Copy
Otevřít v prohlížeči

České předsednictví k poslednímu dni roku 2022 skončilo za nebývalého uznání – jak doma, tak v zahraničí. Zrekapitulujme si tedy, čeho se podařilo dosáhnout.

Češi toho za půl roku stihli dost:⁠⁠ namátkou 30 uzavřených uzavřených legislativních návrhů nebo 64 formálních i neformálních zasedání Rady EU. České předsednictví rozhodně vynikalo pracovitostí a urputností, tedy v duchu na začátku vytyčeného motta „Evropa jako úkol“, což nelze přičítat pouze naléhavosti dopadů války na Ukrajině. Navíc nejde jen o kvantitu, ale také o kvalitu sjednaných kompromisů, jak níže komentuje analytik Ondřej Krutílek.

Česká republika tedy zvládla reputační reparát po nevydařeném pokusu v roce 2009 a získala respekt mezi partnery v EU. Ten může určitě dále využít v budoucích jednáních a zvýšila se i šance na posílení zastoupení Čechů na klíčových postech v unijních institucích.

„Jak se ukázalo, jsme schopni prosazovat zájmy České republiky. Naši přátelé v Evropě z nás byli opravdu překvapeni a myslím, že to souvisí i se změnou, jak se dnes Evropa dívá na země ze střední a východní Evropy.“

Petr Fiala, předseda vlády

Nejviditelnější úspěchy českého předsednictví podle jednotlivých priorit 

1. zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny:
  • jednotný a silný postoj EU vůči Rusku
  • tři komplexní sankční balíky vůči Rusku a Bělorusku
  • omezení udělování víz občanům Ruska
  • 18 miliard eur finanční podpory pro Ukrajinu na rok 2023
2. energetická bezpečnost: 3. posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru:
  • společný postup proti hybridnímu působení Ruska v EU
  • spolupráce na zadávání veřejných zakázek v obraně
  • posílení kybernetické bezpečnosti bank, pojišťoven a investičních podniků
4. strategická odolnost evropské ekonomiky:
  • vstup Chorvatska do Schengenu a eurozóny od 1. 1. 2023
  • jednotný postoj členských států k návrhu aktu o čipech
  • udělení kandidátského statutu Bosně a Hercegovině
  • zahájení přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií
5. odolnost demokratických institucí:
  • aktivní vedení diskusí o dodržování principů právního státu v Maďarsku, ale i odblokování maďarských vet proti finanční pomoci Ukrajině a zdanění velkých korporací
  • pokrok v otázce regulace a zacílení politické reklamy

Jak hodnotí české předsednictví experti?

„Předsednickou zemí jsme byli poprvé v roce 2009. Od roku 2009 už jsme jako Česká republika dospěli. Tento rok slavíme 18 let členství v EU a uvědomili jsme si, že být součástí EU znamená prosazovat naše zájmy, mluvit o nich, říkat, co se nám líbí, co se nám nelíbí, proč a jak z toho celého ven. A to jsme za těch uplynulých šest měsíců zvládli velmi dobře a dokonce i s ohledem na to, v jaké jsme situaci a že máme nedaleko za humny válku, nejenom se ctí, ale i úspěšně. 

Za úspěch považuji mimo jiné dojednání řady kompromisů mezi Radou na jedné straně a Evropským parlamentem na straně druhé v oblasti klimatické politiky. Ať si každý říká, co chce, tak mnoho těch návrhů jsme zdědili a museli jsme se s nimi nějak potýkat. Myslím si, že jsme sehráli opravdu dobrou úlohu. Řada návrhů se posunula směrem k pozici Rady čili k rozumnější pozici. I toto je velký úspěch českého předsednictví. 

Na české předsednictví a zejména diplomatický tým v rámci stálého zastoupení při EU v Bruselu slýchám v bruselských kuloárech samou chválu. Velvyslanci se svými týmy zvládli neuvěřitelné množství práce, ale zároveň v rámci těch možností, ve kterých se pohybujeme, dosáhli věcně dobrých výsledků.“

Ondřej Krutílek, analytik evropské legislativy

Česká republika navzdory nízkým vstupním očekáváním a složitému vnitropolitickému a evropskému kontextu zvládla svůj mandát výborně. Jedinou vadou na kráse je, že vláda svůj úspěch nedokázala – či spíše ani nechtěla – prodat českým voličům. 

Byť předsednictví hrály do karet již zmíněná nízká očekávání, pro interpretaci pozitivního výsledku nebyla vůbec potřeba – Česko by totiž dokázalo přeskočit mnohem výše položenou laťku. Příčinou neočekávaného úspěchu pak byl hlavně fakt, že Česká republika kvalitně zvládla vše, co dělá předsednictví úspěšným.

Česko ukázalo, že umí být konstruktivní a pozitivní, takže se musí připravit na to, že od nynějška to od něj partneři v EU budou chtít a vyžadovat. Česká evropská politika by se tak této nové normě měla rychle přizpůsobit.

Petr Kaniok, expert na politický systém EU
Web
Web
Komentáře
Komentáře
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
YouTube
YouTube
Instagram
Instagram
© 2023 Pravý břeh – Institut Petra Fialy


Osobní data zpracováváme v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.
Změnit nastavení / odhlásit se

Email Marketing Powered by Mailchimp