Copy
Knihy, které stojí za přečtení
Literární alchymie, září 2020
 

Ahoj knihomolové,

román Dobrý proti severáku jsem jednou dostala k Vánocům. O knize a ani o autorovi, Danielu Glattauerovi, jsem nikdy předtím neslyšela. Z anotace jsem se dozvěděla, že jde o milostný román v e-mailech.

Nejdřív jsem byla dost nedůvěřivá. V knihovně se regálu s označením „literatura pro ženy“ vyhýbám obloukem. A taky jsem si nedokázala představit, jak funguje román vyprávěný prostřednictvím e-mailů.

Nakonec to dopadlo na výbornou a kniha se zařadila mezi moje oblíbené. A teď už vám povím, o čem přesně je. 😊

Emmi chce zrušit předplatné časopisu Like. Jenže kvůli překlepu v adrese její e-mail přijde jistému Leo Leikemu. Ten ji na omyl upozorní a vymění si pár zpráv. Neznají se, nikdy se neviděli a neví, jak ten druhý vypadá. Možná proto je to oba tak baví a v e-mailech pokračují.

Jako čtenáři se dostáváme do nezvyklé situace. Autor nám nenabízí žádné popisy ani vnitřní monology postav. Víme jen to, co si napíší do e-mailů. Postupně se dozvídáme, že žijí ve stejném městě a že Emmi je webdesignérka a Leo učí na univerzitě. Oběma je nejspíš mezi třiceti a čtyřiceti, ale přesně to nevíme, protože svůj věk si tají.

Společné setkání odkládají. Bojí se, že když se konečně uvidí, iluze pomine a jejich korespondenční přátelství už nikdy nebude jako dřív.

Jejich vztah postupně přerůstá do něčeho hlubšího, ale ani jeden si to nechce připustit. Je tady totiž velká překážka. Emmi je šťastně vdaná a stará se s manželem o dvě jeho děti z předchozího vztahu.

Některé příběhy o lásce jsou naivní slátanina. Dobrý proti severáku mezi ně rozhodně nepatří. Není schématický, kýčovitý ani hloupý a já si jeho čtení moc užila.

Pokud tušíte, že by to mohl být příběh pro vás, rovnou si sežeňte toto vydání, které kromě Dobrý proti severáku obsahuje i pokračování s názvem Každá sedmá vlna. Kniha byla původně uzavřeným románem, ale na naléhání čtenářů Glattauer napsal i druhý díl.

 

Co je nového

 

🔹 Jak jsem hledala ilustrátora, zn. telepatie výhodou 📤

Mám v šuplíku různé kratší příběhy a řekla jsem si, že některé z nich postupně zveřejním u sebe na webu.

Vymyslela jsem, že u povídek bude obrázek na míru, a tak jsem poprvé v životě začala hledat ilustrátora.

Jako první plánuji publikovat mikropovídku Šípky a trní.  Na virtuální obálce si představuji postavu „šípkové“ divoženky. Oslovila jsem několik ilustrátorů a napsala jim, že je vyhublá, metr vysoká, má průsvitně zelenou kůži, zrzavé vlasy a za uchem růžový pětilistý květ.

Když mi jedna ilustrátorka poslala první skicu, divoženka vypadala jako krásná žena. Jenže tak to nemá být – je trochu nelidská a dokáže nahánět strach. Rozhodně nevypadá jako někdo, koho byste vzali třeba na rande.

I když ilustrátorka do puntíku splnila zadání, obrázek se vůbec nepodobal tomu, který nosím v hlavě. Díky tomu jsem si uvědomila, že když se řekne „divoženka“, každý má úplně jinou představu. A protože ilustrátoři nejsou telepati, pochopila jsem, že své zadání musím o hodně rozšířit.

Nakonec jsem se na spolupráci domluvila s jinou ilustrátorkou, té jsem poslala podrobnější instrukce a výsledek byl skvělý. Odsouhlasila jsem skicu a ona nyní pracuje na finální podobě obrázku.

Pokud všechno klapne podle plánu, v říjnovém e-mailu zjistíte, jak to dopadlo. 😊
 

Mějte se zatím krásně!

S pozdravem

Katka Kalivodová Foltánková 
www.literarnialchymie.cz

PS: Patříte mezi nové odběratele? Prohlédněte si archiv e-mailového klubu, najdete v něm tipy na další knížky.

PPS: Nepatříte mezi odběratele? Zjistěte, jak klub funguje a přihlaste se k odběru
Webové stránky
Facebook
LinkedIn
Twitter
Copyright © 2020 Kateřina Kalivodová Foltánková, All rights reserved.


Odhlásit se z e-mailového klubu.

Email Marketing Powered by Mailchimp