Copy
MESTO TRNAVA | marec 2017
TRNAVSKÝ NEWSLETTER
3/2017

ČO SA DEJE NA MESTSKOM ÚRADE

 

Jesenná výsadba prináša prvé ovocie... teda kvety

Myslieť dopredu sa oplatí. Na jeseň sme v meste vysadili rekordné množstvo cibuliek okrasných kvetov (približne 196 000 kusov!), aby sme sa na jar mohli kochať záhonmi plnými farieb a tvarov. Okrem záhonov sme však cibuľky vysádzali aj priamo do trávnikov a to pomocou špeciálneho stroja (čítali ste o ňom v Trnavskom newsletteri 11/2016).
Rastlinky sa práve v týchto dňoch začali predierať spod zeme a pripomínajú nám, že jar je už skutočne tu (a aká krásna vie byť, si môžete pozrieť v našom novom videu Jar v Trnave).
Kvitnúce kvietky nájdete v oboch častiach promenády v trávnatých plochách za pomníkmi (na veľkej fotografii hore), v zelenom páse popri cyklochodníku na Námestí SNP (vľavo), pri fontáne na Trojičnom námestí (vyššie), na Univerzitnom námestí a v jeho okolí; čoskoro zakvitne i Študentská ulica.
V promenáde pri ihrisku Guliver a pod hradbami v blízkosti vstupu od stanice už čoskoro vykuknú stovky ďalších
priestor je ohraničený kolíkmi, pretože ich v tráve zatiaľ nevidno.
Aby táto krása nevyšla nazmar, prosíme o ohľaduplnosť a vyhýbanie sa plochám, na ktorých sú kvety vysadené. Všetci predsa chceme, aby bola naša Trnava čo najkrajšia.

 

Unikát, ktorý sme mali pod nohami

... a netušili sme o ňom. Málokto zo súčasných obyvateľov Trnavy mohol totiž vedieť, že v blízkosti bývalej Dolnej brány pod Námestím SNP sa skrýva premostenie, ktoré je vekom, konštrukciou, rozsahom a úrovňou zachovania jedinečné v rámci celého Slovenska. Len nedávno sme zistili, že Trnávku na námestí prekrývali v rokoch 1911 až 1913 železobetónovými konštrukciami, čo v tomto období nemalo na našom území obdobu.
Unikátny nález je momentálne predmetom ďalšieho výskumu, ktorý súvisí s pripravovanou rekonštrukciou námestia. Pracovnú verziu vizualizácie budúceho vzhľadu námestia vidíte na obrázku a v našej aktualite sa dozviete, ako bude tento priestor vyzerať, čo sa zmení, čo nové pribudne a čo staronové sa po rokoch vráti na svoje miesto.

 

Jazdime (nielen) Do práce na bicykli

Aj tento rok sa s chuťou zapájame do kampane Do práce na bicykli. Ide o súťaž, v rámci ktorej si počas mája zapisujeme kilometre najazdené na bicykli na trase domov – práca a späť. Trnava je už zaregistrovaná medzi súťažiacimi samosprávami, čo znamená, že môžete začať vytvárať svoje 2- až 4-členné tímy, prihlasovať ich na stránke dopracenabicykli.eu a pripravovať si cyklistickú výbavu, aby ste 1. mája mohli úspešne vyštartovať.
Mnohí z vás už teraz brázdia cesty a cyklochodníky v meste na bicykli a veríme, že kampaň presvedčí o výhodách tohto spôsobu dopravy aj ďalších.

Vlani sme sa spomedzi 60 zúčastnených samospráv umiestnili v počte najazdených kilometrov na 9. mieste, prekonáme tento rok samých seba?

Na fotografii z minulého roka vidíte (malú) časť súťažiacich z mestského úradu a trnavských firiem.

 

Máme to!

Ak náhodou žijete na Marse a ešte ste túto novinu nepočuli, tak špeciálne pre vás uvádzame, že sa nám podarilo vyhrať detské ihrisko v súťaži Žihadielko. :)
Ďakujeme všetkým, ktorí usilovne hlasovali a vyklikali Trnave druhé miesto!
Nové ihrisko vyrastie počas leta V Jame a vďaka výhre v súťaži sme v mestskom rozpočte ušetrili 87 000 eur

VIERA VANČOVÁ

Vedúca odboru priemyselného parku a inovačných technológií MsÚ

 
 • Som rodenou Trnavčankou a o to viac ma napĺňa spokojnosťou, keď môžem priamo prispieť k rozvoju nášho mesta. Na mestskom úrade pracujem už trinásť rokov, z toho som sa okrem posledného roka venovala prioritne projektom mesta podporených z európskych fondov a národných dotačných programov – spočiatku ako projektová manažérka, následne ako vedúca úseku projektového manažmentu.
  Počas tohto obdobia som vypracovala metodiku projektového manažmentu úradu a manažovala implementáciu mnohých investičných i neinvestičných projektov mesta. Veľmi rada si spomínam na projekt TRNky-BRNky, v rámci ktorého Trnava počas takmer dvojročnej spolupráce s mestom Brno prefinancovala približne dvadsiatku kultúrnych výmenných podujatí, ktoré by v opačnom prípade zaťažili mestský rozpočet.
   
 • Hoci sa eurofondom pripisuje mnoho negatívnych prívlastkov, je potrebné podotknúť, že Mesto Trnava získalo len za obdobie 2007 – 2013 takmer 16 miliónov eur z grantov. Najväčším projektom, ako i najväčšou investíciou v novodobej histórii samosprávy mesta, bolo bezpochyby vybudovanie mestského priemyselného parku v hodnote 10,6 miliónov eur, na ktorý sme získali grant vo výške 7 miliónov eur.
   
 • Od roku 2014 vediem odbor priemyselného parku a inovačných procesov, ktorý sa venuje správe predmetného parku. V areáli TTIP – Trnava Industrial Park dnes pôsobí približne dvadsať podnikateľských subjektov, pričom spolu s kolegami na odbore sme dosiahli už v minulom roku 99-percentnú obsadenosť nových objektov. Týmto by som sa im rada poďakovala za ich aktívnu a zodpovednú prácu, vďaka ktorej do mestskej pokladne plynú každoročne nemalé zdroje.
   
 • I keď práca zaberá veľkú časť môjho života, tou najpodstatnejšou je moja rodina, aj keď to pôsobí ako klišé. S mojimi dospievajúcimi synmi radi cestujeme a športujeme. Ako aktívnym futbalistov sa im i mne vryl do pamäti spoločný výlet na zápas tímu Real Madrid, kde sme zažili neopakovateľnú atmosféru bieleho baletu.
   
 • A čo moje ďalšie záľuby? Relaxujem v záhradke, kde pestujem zo všetkého čosi (zeleninka, ovocné stromy, kvety aj trávnik). Posledné roky zlepšujem svoju kondičku hlavne na bicykli, na ktorom si s obľubou doprajem celodenné výlety. Rada sledujem cestopisy a čítam odbornú literatúru.
   
 • Čo naopak neobľubujem? Faloš a pretvárku. Uprednostňujem úprimnosť a ľudskosť, a keď ňou človek disponuje, dokážem byť trpezlivou a tolerantnou aj pri jeho prípadnom odbornom pochybení.
   
 • Viem, že v živote človeka sa striedajú šťastnejšie chvíle s tými, ktoré by najradšej zo svojej knihy života vymazal. Riadim sa však heslom Rob to, čo chceš, aby iní robili tebe, a naopak, vyvaruj sa správania, ktoré by ti vadilo na iných.
   
 • Všetkým tým, čo majú radi toto mesto, prajem dostatok energie a pozitívnej nálady.

Vino Tirnavia 2017 prinesie veľké novinky


Milovníkom vína túto súťaž isto netreba predstavovať,
15. ročník však pritiahne pozornosť aj tých, ktorí ju doteraz cielene nevyhľadávali. Po prvýkrát sa totiž toto prestížne podujatie (resp. tá najatraktívnejšia časť pre návštevníkov – výstava spojená s ochutnávkou súťažných vín) bude konať v centre mesta pod holým nebom. A ak pôjdete náhodou okolo, možno tiež dostanete chuť na degustáciu. :)
Stretneme sa 19. a 20. mája na Hlavnej ulici a nádvorí radnice. Poznávacie znamenie: pohár vína v ruke.
viac

Jarné čistenie Trnavy bude aj tento rok


Čo by sme len robili bez dobrákov, ktorí chodia vyhadzovať odpad do prírody! Aj za uplynulé mesiace sa nám postarali o zábavu a tak sa opäť môžeme stretnúť na obľúbenom Jarnom čistení Trnavy, konkrétne lokality Kamenného mlyna.
Každá pomocná ruka je vítaná, pre dobrovoľníkov je zabezpečený pitný režim, ochranné rukavice aj vrecia na odpad, takže stačí len prísť, ideálne aj s rodinou a deťmi, aby sme už tých najmladších učili, že odpadky patria do kontajnera alebo zberného dvora, nie do lesa.
viac

25. marca na hodinu zhasneme pre našu Zem


Ak sa budete v sobotu večer mezi 20.30 a 21.30 h prechádzať po centre Trnavy a mesto sa vám bude zdať akési tmavšie, nebojte sa, nejde o poruchu osvetlenia. Zhasnutím nasvietenia historických pamiatok (Katedrály sv. Jána Krstiteľa, Bernolákovej brány, Súsošia sv. Trojice, mestského opevnenia a Mestskej veže) vyjadríme spolupatričnosť ku kampani Hodina Zeme 2017 a pripojíme sa tak k viac než miliarde ľudí, ktorých v tento deň spojí myšlienka trvalo udržateľného života na našej planéte.
viac

NEPREMEŠKAJTE


Na základe spätnej väzby od vás, čitateľov Trnavského newslettera, uvádzame po novom v tejto sekcii okrem kultúrnych podujatí aj termíny stretnutí výborov mestských častí (VMČ). Teší nás, že máte záujem zapájať sa do verejného života a ovplyvňovať veci okolo seba!

23. marca o 17.00 h: vernisáž výstavy Trnavský objektív 2017
23. marca o 17.00 h: stretnutie VMČ 1 – Stred
25. marca o 13.00 h: dobrovoľnícka akcia Jarné čistenie Trnavy
25. marca od 20.30 do 21.30 h: Hodina Zeme
od 26. marca: Trnavská hudobná jar
od 26. marca: Tančiareň pre seniorov
30. marca o 17.00 h: stretnutie VMČ 4 – Východ
30. marca o 17.00 h: stretnutie VMČ 5 – Juh
do 31. marca: výstava bicyklov Od baróna Draisa po súčasnosť

ZO ZÁKULISIA SAMOSPRÁVY


O tom, že pripravujeme obnovu opusteného lesíka na Štrkoch, už určite viete. Zapojili sme sa do projektu LUMAT CE89 spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu INTERREG STREDNÁ EURÓPA 2014 – 2020, vďaka ktorému sa toto momentálne trochu bezútešné miesto premení na príjemnú rekreačnú lokalitu. Zelených oáz v meste či jeho blízkosti nie je nikdy dosť a bola by škoda nevyužiť tento priestor. Okrem Kamenného mlyna tak budeme mať ďalšiu možnosť, kam si v okolí odskočiť do prírody.

Lesík v súčasnosti slúži na dva účely – ako útočisko ľudí bez domova a tiež obľúbené miesto našich spoluobčanov, ktorí si ešte stále mýlia prírodu so skládkou a merajú cestu na Štrky len preto, aby sem mohli vyhodiť, čo už doma nepotrebujú.

Včera (utorok 21. marca) zavítali do Trnavy zahraniční partneri LUMATu. Súčasťou ich návštevy bola okrem pracovného stretnutia a prijatia na radnici aj obhliadka priamo na mieste. Vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií a zároveň hlavný architekt mesta Tomáš Guniš hostí previedol touto lokalitou a priblížil im zámery s jeho úpravou.


Tomáš Guniš, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií MsÚ, ukazuje zahraničným partnerom projektu lokalitu a odpovedá na ich otázky. Vľavo Zuzana Luptáková, projektová manažérka MsÚ, ktorá projekt za Mesto Trnava koordinuje.

Na fotografiách si môžete aj vy pozrieť, ako lesík v súčasnosti vyzerá. Možno je to ročným obdobím, ale ani po zazelenaní nebude toto miesto pôsobiť oveľa estetickejšie. Nachádza sa tu totiž množstvo rizikových náletových drevín, ktoré si vyžadujú odborný zásah.


Aktuálny stav lesíka

V rámci revitalizácie by mal byť lesík upravený, dokonca by tu mala vzniknúť vodná plocha s výmerou cca 2 000 m2 a pri nej lavičky na posedenie, smetné koše i altánok, kde sa bude dať grilovať. Lesíkom povedie sieť prírodných chodníčkov v dĺžke 1 000 až 1 200 metrov. Prebytočná výkopová zemina po vyhĺbení jazierka bude navozená na kopu a vytvorí tak tzv. slnečný kopec na opaľovanie a relax. Všetok mobiliár bude z prírodných materiálov, pribudne tu i nové osvetlenie. Aj vy sa už na to tešíte? :)


Úsek, z ktorého už bolo vyvezených niekoľko ton odpadu. V tomto mieste by mal viesť cyklochodník.

Projekt LUMAT CE89 je naplánovaný na 36 mesiacov, na revitalizáciu Štrkov je vyčlenených 64 500 eur a práce by mali byť hotové do prvej polovice roka 2019.
Tel.: +421 33 32 36 101
Zdieľať
Tweetnuť
Preposlať


This email was sent to zuzana.luptakova@trnava.sk
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Mesto Trnava · Hlavná 1 · Trnava 917 01 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp