Copy
Newsletter Komunity sv. Egídia 1/2018
Otvoriť newsletter v prehliadači


Chceme sa s Vami podeliť o mnohé dobré správy...
Práve pred 50 rokmi sa začal písať príbeh Komunity Sant´Egidio. Príbeh priateľstva s chudobnými, príbeh mnohých krásnych stretnutí a zázrakov, ktoré neustále zažívame. Za posledné mesiace sa toho veľa stalo na Slovensku aj vo svete.
Ďakujeme, že kráčate s nami.

Komunita oslavuje 50. výročie

7. februára si pripomenula Komunita Sant´Egidio svoj začiatok. V roku 1968 sa v Ríme skupina mladých ľudí začala stretávať a modliť za svoje mesto i celý svet. Títo mladí ľudia sa začali pozerať na Evanjelium ako svoj celoživotný program, v ktorom nachádzali inšpiráciu pre pomoc a priateľstvo s chudobnými. Tento rok oslávila Komunita 50 rokov v Bazilike Sant Giovanni di Laterano v Ríme. Pápež František sa chystá Komunitu navštíviť 11. marca ; )


AKTUÁLNE DOMA

Púť mladých do Krakowa a Osvienčimu

Mladí ľudia zo Strednej a Východnej Európy v septembri navštívili koncentračný tábor v Osvienčime a stretli sa s ľuďmi, ktorí prežili holokaust. Možnosť stretnúť živých svedkov týchto udalostí je čoraz vzácnejšia. Toto stretnutie im priblížilo nástojčivosť otázky aktuálneho smerovania sveta, čo zdôraznil fakt, že v niektorých štátoch, z ktorých účastníci pochádzali, práve prebieha vojna. Hlavným posolstvom stretnutia sa stalo odpustenie ako najúčinejší nástroj v snahe o mier.

Medzináboženské stretnutie „Prameň pokoja“

Komunita Sant´Egidio spolu s Rehoľou menších bratov - Františkánov organizovala 23. októbra 2017 v Bratislave medzináboženské stretnutie. Hlavní rečníci boli predstavitelia náboženstiev a kultúr, a to Anna Debnárová (organizácia Kresťania v meste), Mohamad Hasna (predseda Islamskej nadácie na Slovensku), Misha Kapustin (rabín) a pražský hosť Peter Koldinský (Komunita Sant´Egidio). Dnes tak vzácna atmosféra vzájomného porozumenia sa niesla celým stretnutím. 


Vianočné obedy s chudobnými už v 5 mestách

Vianočné obedy s chudobnými sú každoročne „akciou roka“. Tento rok sa konali už v piatich slovenských mestách – v Nitre, Banskej Bystrici, Trenčíne, Topoľčanoch a Bratislave. V celosvetovom meradle sa jednalo už o 35. ročník a obedy sa konali v 70 krajinách sveta. Atmosféru vianočných obedov v jednotlivých mestách si môžete pozrieť v našej galérií.

Pikniky s chudobnými a letný tábor s rómskymi deťmi

Popri pravidelnej službe ľuďom bez domova sme sa tento rok niekoľkokrát stretli so svojimi chudobnými priateľmi aj pri tradičných opekačkách – bez náhlenia, v atmosfére veselosti a prijatia. V spolupráci s OZ Francesco sme opäť organizovali aj denný detský tábor pre deti z rómskej osady v Plaveckom Štvrtku. Týždeň hier, aktivít a priateľského spoločenstva je predpokladom zmysluplne stráveného voľného času, ktorý deti zo sociálne slabých rodín tak veľmi potrebujú.

AKTUÁLNE VO SVETE

S pápežom Františkom sme si uctili mučeníkov dneška

22. apríla pápež František navštívil Baziliku sv. Bartolomeja, ktorá je na základe priania Jána Pavla II. miestom pamiatky „novodobých mučeníkov“. Baziliku spravuje Komunita Sant´Egidio. Pápež predsedal liturgii slova, ako aj modlitebnému stretnutiu, vyjadrujúc duchovné odkazy svedkov viery od začiatku 20. storočia až po súčasnosť.

Nemecký prezident navštívil Komunitu v Ríme

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v rozhovoroch so zakladateľom komunity Andreom Riccardim a jej predsedom Marcom Impagliazzom venoval najmä témam mieru, zjednotenia, chudoby v Afrike a otázkam týkajúcich sa migračnej krízy. Táto návšteva nadväzuje na medzinárodné stretnutie za mier, ktoré na jeseň 2017 organizovala Komunita Sant'Egidio v Nemecku.

Delegácia Komunity Sant´Egidio v sídle Africkej únie

Decembrové stretnutie sa vyznačovalo veľkou srdečnosťou a vzájomným rešpektom. Zameriavalo sa najmä na prehĺbenie spolupráce v otázkach mieru. Osobitá pozornosť sa venovala situácii v Stredoafrickej republike, v ktorej je Sant´Egidio hlavným sprostredkovateľom mierového procesu.

NAŠIMI OČAMI

Komunita mi dáva ďaleko viac, ako prispievam ja do nej. Ľudia z ulice a spoločenstvo ľudí okolo Komunity mi ukázali úplne iný pohľad na život. Naučila som sa rozlišovať, čo je skutočne to podstatné a že moje problémy, ktorými som sa kedysi priveľmi zaoberala, sú vlastne malichernosti. V súčasnosti si už neviem predstaviť svoj život bez tejto služby. Ľudia, ktorých som spoznala sú mi dobrými priateľmi a skutočnou rodinou. Som naozaj vďačná za to všetko.

Kristína (Nitra)

Predstavujeme
Služba rómskym deťom v Plaveckom Štvrtku

Sant´Egidio už od roku 2012 vypomáha združeniu OZ Francesco v komunitnom centre pri rómskej osade v Plaveckom Štvrtku. Naším cieľom je evanjelizácia, ale aj výchovno-vzdelávacia činnosť pre rómske deti a mládež. Organizujeme výlety, tábory a iné voľnočasové aktivity. Každú nedeľu organizujeme svätú omšu pre Rómov v našom centre. Naša Komunita vypomáha združeniu OZ Francesco v pondelok večer, kde sa stará o „stretko“. Na ňom máme katechézu, po ktorej hráme s deťmi pingpong a stolný futbal. Veríme, že evanjelizácia, výchova a vzdelanie rómskych detí sú kľúčom k ich integrácii do spoločnosti.

Užitočné info 

ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi

Aid to the Church in Need (ACN) je jedinou celosvetovou dobročinnou a pastoračnou katolíckou organizáciou, ktorej poslanie je zamerané na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci všade tam, kde je Cirkev prenasledovaná, utláčaná terorom a násilím a kde trpí hmotnou núdzou. V poslaní založenom na efektívnosti, transparentnosti a dôvere podporuje ACN každoročne viac než 6000 projektov v 148 krajinách a triádou informácia - modlitba - akcia podnecuje a vyzýva k pastoračnej a materiálnej pomoci. Osudy našich bratov a sestier sú vo svete ničené nechcenými a zbytočnými vojnami. Často jedinou nádejou týchto ľudí je Kristus a Cirkev, zosobnená každým z nás, pretože oni sú nateraz skúšaní vo viere, zatiaľ čo my sme skúšaní v láske. V marci 2017 otvorila ACN svoju 24. národnú kanceláriu aj v Bratislave. Viac si môžete prečítať na acn-slovensko.org.

 

Náš oficiálny web
Nájdi nás na Facebooku
Zdieľať
Preposlať
Tweet
+1
Pin
Komunita Sant´Egidio, o. z.
Ul. 29. augusta 7, 811 08 Bratislava
e-mail:  egidio.info@gmail.com
bankové spojenie: SK96 7500 0000 0040 1936 5008

Chcete zmeniť odoberanie takýchto mailov?
Tu si môžete 
upraviť nastavenia alebo odlhásiť sa z odberu

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Komunita Sant'Egidio · 29. augusta 7 · Bratislava 841 02 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp