Copy
Newsletter Komunity Sant'Egidio - 3 / 2016
Otvoriť newsletter v prehliadači

Prinášame Vám to najnovšie zo života našej komunity. Okrem iného aj o tom ako sme sa stretli s pápežom Františkom, no nielen s ním, o Duchu Assisi, o konkrétnej pomoci utečencom a tiež o tom ako chceme spolu s Vami "ukončiť" rok milosrdenstva: Milosrdenstvom v praxi...
Ďakujeme za podporu a za to, že ste s nami.

AKTUÁLNE DOMA

S Lujzou na káve

Cez leto sme vzali našich kamarátov z Domu sv. Lujzy na kávičku do štýlovej hipsterskej kaviarne! Kávička-pohodička-priateľstvo-radosť . V Dome svätej Lujzy sa dočasne doliečujú chudobní ľudia bez domova, ktorí trpia ťažšími ochoreniami. Pravidelne ich navštevujeme, rozprávame sa s nimi a snažíme sa spríjemniť ich bolestné dni.

Rodinný piknik

V septembri sme spoločne s našimi kamarátmi, ľudmi bez domova, opekali špekačky, užívali si muziku a volejbal v Líščom údolí v Bratislave! No čo Vám budeme písať! Jedným slovom paráááda!


Komunita na Svetových dňoch mládeže

Viacerí naši kamaráti z českých a slovenských Komunít sa pridali do medzinárodnej Sant´Egidio skupiny v Krakove na Svetových dňoch mládeže! Ukrajinci, Poliaci, Maďari, Rusi, Rumuniti, Česi a Slováci vytvorili veselú partiu, spoločne sa modlili za mier, rozprávali sa s mladými o službe chudobným a spoločne tiež niesli kríž na jednom úseku krížovej cesty s pápežom Františkom.


Staviame mosty...

Na sviatok sv. Františka (4.10.) sme sa po našej službe a modlitbe stretli s dvoma kamarátmi z Islamskej nadácie na Slovensku. Na priateľskom stretnutí sme diskutovali o tom, ako prežívame svoju vieru, aké spoločné body môžme nájsť medzi našimi náboženstvam a ako môžme žiť vo vzájomnej úcte. Inšpirovaní duchom medzináboženskej modlitby za mier v Assisi sme premýšľali, ako posilňovať medzináboženský dialóg aj u nás na Slovensku a tak stavať hrádzu strachu, neporozumeniu a šíriacej sa islamofóbii.

AKTUÁLNE VO SVETE

Modlitba za mier v Assisi

Komunita Sant´Egidio zorganizovala už 30. ročník stretnutia predstaviteľov rôznych náboženstiev a kultúr. Podobné stretnutie prvýkrát zvolal svätý pápež Ján Pavol II. práve do Assisi pred tridsiatimi rokmi (1986). Odvtedy, rok čo rok, pokračuje v ich organizovaní Komunita Sant´Egidio. Vyše 400 náboženských a politických osobností v Assisi počas troch dní diskutovalo o aktuálnych témach s akcentom na mierové riešenia spolunažívania. Vyvrcholením bola modlitba za mier vo svete v rámci jednotlivých náboženstiev a podpísanie spoločného mierového vyhlásenia. Bol to veľký sviatok aj preto, že sa tohto stretnutia zúčastnil pápež František. Účastníkov stretnutia pozdravil, viedol kresťanskú modlitbu za mier a niekoľkotisícovému zhromaždeniu pred Bazilikou sv. Františka adresoval obsiahly príhovor. „Neúnavne budeme opakovať, že Božie meno nemôže nikdy ospravedlniť násilie. Svätý je iba mier, svätý je iba mier, nie vojna!“ pripomenul pápež.

Posledné roky sa táto iniciatíva rozšírila na viac miest súčasne. V tomto roku podobné menšie stretnutia prebiehali vo viacerých mestách v Afrike, Južnej Amerike, Indonézii a Filipínach.

Väčšia skupina z českých a slovenských Komunít bola prítomná na assiskom veľkom sviatku mieru. Pápeža a tak veľké myšlienky sme si nemohli nechať ujsť! 

VIDEO ZO STRETNUTIA

Komunita vítala utečencov

Rímska Komunita Sant'Egidio opäť privítala tých, ktorí utekajú pred vojnou. Utečenci so Sýrie sa mohli dostať do bezpečia vďaka projektu "Humanitárne koridory". Spolu so zakladateľom Komunity Andrea Riccardim privitál utečencov aj taliansky minister zahraničných vecí Paolo Gentiloni, ktorý vyjadril nádej, že taliansky model humanitárnych koridorov by mohol byť adaptovaný aj v iných krajinách Európy. Vďaka projektu humanitárnych koridorov môže vláda krajiny na diaľku zistiť všetko potrebné o ľuďoch, ktorí potrebujú pomoc, a tí možu potom bezpečne pricestovať z utečeneckého tábora. Vláda tak vyberie rodiny, ktoré chce privítať a tieto rodiny potom už nemusia riskovať nebezpečnú cestu cez more.

NAŠIMI OČAMI

"Služba na ulici ma naučila a stále učí vernosti, vytrvalosti a každodennému odpúšťaniu, a to nielen pri službe chudobným, ale i v rodine, v práci a každodennom živote. Čas strávený s ľuďmi, ktorí vo mne vidia svojho syna, či brata mi dovoľuje na chvíľu odložiť komfort, spoločenské zaradenie, či nadobudnuté vzdelanie a dáva mi pocit, že niekam patrím bez toho, kto a aký som a rovnako vnímať aj ľudí naokolo. Asi sa tomu vraví aj priateľstvo."

Tomáš K.

Predstavujeme:
SLUŽBA V ÚTULKU SV. LUJZY

Útulok svätej Lujzy, v ktorom nachádzajú svoje útočište vážne chorí bezdomovci, navštevujeme aj s partiou dobrovoľníkov, už viac ako 5 rokov. Neodradilo nás ani časté sťahovanie priestorov Lujzy či preskakovanie cez bráničku, keď sme nestíhali :-) Práve naopak, stali sme sa súčasťou ich životov, ktorý sa aspoň malou troškou snažíme uľahčiť našou prítomnosťou, úsmevom, či vypočutím. Naši Lujzáci nás každý týždeň očakávajú, držia miesto na svojich stoličkách pri pozeraní Komisára Rexa, či vonku na fajčiarke... a to je pre nás najväčšou vizitkou :-)

Užitočné info:
DOMOV SV. JÁNA Z BOHA

Domov sv. Jána z Boha otvorila rehoľa Milosrdných bratov v Bratislave na Hattalovej ulici 6 začiatkom decembra 2010. Má kapacitu približne sto miest a slúži ako denné centrum pre ľudí bez strechy nad hlavou, najnúdznejším. Mnohí z klientov, ktorí sem denne dochádzajú, majú sa tu možnosť stravovať, umyť, vyprať si šatstvo, či doliečiť sa po prepustení z nemocnice. Kto sa rozhodne pomôcť, môže priniesť do útulku šatstvo, posteľnú bielizeň, či uteráky.

Viac informácii o tomto projekte a o ďalších aktivitách Hospitálskej rehoľe sv. Jána z Boha sa dozviete tu. 

POZÝVAME
Mimoriadny rok milosrdenstva sa blíži ku koncu... ale milosrdenstvo ním nekončí! Oslávme posledný týždeň v Roku milosrdenstva skutočným milosrdenstvom voči hladným, smädným, chorým, uväzneným, pocestným, opusteným... Zapoj sa aj Ty cez konkrétny skutok telesného milosrdenstva v týždni od 12. do 20. 11.  2016.
"Choďte a naučte sa, čo to znamená: Milosrdenstvo chcem..." (Mt 9,13)

Tu si môžete pozrieť VIDEOPOZVÁNKU 
Viac na http://www.3bodkamilosrdenstva.sk/

ĎAKUJEME

Náš oficiálny web
Nájdi nás na Facebooku
Zdieľať
Preposlať
Tweet
+1
Pin
Komunita Sant´Egidio, o. z.
Ul. 29. augusta 7, 811 08 Bratislava
e-mail:  egidio.info@gmail.com
bankové spojenie: SK96 7500 0000 0040 1936 5008

Chcete zmeniť odoberanie takýchto mailov?
Tu si môžete upraviť nastavenia alebo odlhásiť sa z odberu

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Komunita Sant'Egidio · 29. augusta 7 · Bratislava 841 02 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp