Copy
NewsletterPreview.png

Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.

30 LET HÁJÍME VAŠE ZÁJMY

Co reálně řeší obce?

03.02.2020
Pět problémů, se kterými se budou letos potýkat nejvíce.
Daně, sociální dávky, odpady, doprava a nastavení dotační politiky. To je pětice klíčových problémů, které ovlivňují denní fungování obcí a které jsou v letošním roce pro starosty agendou číslo jedna.

 

Venkov musí být atraktivní místo pro život, shodli se prezident i premiér se zástupci vítězů soutěže Vesnice roku a předsedou Svazu měst a obcí

30.01.2020
Praha, 30. ledna 2020 – Před 25 lety vznikla soutěž Vesnice roku, jejímž vyhlašovatelem je také Svaz měst a obcí ČR. Co si myslí starostové vítězných obcí? Jaké problémy je trápí? O tom diskutovali jak s prezidentem Zemanem, tak premiérem Babišem a předsedou Svazu měst a obcí ČR.

Dotace

Dotační výzva „Oslo“ nabízí 26 milionů korun na adaptační strategie

04.02.2020
Vytvořte si adaptační strategii vašeho města či obce.
Státní fond životního prostředí ČR spustil první výzvu v Programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu. V té nabízí právnickým osobám 26 milionů korun na tvorbu adaptačních strategií přizpůsobení se změně klimatu na lokální a regionální úrovni. Ve výzvě mohou žadatelé získat až 1,3 milionu korun, resp. pokrýt až 90 procent způsobilých výdajů projektu. Žádosti je možné podávat online od 14. ledna do 15. března 2020.

 

Dotační programy na podporu dostupnosti zdravotních služeb

03.02.2020
Velkým nedostatkem v oblasti služeb poskytovaných občanům v obcích je omezená dostupnost kvalitní zdravotní péče. Jedná se o systémový problém způsobený financováním zdravotní péče, který nemotivuje lékaře setrvávat v obcích s dislokovanými pacienty. Ministerstvo zdravotnictví České republiky (MZd) – odbor regulace cen a úhrad proto vyhlašuje výběrové řízení k dotačnímu programu na podporu dostupnosti zdravotních služeb praktických a zubních lékařů.

 

Vyhlášení výzvy pro územní samosprávné celky

30.01.2020
V rámci Operačního programu Zaměstnanost bude 16. 3. 2020 vyhlášena výzva pro územní samosprávné celky (obce, kraje a sdružení a asociace ÚSC).

Zahraniční spolupráce

Město Luck uvítá spolupráci s českými partnery na kulturních akcích

31.01.2020
Město Luck, které je regionálním centrem Volyňské oblasti na Ukrajině, má zájem o spolupráci s českými partnery na kulturních akcích pořádaných ve svém městě.

Právní poradna

Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny - Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz)

Může o změnu územního plánu obce požádat pořizovatele sám starosta bez vědomí ostatních zastupitelů, nebo se jedná o pravomoc vyhrazenou zastupitelstvu?

Je finanční výbor zastupitelstva oprávněn kontrolovat i hospodaření a výběrová řízení technických služeb, které jsou společností s ručením omezeným, jejímž jediným společníkem je obec?

Zastupitelstvo obce zvolilo dva místostarosty. Jeden z nich rezignoval. Může tento post zůstat neobsazen, nebo musí zastupitelstvo přijmout usnesení, že bude jen jeden místostarosta?

Pokud Vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá členská obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte jak na to, klikněte zde.

Efektivní správa obcí

Bezplatné akreditované vzdělávání úředníků se už opět rozjelo naplno. Na únor jsou připraveny otevřené kurzy např. v Brně, Hradci Králové, Chomutově, Litoměřicích, Pardubicích, Praze nebo Ústí nad Labem. Tematicky pokrývají různorodé odborné agendy vykonávané v podmínkách měst a obcí: např. opravné prostředky ve správním řízení, správa místních poplatků, finanční kontrola, přestupky, ochrana životního prostředí či vedení úřední desky.

Konkrétní nabídka akcí na únor je zveřejněna zde: projekteso.cz/nabidka-kurzu.aspx.

ESO

Pozvánky

Získejte VIP vstupenku na Festival architektury 2020

31.01.2020
Chcete se dozvědět více o udržitelné architektuře? Seznámit se s nejnovějšími řešeními, prohlednout si nově realizované projekty a setkat se s významnými odborníky? Svaz měst a obcí ČR nad akcí poskytl záštitu a naši členové mají jedinečnou šanci se účastnit bezplatně VIP programu 27. 2. 2020 na brněnském výstavišti, který je určen pro zástupce měst, obcí a development.

 

Pozvánka na konferenci Zelená města

31.01.2020
S podtitulem "Jak zlepšovat životní prostředí českých měst a obcí trvale udržitelným územním plánováním?" konferenci pořádá Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI) ve spolupráci se Svazem měst a obcí České republiky 17. března 2020 v Praze. Členové Svazu se mohou registrovat s 25% slevou.

Soutěže

Projekt Má vlast cestami proměn - Příběhy domova

04.02.2020
Výstava Má vlast cestami proměn letos vstoupí do 12. ročníku a Vaše město/obec i Vy můžete být přitom. Představte své dílo na Má vlast cestami proměn 2020/21. Proměny od měst a obcí, spolků a organizací, firem, podnikatelů i majitelů proměněných objektů je možné přihlásit ještě z Moravskoslezského, Jihočeského a Libereckého kraje do 28. 2. 2020.

Finální program na V. ročník Právní konference SMO ČR

Termín: 5. – 7. února 2020

Místo: Kongres hotelu Jezerka na Seči.

Z kalendáře SMO ČR

04.02.2020
Předsednictvo Komory měst

05.02.2020
Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR

05.02.2020
V. ročník Právní konference Svazu měst a obcí ČR

14.02.2020
Finanční komise

19.02.2020
Dopravní komise

20.02.2020
Komise pro zahraniční spolupráci

21.02.2020
Závěrečná konference SMART Česko

21.02.2020
Tisková konference k ukončení projektu Smart City

25.02.2020
Dny malých obcí

 This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Svaz měst a obcí České republiky · 5. května 1640/65 · Praha 4 140 00 · Czech Republic