás informovat o aktuálně přijatých opatřeních:

 

Koronavirus a pitná voda

22.03.2020
Pitná voda nemůže být virem ohrožena, k jeho přenosu dochází kapenkovou cestou a přímým dotykem, mimo toto prostředí přežívá jen krátkou dobu.

 

Sdělení společnosti AŽD

20.03.2020
Vážení zákazníci a obchodní partneři, i přes vyhlášení zákazu volného pohybu osob a dalších opatření vládou České republiky Vás chceme ubezpečit, že činnost společnosti AŽD je zachována prakticky v plném provozu. Stojí za tím důrazná opatření, která jsme zavedli v rámci všech našich pracovišť a také staveb. Našim zaměstnancům jsme rozdali ochranné roušky, zajistili dostatek antibakteriálních gelů, zvýšili jsme intenzitu dezinfekčních zásahů.

Bezpečnost

Stanovisko Ministerstva vnitra k posuzování prokazování totožnosti občanským průkazem, cestovním pasem a řidičským průkazem v době nouzového stavu

20.03.2020
Vyhlášené usnesením vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, pro územní České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky.

Dotace

Zapojte se do nastavení nového program na podporu brownfieldů

23.03.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj v současné době připravuje podmínky pro uplatnění nového nástroje na podporu revitalizace území (brownfieldů). Jde především o nevyužívané a zanedbané budovy v havarijním stavu včetně souvisejících pozemků, které by obce s uvedenou podporou uvedly do stavu vhodného pro nepodnikatelské využití.

GDPR

Pozor na útoky hackerů v souvislosti s COVID-19 prostřednictvím podvodných e-mailů

23.03.2020
Z několika zdrojů jsme byli upozorněni, že i přes nebezpečí a nepříjemnosti spojené se samotným onemocněním COVID-19 a opatřeními s tímto spojenými nezůstali hackeři pozadu a využívají i této situace.

 

Často kladené otázky: Ochrana osobních údajů v čase koronavirové pandemie

21.03.2020
20. 3. 2020 – Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejnil na svých webových stránkách odpovědi na nejčastější otázky ke zpracování osobních údajů v rámci opatření proti šíření koronaviru.

Školství

MATURITY, ZÁVĚREČNÉ A PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY: JAK TO LETOS BUDE?

23.03.2020
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souvislosti s aktuální situací okolo šíření koronaviru představilo plán, jak by mohly proběhnout jednotné přijímací zkoušky na střední školy, závěrečné zkoušky a maturita. Hlavní informací je, že termín výše uvedených zkoušek se bude odvíjet od data, kdy bude zrušeno krizové opatření vlády ohledně uzavření základních a středních škol. Jednotné přijímací zkoušky proběhnou nejdříve 14 dní po umožnění studentům vrátit se do škol, v případě maturity to pak budou tři týdny.

Právní poradna

Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně dopadů vládních opatření na činnost obcí. V případě, že máte (nejenom k této problematice) další dotazy, využijte služeb Poradny pro obce.

Může se aktuálně konat zasedání zastupitelstva obce v době, kdy je omezen volný pohyb osob na území České republiky?

Co vše lze zahrnout pod výjimky, kdy se může konat on-line zasedání zastupitelstva

Jak máme konat zastupitelstvo či radu obce on-line?

Musíme pořizovat zápis ze zasedání zastupitelstva on-line?

Lze vyloučit přítomnost veřejnosti na zasedání zastupitelstva obce konaného on-line?

Může nařízení obce podle zákona o krizovém řízení vydat i sám starosta v době nouzového stavu?

Příspěvkovým organizacím, které obec zřizuje, poskytuje veřejnost nepeněžité dary – např. dezinfekce, roušky apod. Dárci však požadují uzavření darovací smlouvy. Musí s uzavřením těchto darů vyslovit obec jakožto zřizovatel předchozí souhlas?

Poradnu pro obce Svazu měst a obcí České republiky provozuje KVB advokátní kancelář s. r. o.

Efektivní správa obcí

ESO spouští e-learningové vzdělávání

Vzhledem k aktuální situaci a vývoji pandemie způsobené onemocněním COVID-19 jsme dočasně pozastavili veškeré prezenční vzdělávací aktivity nabízené v rámci projektu „Efektivní správa obcí“.
Abyste nepřišli o veškeré možnosti rozšiřování svých odborných dovedností, připravili jsme pro Vás moderní vzdělávání formou e-learningu. Na našich webových stránkách www.projekteso.cz již teď naleznete akreditované e-learningové kurzy k problematice těchto oblastí:

  • Občanský zákoník a obce - základní modul
  • Občanský zákoník a obce - pokročilý modul
  • Uzavírání smluv obce podle občanského zákoníku
  • Veřejné zakázky a odpovědné zadávání

Dále pro Vás připravujeme e-learning „Zákon o obcích a předpisy související“, který bude uveřejněn v průběhu několika dní. Rovněž usilovně pracujeme na získání akreditace pro e-learningy vztahující se k tématům „Elektronické komunikace ve veřejných zakázkách“ a „Judikatura ke správnímu řádu v praxi obcí a krajů“.

Veškeré dostupné e-learningové vzdělávání na webových stránkách www.projekteso.cz je poskytováno zcela bezplatně.

V neposlední řadě bychom chtěli popřát především pevné zdraví Vám i Vašim blízkým a těšíme se na brzké setkání na některém z našich prezenčních kurzů.

Soutěže

Soutěž Obec přátelská rodině a seniorům 2020. Termín pro přihlášení prodloužen!

23.03.2020
Právě v těžkých časech je velice důležité nezapomínat i na rozptýlení. Proto neváhejte a přihlaste se do soutěže Obec přátelská rodině a seniorům 2020. Vzhledem k omezení provozu obecních a městských úřadů byl termín pro podávání přihlášek prodloužen až do 31. 3. 2020.

 

Evropským stromem roku se stala česká Chudobínská borovice

23.03.2020
V letošním jubilejním 10. hlasování v soutěži Evropský strom roku získala Chudobínská borovice přes 47 000 hlasů. K vítezství ji pomohl i silný příběh, místní ji totiž nazývají také ,,Strážkyní zaniklé obce.“ Své jméno totiž nese po zatopené obci Chudobín.

NOVÉ TERMÍNY!

Z kalendáře SMO ČR

16.04.2020
Výstava tuzemského cestovního ruchu Regiony České republiky 2020

20.04.2020
Slavnostní vyhlášení výsledků 22. ročníku soutěže Zlatý erb 2020

21.04.2020
Předsednictvo Komory obcí

21.04.2020
Předsednictvo Komory měst

22.04.2020
Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže o titul Dřevěné hřiště roku 2020

23.04.2020
Komise pro životní prostředí a energetiku

24.04.2020
Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR

25.04.2020
Projekt Má vlast cestami proměn

28.04.2020
Krajské setkání 2020 - Středočeský kraj a Hlavní město Praha

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic