Copy
Newsletter Komunity Sant'Egidio 1/2019
Ak sa vám newsletter nezobrazuje správne (a bez obrázkov), tak použite možnosť Otvoriť newsletter v prehliadači
Aj tento rok sa s vami chceme podeliť s tradičnými i výnimočnými udalosťami, ktoré sme v našej komunite zažili. Podstatným momentom pre nás opäť bolo, že sme ako komunita mohli spoločne prežívať tajomstvá Veľkej noci. Takto povzbudení sme sa na workshopoch či prezentáciách komunity snažili šíriť medzi mladými ľuďmi odvahu, aby prinášali nádej, lásku a porozumenie tam, kde nie sú samozrejmé, ale veľmi potrebné. Na medzinárodných stretnutiach v Krakove a Madride sme si pripomenuli minulé aj súčasné bolesti sveta a spojili sme sa v iniciatíve žiť spolu v mieri a v modlitbe. Zažili sme neovplyvniteľné odchody priateľov, no máme veľkú radosť z nových priateľstiev. Tešíme sa na nové výzvy. 
Ďakujeme, že nás podporujete a ste toho súčasťou!


AKTUÁLNE DOMA

V ústrety Veľkej noci so Sandrom a Leonardom

Na jar sa celá slovenská komunita stretla v Bratislave a privítala našich dvoch talianskych „otcov“ Sandra a Leonarda. Priniesli nám víziu, povzbudenie a presvedčenie, že naše snahy o pomoc núdznym majú zmysel. Práca komunity môže byť nenápadná a naše stretnutia s chudobnými kamarátmi bez jasného výsledku, no oplatí sa vytrvať. Sandro a Leonardo nám pomohli pochopiť, že ani Rím nepostavili za jeden deň. Sandro nás vyzval: „Nehľaďme na svet okolo nás so strachom, ale s inteligenciou lásky.
Je veľmi dôležité prichádzať za ľuďmi, ktorí to potrebujú. Je potrebná vytrvalosť a pravidelné každodenné aktivity. Vydržať a nevzdať sa. Výsledky sa skôr či neskôr dostavia. „Modlitba je historická sila, ktorá mení svet,“ povedal Sandro na záver nášho víkendového stretnutia. Spojení v modlitbe odchádzame z tohto stretnutia odhodlaní meniť svet. Prečítajte si článok na našom webe...

 

Zádušná omša za zosnulých kamarátov z ulice

V komunite sa snažíme klásť dôraz na pripomínanie si ľudí bez domova, ktorí zomreli na ulici. V apríli sa konala svätá omša za zomrelých kamarátov z ulice, ktorú odslúžil páter Milan Bubák SVD. Okrem farníkov a členov Komunity sv. Egídia sa zádušnej omše zúčastnili aj viacerí ľudia bez domova.

V Plaveckom Štvrtku...

V poslednú pôstnu nedeľu sme zavítali do Farského kostola Panny Márie Nanebovzatej, aby sme sa spoločne s deťmi pripravujúcimi sa na prvé sväté prijímanie zúčastnili na kvetnonedeľnej omši. S deťmi a mládežou z osady pri Plaveckom Štvrtku sa stretávame aj pravidelne, a to vďaka spolupráci s OZ Francesco. Cez prázdniny prebehli aj letné tábory, ktoré sa uskutočnili začiatkom a koncom júla. Pre deti, ktoré sa aktívne zúčastňujú na aktivitách v Komunitnom centre Bunky, majú dobrý prospech, dochádzku v škole, bol pripravený aj 5 dňový pobytový tábor v blízkosti Banskej Štiavnice. Ak sa chcete dozvedieť o našej službe viac, môžete si vypočuť rozhovor so zástupcami OZ Francesco a Komunity Sant'Egidio (rozhlas. pásmo, 89 min.) alebo pozrieť prezentáciu našej práce na stretnutí v Dome Quo Vadis (video, 93 min).

Veľká noc – Blízko Ježišovi, otvorení svetu

Veľkú noc sme strávili v spolu s Leonardom, naším dobrým priateľom z Ríma. Nad tajomstvami najväčších kresťanských sviatkov sme uvažovali pri Modlitbe umývania nôh, krížovej ceste, premietaní filmov, v priateľských rozhovoroch, na svätých omšiach, v tichom rozjímaní v kaplnke... A tešili sa v radostnom vyústení veľkonočného trojdnia. Ježiš premohol smrť a my sme z Veľkej noci odchádzali s presvedčením, že ak všetko odovzdáme Bohu, akékoľvek problémy sa môžu premeniť na Jeho milosť. 

Diecézne stretnutia mladých v Nitre a v Trnave

Začiatkom apríla boli mladí z Komunity Sant´Egidio pozvaní na Diecézne stretnutie do Nitry, s názvom P.S. – Pretvárame svet. Pripravili si workshop, ktorého sa zúčastnilo viac ako päťdesiat mladých z celej diecézy. Okrem krátkej prezentácie komunity sa vybrali aj priamo do ulíc, kde sa spoločne stretli s ľuďmi bez domova a tiež navštívili rómsku osadu. Ďalšia prezentácia komunity prebehla o mesiac neskôr v Trnave, kde sa konalo Stretnutie mladých Trnavskej arcidiecézy pod názvom Buď Boží influencer!


Sant'Egidio na Lumene

Prvý júnový víkend sa ako každý rok v Trnave konal festival Lumen. Naša komunita sa ho opäť zúčastnila. Na Trojičnom námestí nám patril jeden zo stánkov. Každý sa mohol dozvedieť viac o komunite, službe a prinášaní evanjelia núdznym. Oslovovali sme najmä mladých ľudí, no neobišli sme ani stretnutia s chudobnými. To, čo ľudí najviac dojímalo a dotýkalo sa ich srdca boli príbehy našich priateľov z ulice. Veríme, že sa k nám pridajú noví ľudia a budú s nami každý týždeň prichádzať za chudobnými.

Pikniky, kde každý je doma

Tohtoročné pikniky sme začali vo velkom štýle. Komunita Sant´Egidio zorganizovala 1. júna v Banskej Bystrici opekačku spojenú s výnimočnou udalosťou, sv. omšou v kostole sv. Alžbety, kde sa zasnúbili naši kamaráti z ulice Ľuboško a Adelka. V záhrade u Vincentínov nás bolo takmer päťdesiat. V Bratislave sme si o dva týždne neskôr pochutnali na výbornom kotlíkovom guláši. Piknik sa stal historicky rekordným. Do parku SNP v Líščom údolí prišlo vyše sto ľudí bez domova!  Na konci júna sme zakončili sezónu opekačkou v Topoľčanoch. Pri rieke Nitra sa s nami stretlo vyše tridsať kamarátov z ulice, a to nielen pri chutných dobrotách, oddychu a športe. Piknik sme zahájili Modlitbou za chudobných, pri ktorej sa stretávame každý týždeň. V októbri sme sa opäť stretli na pikniku v Bratislave s mnohými chudobnými, aby sme aj takto oslávili spoločné priateľstvo. Cítime, že hojná účasť našich kamarátov je odrazom ich túžby po rozhovoroch a začlenení sa späť do spoločnosti. Povzbudzujeme vás, ktorí ešte váhate, príďte sa s nimi porozprávať.

"Bol som vo väzení a prišli ste ku mne..." (Mt 25)

Už v roku 2016 bolo zopár mladých z topoľčianskej Komunity svätého Egídia na návšteve väznice v Dubnici nad Váhom. Odvtedy pravidelne dvakrát do roka prichádzajú do tohto väzenia aby sa stretli s odsúdenými a slúžili spevom na svätej omši. Po bohoslužbe si pripravia vždy aj nejaký krátky koncert. Približne pol roka funguje podobná služba a návšteva väznice aj v Nitre, kde mladí z komunity navštevujú Ústav na výkon trestu odňatia slobody pre ženy.

Egídiovka hrebeňom Nízkych Tatier

Snažíme sa hľadať aj ďalšie formy pre spoločný rast a tvorbu spoločenstva. Ďalšia skvelá hrebeňovka sa niesla v duchu rozhovorov, vtipov, striedania slnečných lúčov a hmly, kosodreviny a čučoriedkových stráni, či pozorovania kamzíkov, niektorých zvedavších ako my. V horách sa učíme prekonávať svoje limity a nachádzame pokoj...

Každý má právo na život

V nedeľu 22. septembra poobede sme sa stretli v Bratislave, aby sme vyjadrili náš postoj k ľudskému životu. Spojili sme sa v myšlienke, že každý človek má právo na život od počatia po prirodzenú smrť. Na úvod sa prihovoril arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý zdôraznil, že život je nenahraditeľný dar. Pozdrav nám poslal aj pápež František. Na pódiu sa spoločne za život zasadili aj predstavitelia ďalších cirkví: pravoslávnej, evanjelickej a.v., metodistickej a reformovanej kresťanskej cirkvi.   
Aj služba ľuďom bez domova, starým, chorým a opusteným je výrazom toho, že život v každej etape a akejkoľvek situácií má hodnotu, zaslúži si našu úctu a pozornosť.

AKTUÁLNE VO SVETE

Pomoc Mozambiku a Malawi

Cyklón Idai zasiahol 14. marca 2019 Mozambik, spôsobil tisíce úmrtí a zničil obrovský región, vrátane pobrežného mesta Beira. Centrá Komunity Sant'Egidio v Beire boli vážne poškodené, no napriek tomu ponúkli prvý prístrešok pre stovky ľudí, ktorí prišli o všetko. Dobrovoľníci z komunity začali rozdávať jedlo, vodu, lieky a oblečenie ľuďom sústredeným v okolitých školách aj v izolovaných dedinách v okolí Beiry, ale aj v oblasti Mulanje v Malawi, kde tiež narobil vážne škody. Pomáhali aj s obnovou zničenych domov.

Komunita Sant´Egidio je v tejto časti Afriky veľmi početná, pomáha chudobným ľuďom, a pomocou programu DREAM lieči chorých na AIDS, asistuje pri pôrodoch HIV pozitívnych matiek, a tak sa rodia zdravé deti. Každý deň sa v Nutričnom centre podáva chudobným deťom 1 000 porcií teplého jedla. Do pomoci po katastrofe sa finančne zapojili všetky Komunity na svete a mnohí zdravotnícki pracovníci a ďalší dobrovoľníci z Komunity pricestovali pomáhať osobne.

Laudato Si - snažíme sa byť ekosolidárni

„Problémy znečistenia sú úzko späté s kultúrou odpadu, ktorá ovplyvňuje tak vylúčené ľudské bytosti, ako aj veci, ktoré sa rýchlo premenia na odpadky.“ (pápež František)

V Ríme zriadila komunita centrum „Eco-Friendly City“. Podobné centrá boli otvorené aj v iných mestách ako Janov, Neapol, Varšava, Moskva, Antverpy, ... kde možno darovať alebo kúpiť rôzne veci ako oblečenie, prikrývky, nábytok, atď. Výťažok z predaja ide na podporu činností komunity v chudobných krajinách. Trh sa každý rok cez zimné prázdniny uskutočňuje vo viacerých mestách Európy na podporu programu DREAM pre liečenie chorých na AIDS v Afrike.

Cesty nádeje a ľudskosti

Projekt Huminitánych koridorov pokračuje po dohode s talianskou vládou začiatkom mája. Za posledné tri roky zachránili pred hrôzami vojny už viac ako 2000 ľudí, ktorým pomohli zabezpečiť humanitárne víza a bezpečný transport do Talianska z krajín Afriky a Blízkeho Východu. Toto je jediná legálna cesta utečencov z týchto krajín do Európy a konkrétna ľudská odpoveď na utečeneckú tragédiu z posledných rokov, neľudské zaobchádzanie v záchytných táboroch či nebezpečný transport cez Stredozemné more. Pricestovaných ľudí sa talianska Komunita Sant´Egidio ujme a poskytuje im pomoc s ubytovaním, vyučovaním jazyka, hľadaním práce a v neposlednom rade so začlenením sa do života Komunity. Projekt Humanitárnych koridorov získal v uplynulých dňoch Nansenovu cenu UNHCR v regióne Európa.

Vzácny hosť z Konga

21. mája sa na večernej modlitbe Komunity Sant’Egidio v kostole Santa Maria v Trastevere zúčastnil Denis Mukwege, držiteľ Nobelovej ceny za mier (2018), z Demokratickej republiky Kongo. Cenu dostal spoločne s Nadiou Muradovou, verejne svedčiacou o zneužívaní jezídskych žien, za „úsilie ukončiť sexuálne násilie ako zbraň v ozbrojených konfliktoch“.

Denis Mukwege je gynekológ a jeho heslom je: „Spravodlivosť sa týka každého“. Je riaditeľom nemocnice Panzi v meste Bukavu v Kongu, a predseda Panzi Foundation založenej na pomoc obetiam sexuálneho násilia. V roku 2014 obdržal tiež Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Liečil tisícky obetí sexuálních činov počas zdĺhavej občianskej vojny, v ktorej zomrelo už viac ako šesť miliónov obyvateľov. Po modlitbe pozdravil účastníkov medzinárodného kongresu s názvom Všetko sa môže zmeniť, ktorého sa zúčastnilo tiež mnoho zástupcov Komunity Sant’Egidio z 39 krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Kráľovská návšteva

Pri príležitosti 25. výročia založenia menzy Kamiano, jedálne pre chudobných v belgických Antverpách, ju v deň oslavy, 8. júna, navštívila samotná belgická kráľovna Mathilda. Stretnúť sa s ňou přišlo mnoho starších ľudí, utečencov a ľudí bez domova. Kráľovná si vypočula ich životné príbehy, svedectvá o živote na ulici a o ľudskej blízkosti a priateľstve, tak dôležitom pre znovuobjavenie cesty životom. Jubileum oslávili grilovačkou. Antverpská menza v súčasnosti ročne rozdá 50 tisíc porcí jedla.

Bez pamäti niet budúcnosti

Počas leta sme sa spolu s Komunitou v dňoch 18. až 22. 7. vybrali na stretnutie mladých - Youth for Peace, pravidelne organizované našou komunitou. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo asi 1000 mladých zo 16 krajín. Ako počas programu spomenul Marco Impagliazzo, prezident našej komunity: ,,Toto stretnutie by nemohlo byť skutočne globálnym priateľstvom, keby sme ho ohraničili iba na Európu.” A tak boli spolu s nami prítomní aj priatelia z Komunit v Severnej a Južnej Amerike či z Pakistanu.

V Krakove sa nám prihovorila Lidia Skibicka-Maksymowicz, ktorá prežila ako 3 až 5 ročná na vlastnej koži hrôzy holokaustu v koncentračnom tábore v Osvienčime. Koncentračný a vyhladzovací tábor sme neskôr navštívili osobne, aby sme položili vence k pamätníku obetí, a v tichosti si uctili ich pamiatku. Nechceme zabudnúť, čo to znamená Holokaust. Vyjadrili sme nesúhlas so všetkými formami rasizmu a násilia. Bez pamäte niet budúcnosti. Uvedomujeme si, že žijeme v čase, o ktorom mnohí ľudia počas 2. svetovej vojny iba snívali. My, mladí, chceme byť hlasom mieru v našich krajinách a chceme zodpovedne žiť slobodu, ktorú sme dostali ako dar… 

Mier bez hraníc

Ludia dobrej vôle, ženy a muži rôznych náboženstiev sa na pozvanie Komunity Sant'Egidio a miestnej arcidiecézy zišli z celého sveta v Madride ako pútnici hľadajúci nové cesty pre pokoj vo svete, stále viac rozdelenom strachom a násilím. Mierové posolstvo z Madridu nás vyzýva k dialógu a spolupráci. Zem je spoločný domov, obývaný rodinou národov. Nemôžeme sa schovávať za múr ľahostajnosti, alebo dovoliť, aby strach ochromil náš rozum a poznanie. Mier je hlboká potreba nášho sveta. 

Pozývame aj vás modliť sa za mier. Spoločne každú prvú stredu v mesiaci o 19.30 v Kostole milosrdných bratov na námestí SNP v Bratislave a každú prvú sobotu v mesiaci o 18:00 ​​v Kostole ​nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch.

Majka a kamaráti

Vznikol krátky dokumentárny film o Majke z Komunity Sant'Egidio a o jej priateľstve s ľuďmi bez domova. Tešíme sa, že film odvysielala prednedávnom TV Lux, ktorá ho zaradila do svojho dokumentárneho cyklu Povolanie laik pod názvom Kamaráti. Ďakujeme!
Film si môžete pozrieť tu...

Spoza rieky Moravy

Niektorí z nás odišli zo svojho mesta študovať či pracovať do Brna, kde sme vďaka komunite rýchlo našli svoj druhý domov. Do aktivít komunity v Brne sa zapája veľa Slovákov, ale národnostne je to ešte omnoho pestrejšie, a tak všetci budujeme spoločenstvo mieru a jednoty v rôznosti. Okrem pravidelných spoločných modlitieb a stretnutí spojených s rozdávaním jedla, čaju a kávy, či šiat, návštev chorých a venovaniu sa rómskym deťom, sme tiež slávili sv. omšu za zomrelých ľudí bez domova, natáčali propagačné video, spolupracovali na Zbierke potravín a Noci kostolov.

Naša komunita bola založená v Ríme, ale práve v Brne sa pred vyše 11 rokmi zrodilo nadšenie a po nich činorodá myšlienka a odhodlanie pre vznik Sant’Egidio na Slovensku. Pred pár rokmi bol natočený o Komunite Sant´Egidio v Brne a Prahe dokument, ktorý si môžete pozrieť tu.

Predstavujeme
Misia lásky

Matka Tereza zasvätila svoj život chorým, chudobným a malomocným. Ukázala tak cestu obetavej lásky tisíckam ďalších žien  - Misionárkam Lásky - Sestrám Matky Terezy. Ich misia je pomôcť tým najbiednejším, v zmysle utíšenia Ježišovho smädu po láske, keď povedal na kríži: „Žíznim!“  

Komunita Misionárok Lásky funguje už vyše 20 rokov aj v Bratislave - Petržalke. Momentálne tu žije sedem sestier z rôznych krajín. V ich centre Betlehem sa starajú o dlhodobo chorých mužov a ženy. Ponúkajú aj nocľaháreň, ak nie je človek pod vplyvom alkoholu. V priestoroch sa dá osprchovať a získať čisté oblečenie. Vydávajú tu aj obedy. Na niektoré služby je možné prísť pomôcť osobne. Sestry Matky Terezy financujú svoje dielo iba z dobrovoľných darov, a preto im môžete pomôcť aj peňažne alebo darovaním potravín a oblečenia pre núdznych. Viac si môžete prečítať v článku.

Boli to práve oni, ktoré nášho dobrého priateľa Tomáša pred 17 rokmi prvýkrát zaviedli do osady v Plaveckom Štvrtku ako študenta sociálnej práce. Mal v pláne “len” výskum pre diplomovku, no po roku založili v osade spolu stredisko z unimobuniek, kde sa začali venovať deťom a mladým ľuďom z osady. Na tomto diele už niekoľko rokov spolupracuje aj Komunita Sant'Egidio.

Misionárky lásky Betlehem
Rovniankova 10, 851 03 Bratislava
Telefón: +421-2-63 810 754

Misionárky lásky Žilina
Dolný Val 24, 01001 Žilina
Telefón: +421-41-56 40 822


Bodka...

Hokejové šialenstvo je síce už nejaký čas za nami, ale my by sme vám ešte radi predstavili nášho pána Milana s medailou najlepšieho hokejového fanúšika ;). Je to náš zlatý chlapec.

Facebook Facebook
Instagram Instagram
Oficiálny web Oficiálny web
Zdieľať Zdieľať
Preposlať Preposlať
Tweet Tweet
Komunita Sant´Egidio, o. z.
Ul. 29. augusta 7, 811 08 Bratislava
e-mail:  egidio.info@gmail.com
bankové spojenie: SK96 7500 0000 0040 1936 5008

Chcete zmeniť odoberanie takýchto mailov?
Tu si môžete 
upraviť nastavenia alebo odlhásiť sa z odberu

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Komunita Sant'Egidio · 29. augusta 7 · Bratislava 841 02 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp