Copy
Newsletter Komunity sv. Egídia 1/2017
Otvoriť newsletter v prehliadači

Prinášame to najnovšie zo života našej komunity. Sú za nami úžasné vianočné obedy s ľuďmi bez domova, vydarená iniciatíva Trojbodka milosrdenstva, nová komunita vznikla v Nitre (sme doma už v 4 mestách Slovenska) a pred nami je veľa výziev nového roka. 
Ďakujeme za Vašu podporu.

AKTUÁLNE DOMA

Milosrdenstvo v praxi - po celom Slovensku

V poslednom týždni Roku milosrdenstva sme zorganizovali iniciatívu "Trojbodka milosrdenstva", kedy sme pozývali ľudí pomôcť núdznym, chorým a chudobným cez konkrétne skutky milosrdenstva. Do iniciatívy sa zapojili viacerí jednotlivci, či skupinky po celom Slovensku. Nápady a skúsenosti z konkrétnej pomoci mnohí zdieľali aj cez fotografie a príbehy. Sme vďační za veľký dar Roku milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František.

Púť seniorov a chorých

20.novembra 2016, teda v posledný deň Roku milosrdenstva naša Komunita v Bratislave slávila svätú omšu v Dóme sv. Martina spolu so seniormi a chorými z celého Slovenka. Biskup Jozef Haľko v kázni starým ľuďom pripomenul, že sú nám všetkým veľmi vzácni svojou službou - teda modlitbami a obetami. Po omši sme si spolu sadli za stôl ku dobrej kapusnici a muzike.


Vianočné obedy s chudobnými

Advent je radostným obdobím v našich komunitách, kedy sa pripravujeme na Vianoce strávené pri jednom štedrom stole spolu s chudobnými ľuďmi bez domova, ktorých stretávame na uliciach cez celý rok. Vianočný obed s chudobnými je krásnou ikonou priateľstva, rodiny, blízkosti a radosti! Obedy sa organizovali vo viacerých mestách Slovenska i celého sveta. Fotografie si môžete pozrieť tu.
 Ďakujeme všetkým za každú pomoc!


Komunita v médiách

Niektoré z dlhých zimných večerov sme trávili aj v rozhovoroch pre médiá, ktoré nás oslovili, aby sme s nimi zdieľali našu skúsenosť v komunite a pri službe chudobným. 

Atmosféra medzi ľuďmi bez domova sa mení (Postoj)
Doma je doma s Komunitou sv. Egídia (relácia Tv Lux)
Fotoreportáž z vianočného obeda (Postoj)

AKTUÁLNE VO SVETE

Ľudia bez domova našli "domov"

 S pomocou našej Komunity rímsky kostol San Calisto patriaci pod správu Vatikánu prichýlil a prenocoval chudobných ľudí bez domova v najchladnejších týždňoch tejto zimy. Podľa tohto príkladu sa otvorili niektoré ďalšie talianske kostoly pre záchranu chudobných ľudí pred zimou.

Komunita oslavuje 49. narodeniny

7.februára si pripomína Komunita Sant´Egidio svoj začiatok. V roku 1968 v Ríme sa skupina mladých ľudí začala stretávať, modliť za svoje mesto i celý svet a začali sa pozerať na Evanjelium ako svoj životný program, v ktorom nachádzali inšpiráciu pre pomoc a priateľstvo s chudobnými. Tento rok oslávila Komunita 49 rokov v Lateránskej bazilike v Ríme.

Odpoveď na utečeneckú krízu

Začiatkom februára priletelo do Talianska ďalších 41 Sýrčanov, utečencov z miest Homs, Alleppo a Damask zasiahnutých vojnou. Ľudia tak našli bezpečie a nový domov pomocou projektu Humanitárne koridory, na ktorom pracuje Komunita Sant´Egidio spolu s protestantskými cirkvami a Talianskou republikou. Tento projekt v sebe zahŕňa legálne humanitárne víza pre ľudí postihnutých vojnou, bezpečný transport a integráciu v Taliansku.

Pápež prijal zakladateľa komunity

Pápež František prijal 3. marca na súkromnej audiencii Andrea Riccardiho. Medzi témami rozhovoru bola chudoba, periférie a predovšetkým otázka utečencov. Hovorilo sa najmä o praxi humanitárnych koridorov, vďaka ktorým Komunita umožnila v priebehu jedného roka pricestovať do Talianska bezpečne a legálne asi 700 utečencom. V priebehu audiencie prišla reč aj na otázku mieru, teda ako je možné na ňom viac pracovať dnes vo svete, kde sú stále viac prítomné vojny a násilie. Andrea Riccardi na záver pápežovi daroval španielske vydanie svojej poslednej knihy "Periférie".

NAŠIMI OČAMI

Komunita sv. Egídia je mojou rodinou, ktorá nehľadí či si škaredý alebo pekný, tučný alebo chudý, čistý alebo špinavý, hlúpi alebo múdri, neveriaci alebo veriaci. Prijíma ťa takého, aký si. Komunita mi dala možnosť stretnúť sa s tými najbiednejšími, ktorí ma každý deň učia žiť a stali sa centrom môjho života. Áno, ten úbožiak, bitý ulicou je môj priateľ. Služba na ulici ma naučila, že hoci dáš iba málo, vráti sa ti to stonásobne. Učí ma konať mierovo a ohlasovať mier. Učí ma vystúpiť z komfortu a zdvíhať vzácnych ľudí zo zeme, podopierať zraneného, plakať s plačúcim a radovať sa s radujúcim. Pozývam Ťa žiť život, ktorý má skutočne zmysel. Je to jednoduché, stačí ak budeš sám sebou - človekom.

Mirka

Predstavujeme:
Služba v domove seniorov

Za starými ľuďmi chodievame raz týždenne. Je to čas, keď s nimi po raňajkách pobudneme v priateľskom rozhovore, v spomienkach na mladosť, na príbehy, ktoré napísal sám život. Staroba je súčasť života. Jej blízkosť nám pomáha vidieť jeho hĺbku a vážiť si dar mladosti, ktorý máme. Starkí v ,,DS-ku", ako ho nazývame, nás pravidelne obohacujú múdrosťou a silou v prežívaní všednej každodennosti. Ich životné príbehy či piesne, ktoré si spolu zaspievame, nám spoločne vylúdia úsmev na tvári, no hlavne na chvíľu zaženú ich často prežívanú samotu, a tak rozjasnia deň....

Užitočné info:
Dobrý pastier, o.z.

Jedno z najväčších zariadení poskytujúce sociálne služby na Slovensku pre ľudí bez domova sa nachádza v Kláštore pod Znievom. V roku 2008 ho zriadilo Občianske združenie Dobrý pastier a jeho duchovným správcom je kňaz Vladimír Maslák. "Názov sme prebrali z podobenstva Ježiša Krista, ktorý hovoril o dobrom pastierovi. Ten nechá stádo a vyberie sa hľadať jedinú zablúdenú ovečku. Aj toto zariadenie pomáha zblúdilým ľuďom, ktorí sa ocitli na dne, zostali bez prístrešia, liečili sa zo závislosti od alkoholu alebo drog a nemohli nájsť cestu späť," približuje duchovný správca, ktorý zároveň dodáva: "Týmto ľuďom veľmi pomáha zmysluplná práca, ale súčasťou terapie je aj duchovný program. Staráme sa tak nielen o telo, ale aj o dušu. Naším heslom je, že keď sa vylieči duša, tak aj telo sa dá ľahšie do poriadku." Aktuálne žije v útulku vyše 200 mužov, ktorí potrebujú pomoc. Viac si môžete prečítať tu.

Videopozvánka 
POZÝVAME VÁS MEDZI NÁS
Pozvanie do služby - Komunita Sant'Egidio
Náš oficiálny web
Nájdi nás na Facebooku
Zdieľať
Preposlať
Tweet
+1
Pin
Komunita Sant´Egidio, o. z.
Ul. 29. augusta 7, 811 08 Bratislava
e-mail:  egidio.info@gmail.com
bankové spojenie: SK96 7500 0000 0040 1936 5008

Chcete zmeniť odoberanie takýchto mailov?
Tu si môžete upraviť nastavenia alebo odlhásiť sa z odberu

 


This email was sent to zrebny@gmail.com
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Komunita Sant'Egidio · 29. augusta 7 · Bratislava 841 02 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp