Copy
Newsletter Komunity Sant'Egidio 1/2019
Ak sa vám newsletter nezobrazuje správne (a bez obrázkov), tak použite možnosť Otvoriť newsletter v prehliadači
V časoch pandémie nám Veľká noc priniesla novú nádej. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo bolo v poslednom období prameňom radosti a sily v našej službe. Obrovskou posilou bolo pre nás nedávne stretnutie Europeans for peace v Budapešti, kde sme boli konfrontovaní s výzvou boja proti strachu a odvrátenosti k núdznym v tieto ťažké dni. V modlitbách naďalej myslíme na ľudí zasiahnutých násilím a vojnou. Radosť nám prináša aj rozrastanie našej komunity na východe Slovenska v Košiciach, ale aj nová služba vo väznici. V rôznych službách komunity sa snažíme prinášať lásku a priateľstvo všade tam, kde chýbajú... Poďte si teda o tomto všetkom prečítať viac.


AKTUÁLNE DOMA

Slúžime v našich mestách aj počas pandémie

V Bratislave, Banskej Bystrici a Topoľčanoch stále pokračujú naše stretnutia s chudobnými priateľmi na ulici, ktorí v tejto kríze o to viac potrebujú našu blízkosť. Robíme tak s podporou a v súčinnosti s mestskými samosprávami pri zachovaní aktuálnych nariadení a okrem jedla distribuujeme aj hygienické materiály. Kvôli obmedzeniam sú však naše stretnutia krátke a na modlitbu sa schádzame online. Priebeh služby na ulici v Bratislave si môžte pozrieť tu  od 1:50 minúty. 

Modlitby za mier

Každú prvú stredu v mesiaci sme sa stretávali a po ukončení pandémie sa aj naďalej budeme stretávať pri spoločnej modlitbe za mier. Modlitby pozostávajú z čítania Božieho slova, príhovoru a samotných prosieb za mier v jednotlivých krajinách, počas ktorých spoločne s našimi kamarátmi z ulice zapaľujeme sviečky. Modlitby a činnosť komunity prinášajú konkrétne výsledky ako mier v Mozambiku, odzbrojovanie v Stredoafrickej Republike, či tvoriaci sa mier v Južnom Sudáne. Podobné stretnutia sa každoročne konajú aj na medzinárodnej a medzináboženskej úrovni, z ktorých pramení apel mieru na mocných tohto sveta. Nateraz posledné modlitby za mier, ktoré sa uskutočnili 4. marca, mali ekumenický charakter. Zúčastnili sme sa ich spolu s našimi kamarátmi z ulice.

Služba vo väzení

Začiatkom februára niektorí z nás prvý krát navštívili našich bratov vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou. Spoločný čas pri Božom slove a liturgii bol požehnaním, kedy sme mohli okúsiť širší rozmer bratstva a lásky. Spoločným zdieľaním sa vo väzenskej kaplnke sme zažívali novú cestu, ktorou môžme ako komunita slúžiť, a tak sa v duchu evanjelia priblížiť slovám ,,Bol som vo väzení a prišli ste ku mne“. (Mt 25,36)

Božie slovo a komunitné nedele sú nám posilou

Na to, aby sme my mohli vytrvalo obdarúvať druhých, potrebujeme cítiť, že my sami sme obdarovaní Jeho milosrdenstvom. Preto sa raz do mesiaca stretávame a započúvame sa do slov evanjelia, a potom v tichu, modlitbe a zdieľaní sa učíme byť Jeho priateľmi. Podobne, ako nad týmito slovami sa raz mesačne stretávame aj nad kapitolami z pápežských encyklík resp. exhortácií. Momentálne preberáme encykliku Laudato Si, ktorá je zameraná na starostlivosť o životné prostredie a environmentálnu spravodlivosť. Aj pravidelné komunitné nedele tvoria jeden z dôležitých rozmerov života komunity. Je tu možnosť pre každého z nás tráviť čas spoločne najprv pri nedeľnej Eucharistii a potom spolu ako rodina. Je to priestor na prehlbovanie priateľstiev, ale aj zdieľanie sa pri dobrej kávičke či obede. 

Narodeniny komunity v Ríme 

Aj my sme sa zúčastnili osláv 52. výročia založenia Sant’Egidia v Ríme. Viac už slovami jednej z účastníčok Mirky Čulagovej: „Oslava narodenín Komunity bola pre mňa výnimočná tým, že som mohla byť súčasťou príbehov rôznych krajín, zamyslieť sa nad mentalitou Európy a sveta, no zároveň konkrétne zdielať príbehy periférií v jednotlivých krajinách. Veľkoleposťou pre mňa bolo navštívenie domu pre chudobných, ktorý nám daroval pápež František priamo v centre Vatikánu. Rodinná atmosféra doslova v domovoch naších bratov a sestier v Ríme. Presne toto sme tam zažili. Povzbudení sme sa vrátili späť na Slovensko, aby sme si každý deň uvedomovali dôležitosť jednotlivých vzťahov, príbehov a rodiny, v ktorej žijeme v komunite :)." 

Solidarita je vakcínou proti strachu

Aj to bolo posolstvo podujatia Europeans for peace, začiatkom marca 2020 v Budapešti, ktorého sa zúčastnilo viac ako 250 členov komunity Sant’Egidio z celej Európy. Súčasťou stretnutia bolo aj pripomenutie si obetí Holokaustu pri pamätníku topánok na brehu Dunaja s Evou Fáhidi, ktorá ho prežila. Napriek tomu, že koronavírus šíri veľa strachu, nesmieme zabúdať na najchudobnejších a najzraniteľnejších voči tejto chorobe. Práve solidarita je vakcínou proti tomuto strachu, ktorou musíme „nakaziť“ svet, a tak mu môžeme priniesť svetlo, ktoré potrebuje.

 

AKTUÁLNE VO SVETE

Podpísanie mierovej dohody v Južnom Sudáne

Pripomeňme si nedávny zázrak v africkej mladej a veľmi chudobnej krajine Južný Sudán. Vo februári tohto roku politici podpísali mierovú dohodu po vyše päťročnej občianskej vojne, v ktorej zahynulo 400 000 ľudí a 4 milióny z krajiny utieklo. Tejto mierovej dohode predchádzali mierové rokovania na pôde Komunity Sant´Egidio v Ríme a tiež modlitby za ukončenie konfliktu vo všetkých Komunitách po celom svete. Politici sa vyjadrili, že si veľmi ctia žiadosť pápeža Františka po mieri. Pápež František v apríli minulého roku pozval znepriatelených politikov Južného Sudánu do Ríma na duchovnú obnovu, ktorá mala ekumenický charakter. Na záver pred nich pokľakol, pobozkal im nohy a silno ich prosil o mier pre sudánsky ľud.

Pápež František ďakuje za pomoc dobrovoľníkom

Naša planéta od začiatku tohto roka trpí rozsiahlou pandémiou koronavírusu. Najzraniteľnejšou skupinou sú starší a chudobní ľudia, ktorí majú obmedzené možnosti karantény či hygieny. Ľudia bez domova po celom svete cítia dopady preventívnych opatrení. Je pre nich stále ťažšie dostať sa k almužne, teplému jedlu či ošateniu. Komunita Sant’Egidio sa aj preto rozhodla ďalej pokračovať vo svojej službe a v mnohých krajinách sveta naďalej distribuuje týmto ľuďom jedlo, nápoje, oblečenie, rúška, dezinfekčné prostriedky a zabezpečuje núdzové bývanie. Pápež František pri nedávnom marcovom stretnutí s prezidentom Komunity Marcom Impagliazzom poďakoval všetkým dobrovoľníkom za ich zmysluplnú pomoc krehkým ľuďom.

Komunita otvára útočisko v každom kúte sveta

Aj v menej vyspelých krajinách sa dobrovoľníci z Komunity Sant´Egidio aktivizujú, aby pomohli mnohým chudobným ľuďom prekonať toto obdobie. Kríza koronavírusu zasiahla aj africké krajiny, kde je komunita takmer 20 rokov zaviazaná k podpore ich zdravotníckeho systému vďaka programu DREAM a v tomto čase prispôsobuje situácii svoje zdravotnícke štruktúry. V Keni dobrovoľníci pomáhajú ľuďom, ktorí stratili príležitosť prijímať almužnu alebo jedlo, ktoré zvyčajne našli na vonkajších trhoch. Distribúcia nevyhnutných potrieb je zabezpečená najmä núdznym rodinám a deťom Mierovej školy v meste Bungoma, chudobným na predmestiach Kisumu, v uliciach Nakuru. V Konžskej demokratickej republike, kde sa v regióne Kivu epidémia eboly na severe práve skončila, komunita spustila prvé misie výrobou masiek a dodávkami potravín. Masky a zásoby potravín dostávajú i ľudia v najchudobnejších štvrtiach Pakistánu. Vo Faisalabade, kde prístup k látkam a šijacím strojom majú mnohé domácnosti, nebolo problém nájsť priateľov pre vyšívanie rúšok. Útočisko otvára Sant´Egidio aj v Guatemale, kde dlhodobo pomáha chudobným roľníkom, ktorí prichádzajú o prácu a žiadny sociálny dôchodok nedostávajú.

Predstavujeme
našu novú komunitu v Košiciach

Bola krásna slnečná nedeľa, 3. Svetový deň chudobných, 17.november minulého roku, keď sme sa niekoľko ochotných duší, vybrali za chudobnými pred Charitný dom sv. Alžbety. S malou dušičkou, v očakávaní koľko chudobných príde, sme nasadli spolu so sestrami Vincentkami do áut a vyrazili s kuframi plnými koláčov, ktoré nám upiekli farníci z kostola Kráľovnej Pokoja. Na naše veľké prekvapenie nás čakala skupina asi 50 ľudí. Chudobní spočiatku nechápali, kto sme a prečo sme za nimi prišli. Pri káve a koláčiku sa nám podarilo nadviazať nesmelé rozhovory. Tak sa začal písať príbeh našej košickej komunity. Keď ju prirovnám k malému dieťaťu, tak je veľmi krehká, zatiaľ malá, no sme veľmi radi, že ju máme :), je to dar od Pána, o ktorý sa chceme s láskou starať. Veríme, že časom zosilnie a postaví sa na nohy, aby mohla bežať za všetkými potrebnými nášho mesta.
Miriama

Pozývame Ťa k pomoci

Odporúča sa zostať doma, no nie všetci domov majú...
Komunita Sant’Egidio sa preto aj v čase padnémie rozhodla pokračovať vo svojej službe tým, ktorí to najviac potrebujú.
Správy ohľadom novej pandémie coronavírusu zahltili stránky všetkých našich médií a z každej strany počujeme o ďalším bezpečnostných opatreniach a spôsoboch, ako sa chrániť. V ľuďoch rastie prirodzený pocit neistoty, obáv a strachu, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. V tomto neľahkom a veľmi turbulentnom vývoji udalostí sa však stáva, že zabúdame na tých, ktorí by teraz našu pomoc potrebovali najviac. Ľudia bez domova sú jednými z tých najzraniteľnejších skupín, ktoré pociťujú dopady pandémie viac, ako ktokoľvek z nás. Viac o možnostiach pomoci nájdete nižšie alebo na našej stránke.
Facebook Facebook
Instagram Instagram
Oficiálny web Oficiálny web
Zdieľať Zdieľať
Preposlať Preposlať
Tweet Tweet
Komunita Sant´Egidio, o. z.
Ul. 29. augusta 7, 811 08 Bratislava
e-mail:  egidio.info@gmail.com
bankové spojenie: SK96 7500 0000 0040 1936 5008

Chcete zmeniť odoberanie takýchto mailov?
Tu si môžete 
upraviť nastavenia alebo odlhásiť sa z odberu

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Komunita Sant'Egidio · 29. augusta 7 · Bratislava 841 02 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp