Copy
Шановні колеги!
До Вашої уваги – Інформаційний дайджест системи безоплатної правової допомоги в Україні № 24.
Дайджест підготовлений спільно Координаційним центром з надання правової допомоги, регіональними і місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги та нашими партнерами.
З будь-яких питань стосовно дайджесту та системи безоплатної правової допомоги в Україні – пишіть нам:
press@legalaid.gov.ua
Усі попередні випуски дайджесту можна переглянути тут.
Дякуємо за увагу та гарного дня!
БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА В УКРАЇНІ
Інформаційний дайджест
№24 (4) | 2017
(квітень)
       

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА: РОЗВИТОК СИСТЕМИ І КОНТЕКСТ

Розвиток системи БПД – у середньостроковому плані пріоритетних дій Уряду до 2020 року та плані пріоритетних дій Уряду на 2017 рік
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2017 року №275-р Уряд затвердив середньостроковий план пріоритетних дій Уряду до 2020 року та план пріоритетних дій Уряду на 2017 рік. Однією із стратегічних цілей, визначених планами, є забезпечення рівного доступу до правосуддя та правової допомоги через подальший розвиток системи безоплатної правової допомоги в Україні.
Читати детальніше

24 квітня на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі Міністр юстиції Павло Петренко та директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський підбили підсумки роботи системи БПД у 2016 році та розповіли про пріоритети її подальшого розвитку.

Читати детальніше
Мін’юст проведе конкурс на посаду директора Координаційного центру з надання правової допомоги

«Запропонований проект змін до нормативно-правової бази, що регулює порядок і умови відбору адвокатів, які залучаються до надання БВПД, в цілому враховує рекомендації експертів, які стосуються спрощення для адвокатів формату та процедур такого відбору. З урахуванням деяких додаткових корекцій відповідний проект постанови може бути винесений на розгляд Уряду найближчим часом», - такого висновку дійшли учасники круглого столу «Система відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги: обговорення проекту змін до нормативної бази». Захід відбувся у Києві 26 квітня за підтримки проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», що фінансується урядом Данії.
Читати детальніше

У системі БПД відтепер доступне дистанційне навчання для фахівців, які працюють з клієнтами

Впродовж квітня представники новостворених міжрегіональних ресурсно-комунікаційних платформ (МРКП) відвідували регіони, де вивчали успішні практики центрів з надання БВПД у роботі з різними зацікавленими сторонами, та потреби центрів у зв’язку із наданням безоплатної правової допомоги, зокрема, й потреби у навчанні. Місії відбулися в 7-ми областях за підтримки українсько-канадського проекту "Доступна та якісна правова допомога в Україні". У їх рамках фахівці 4-х МРКП (Дніпровської, Львівської, Харківської та Одеської) зустрілися із різними професійними спільнотами в середині системи БПД. 
Читати детальніше

Безоплатна правова допомога: підсумки роботи та пріоритети розвитку

Про це оголосив 24 квітня 2017 року Міністр юстиції Павло Петренко під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

«Ми будемо продовжувати розбудову системи безоплатної правової допомоги», – повідомив Павло Петренко.


Читати детальнішеБачення щодо відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної правової допомоги – завершальне відкрите обговорення

 

Із 18 квітня 2017 року в системі безоплатної правової допомоги в Україні запроваджено дистанційний навчальний курс «Робота з клієнтом», який розроблено на основі практики надання БПД та реальних потреб у навчанні, досліджених у результаті опитування фахівців місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Курс розроблено насамперед для працівників бюро правової допомоги та відділів правової інформації та консультацій місцевих центрів. Разом із тим, навчання доступне й іншим працівникам системи БПД та усім фахівцям поза системою, які працюють із людьми та/або цікавляться питаннями надання послуг, орієнтованих на потреби клієнтів.

Читати детальніше


У регіонах пройшли місії представників міжрегіональних ресурсно-комунікаційних платформ
 
Статистичні дані щодо роботи системи БПД впродовж січня — березня 2017 року

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ 

Як відновити втрачені документи, що посвідчують особу
Досить часто внутрішньо переміщені особи стикаються з проблемою відновлення втраченого документа, що посвідчує особу. Про те, як відновити ці втрачені документи, - у консультації фахівців системи БПД Запоріжжя.
Порядок приватизації земельної ділянки
Дуже часто у Жмеринське бюро правової допомоги звертаються громадяни з питанням – як приватизувати земельну ділянку?
З метою роз'яснення цього питання фахівці бюро надають покрокові рекомендації щодо здійснення даної процедури.

Читати детальніше
Центр безоплатної правової допомоги: Консультація - нерухомість замість аліментів
На жаль, інколи трапляється так, що з тієї чи іншої причини батьки розлучаються. Тоді постає питання виплати аліментів. Адже відповідно до статті 51 Конституції України батьки зобов'язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Цей обов'язок не припиняється внаслідок розірвання шлюбу між батьками, не проживання одного з батьків з дитиною, а також позбавлення батьківських прав.
Єдиною альтернативою звільнення одного з батьків від сплати аліментів є передача нерухомості у власність дитини. Детальніше про це читайте у консультації фахівців системи БПД Житомирщини.

Читати детальніше
Прості кроки для отримання безкоштовних або пільгових лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування
Щодо безоплатного або пільгового забезпечення громадян лікарськими засобами, зокрема, які групи населення мають право на безкоштовні ліки - у консультації фахівців системи БПД Одещини.
Читати детальніше
Юридична консультація про шляхи розірвання шлюбу: РАЦС чи суд?
До правників системи безоплатної правової допомоги на Вінниччині дуже часто звертаються із питанням, як швидше та дешевше здійснити процес розірвання шлюбу. Українським законодавством передбачено дві процедури розірвання шлюбу, кожна з яких застосовується в залежності від конкретних обставин справи: розірвання шлюбу органами Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС); розірвання шлюбу судом.
Читати детальніше
Порядок розподілу спільного сумісного майна подружжя та співмешканців
Яке майно ділиться між подружжям, а яке можна залишити у своїй власності? Яке майно є особистою власністю? Як поділити майно подружжя, яке перебуває у «цивільному шлюбі»? На ці та інші питання відповідає фахівчиня Благовіщенського бюро правової допомоги.
Читати детальніше
Все про спадкування
Про черговість спадкування, спадкові суперечки та позовну заяву розказала на обласному радіо «Таврія» 100,6 fm фахівчиня Херсонського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Тюпляєва.
Читати детальніше
Автоцивілка для учасників бойових дій
Учасники бойових дій, інваліди війни, інваліди І групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним інваліду I групи, у його присутності звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Подробиці у консультації фахівців системи БПД.
Читати детальніше
Пільгові кредити для сільських жителів, учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб
Відповідно до Постанови КМУ № 115 «Про внесення змін до Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі», - на отримання пільгових кредитів можуть розраховувати сільські жителі, а першочергово - учасники бойових дій та ВПО.
Така програма індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» працює і на Вінничині. Довгострокові кредити терміном на 20 років під 3% річних можна отримати через «Вінницький обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву». 
Що ж потрібно для отримання пільгового довгострокового кредиту?

Читати детальніше
"Ранок на Скіфії": Т.Тюпляева - могут ли выселить из квартиры за коммунальные долги
Сама по собі несплата комунальних послуг не є підставою для виселення, але якщо борг значний, то підприємство, що надає комунальну послугу, має право звернутися до суду за захистом своїх порушених прав. І якщо суд видасть відповідний виконавчий документ, то звернеться до Державної виконавчої служби, яка розпочне примусове стягнення заборгованості. Які в подальшому можливі шляхи розвитку такої ситуації - розповідає фахівець системи БПД Херсонщини у програмі "Ранок на Скіфії"U+219D.svg
ФАКТИ ТА ПОДІЇ
Студентів київських вишів запрошують на конкурс студентських есе з теми: «Права людини в механізмі розвитку України як демократичної та правової держави»
Четвертий київський місцевий центр з надання БВПД оголошує про початок прийому робіт на конкурс студентських есе з теми: «Права людини в механізмі розвитку України як демократичної та правової держави», який направлений на підвищення правової свідомості, культури та освіченості молоді.
До участі в Конкурсі запрошуються студенти вищих навчальних закладів м. Києва, яким необхідно до 17 травня 2017 року заповнити онлайн-заявку на участь в конкурсі за наступним посиланням
https://goo.gl/forms/f1qV2xw5A3ja9nko2 та надіслати файл з текстом есе на електронну пошту: kyiv4.kyiv@legalaid.gov.ua.

Читати детальніше
Понад 178, 5 тис. вхідних дзвінків прийняли оператори єдиного контакт-центру системи БПД за півтора року роботи
За півтора року роботи єдиного контактного центру системи безоплатної правової допомоги в Україні його оператори прийняли дзвінки від 178 516 додзвонювачів.
Наразі цілодобову роботу єдиного контакт-центру забезпечують 14 операторів. Зателефонувати до нього можна за номером гарячої лінії 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).
Близько 65 тис. осіб отримали правову допомогу через мережу дистанційних та мобільних консультаційних пунктів БПД
Впродовж 2016 року – І кварталу 2017 року центри з надання БВПД утворили та забезпечили роботу 1898 дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги та здійснили 10 808 виїздів мобільних консультаційних пунктів (виїзних прийомів громадян). Консультації та роз’яснення з правових питань завдяки виїздам та дистанційним пунктам отримали 64 620 осіб.
«Як органи місцевого самоврядування і держава можуть відповісти на правові потреби громад?» - презентація у Хмельницькому
Про співпрацю органів місцевого самоврядування і державних інституцій у наданні правової допомоги мешканцям територіальних громад говорили 27 квітня у Хмельницькому. Йшлося, зокрема, про взаємодію у розробленні, прийнятті та реалізації програм надання безоплатної правової допомоги. Також були представлені методичні рекомендації щодо розробки та реалізації таких програм. 
Читати детальніше
Оператори контакт-центру в Сумах вчилися працювати у системі «WikiLegalAid»
Ще один контакт-центр системи безоплатної правової допомоги розпочне свою роботу вже в травні. 7 операторів надаватимуть додзвонювачам правові консультації з різних правових питань. Для цього їм стане у нагоді довідково-інформаційна платформа правових консультацій «WikiLegalAid». Як правильно користуватись цією єдиною on-line «базою знань» системи БПД? – працівникам новоствореного контакт-центру розповіли фахівчині Координаційного центру Олена Сінчук та Наталія Зайцева.
Читати детальніше
«Центри безоплатної правової допомоги – це центри справедливості», – клієнтка системи БПД
Таку думку висловила клієнтка Бобринецького бюро правової допомоги Ніна Соломаха під час прес-конференції директора Координаційного центру з надання правової допомоги Андрія Вишневського для представників ЗМІ у Кропивницькому.
Читати детальніше
Шляхи кращої взаємодії у процесі реєстрації громадських формувань обговорювали у столиці
27 квітня 2017 року у Києві відбувся одноденний навчальний семінар, що мав на меті обговорити якнайкращі шляхи взаємодії органів юстиції та центрів з надання БВПД під час реалізації повноважень у сфері реєстрації громадських формувань. Захід організований спільно Українським незалежним центром політичних досліджень, Міністерством юстиції України та Координаційним центром з надання правової допомоги.
Читати детальніше
Завершено перший модуль програми «Адвокат Майбутнього»
Підсумки першого модулю програми «Адвокат Майбутнього», присвяченого питанням роботи з клієнтом. З учасниками працювала сертифікована бізнес-тренерка і фасилітатор Ірина Глущенкова та команда експертів Програми Сергій Гончаренко, Ольга Жуковська, Андрій Костін, Дмитро Кухнюк, Юлія Лісова, Володимир Сущенко, Олександра Яновська за підтримки експертки українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Іванни Ібрагімової.
Читати детальніше
Презентуємо тренерів другого модуля програми «Адвокат Майбутнього»
Другий модуль програми «Адвокат Майбутнього», присвячений питанням взаємодії адвоката із судом та іншими учасниками процесу. Темами різних днів стали: проблеми складної комунікації та маніпуляції; конфлікт інтересів та протидія корупції; медіація та роль адвоката під час процесу медіації. 
Цей модуль супроводжує зірковий склад тренерів. Ними стали бізнес-тренерка першого модуля Ірина Глущенкова, адвокатка, правозахисниця, медійниця, письменниця Лариса Денисенко та сертифікований тренер з медіації Роман Коваль.

Читати детальніше
Перша група учасників пройшла другий модуль програми «Адвокат Майбутнього»
21 — 23 квітня 2017 року для першої групи учасників програми «Адвокат Майбутнього» пройшов другий модуль, присвячений питанням взаємодії адвоката із судом та іншими учасниками процесу.
«Якщо в першому модулі ми відірвалися від землі і злетіли в повітря, то в другому вже маємо полетіти в космос», — саме такими влучними словами відкрила ІІ модуль програми «Адвокат Майбутнього» менеджерка українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Оксана Кікоть.

Читати детальніше
Вакансії в системі БПД


ОГОЛОШЕННЯ ПРО ВАКАНСІЮ
На посаду головного спеціаліста відділу правової інформації та консультацій Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 
Подробиці↓ 
http://odesa.legalaid.gov.ua/ua/holovna/uvaha-vakantna-posada


ОГОЛОШЕННЯ ПРО ВАКАНСІЮ
На посаду головного спеціаліста відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях. Подробиці↓
http://zaporizhya.legalaid.gov.ua/ua/holovna/uvaha-vakansiya
Безоплатна правова допомога в Україні: медіа дайджест
 ЗМІ про нас 
У 2016 році понад 350 тис. українців отримали безоплатну правову допомогу, — Лаврінок 
Про правові потреби і як на них відповідати, та як це сьогодні відбувається в Україні - у студії Громадського радіо розповів перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Мирослав Лаврінок, на прикладі роботи системи безоплатної правової допомоги та співпраці з органами місцевого самоврядування.

Прослухати випуск
Адвокатів БПД відбиратимуть дистанційно

Для процедури відбору адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, буде розроблена відповідна веб-сторінка. Через неї захисники реєструватимуться, подаватимуть документи та проходитимуть навчання он-лайн.

Читати детальніше

Що таке Workshop і з чим його їдять?


Основна відмінність воркшопу від майстер-класу - форма його проведення. Це захід, на якому учасники отримують знання самостійно. Дослівний переклад терміна - «робоча майстерня».
Саме така майстерня відбулася в Баштанці 27 березня, де зібралися фахівці системи безоплатної правової допомоги, працівники Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області, представники місцевих ЗМІ, члени місцевих громадських об'єднань і просто активні громадяни Баштанщини.

Читати детальніше
У Мукачеві радилися, як вдосконалити доступ до безкоштовної правової допомоги
28 березня за сприяння Координаційного центру з надання правової допомоги (м.Київ) та ініціативи Правозахисного фонду "Розвиток", у Мукачеві відбулося засідання круглого столу "Розширення доступу до безоплатної правової допомоги мешканців Закарпатської області", що мав на меті обговорити удосконалення надання правових послуг мешканцям територіальних громад Закарпаття через прийняття програм з надання безоплатної правової допомоги та створення спеціалізованих комунальних установ.
Читати детальніше
Атовці військового санаторію отримали правову консультацію
15 березня 2017 року фахівці відділів «Трускавецьке бюро правової допомоги» та «Дрогобицьке бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Кітраль Галина та Габрівський Петро провели інформаційно-консультативний захід для учасників бойових дій, що перебувають на оздоровленні у Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький».
Читати детальніше
Правова підтримка та просвітництво на Івано-Франківщині
Низку правопросвітніх, інформаційних заходів провели фахівці системи безоплатної правової допомоги Прикарпаття. Їхня основна мета – сприяння правовій обізнаності мешканців місцевої громади, особливо правове виховання молоді, юридичне консультування громадян.

Читати детальніше
Про те, як не стати жертвою насильства, говорили на лекції-тренінгу у Ніжині
22 березня 2017 року  у приміщенні Ніжинської центральної  бібліотеки відбувся тематичний  захід  «Як не стати жертвою насильства», організований спільними зусиллями  Ніжинського місцевого центру  з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Ніжинського міського центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді.
Читати детальніше
Жінки частіше звертаються до юристів
У рамках регіональної інформаційно-просвітницької акції «Жінки, знайте свої права» в Чернігівському МЦЗ для безробітних жінок відбувся семінар на правову тематику.
До участі в заході було запрошено директора Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимира Бобруйка.


Читати детальніше
Допомога, що є доступною для кожного
Система безоплатної правової допомоги, яка була створена Урядом України для допомоги соціально вразливим категоріям громадян, працює в країні вже четвертий рік поспіль.
Про зміни, що відбулися в системі, і про плани на майбутнє тижневику «Вісті Донбасу» розповіла Шейлат Афолабі, начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 

Читати детальніше
Насильство в сім’ї: знати, щоб уникнути та допомогти
Під час правопросвітницького заходу, який відбувся 29 березня в Регіональному центрі з надання БВПД у Херсонській області, менеджер з якості Максим Магда розказав студентам Херсонського економічно-правового інституту про досить поширене в Україні явище - домашнє насильство. 

Читати детальніше
Студентам Тульчинського ВПУ №41 провели бесіду, щодо запобігання насильства в сім’ї та молодіжному середовищі
«Запобігання проявам домашнього насильства, насильства в сім’ї та молодіжному середовищі», на таку тему відбулася зустріч представників відповідних служб району зі студентами Вищого професійного училища №41 м. Тульчин.

Читати детальніше
Бесплатная правовая помощь в Одессе
Про принцип рівності перед законом та повагу до верховенства права в Україні, зокрема реалізацію права на допомогу адвоката, коли людина не має грошей на таку допомогу, говорили у студії телеканалу Tonis. 
З цією метою було запроваджено систему безоплатної правової допомоги в Україні. Детальніше про роботу її центрів, які послуги вони надають та хто може звернутися туди за допомогою розповіла директор Регіонального центру з надання БВПД у місті Києві Оксана Василяка у програмі "Відлуння"
 U+219D.svg
Юридична грамотність  Чи знаємо ми свої права?
Про правову грамотність та шляхи її підвищення, зокрема, про роботу центрів з надання БВПД у Кривому Розі розповідають її працівники у студії ТРК Рудана U+219D.svg
Лінія захисту Захист у кримінальних провадженнях 29.04.2017
Юридична практика, конкретні справи та досвід кіровоградських адвокатів, які надають БПД, – у новій програмі «Адвокатські кейси».
Успішні справи адвокатів доводять, що справедливість існує і за неї варто боротися!
У черговому випуску адвокат Тетяна Ромаданова розповідає про те, чи достатньо одного визнання вини особами, яких обвинувачують у вчинені тяжкого злочину для обвинувального вироку та чому підозрювані беруть відповідальність за те, чого не вчиняли 
U+219D.svg
Новини порталу «Правовий простір»
Чоловіку не призначили пенсію через апостроф: довелось звернутися до суду
Миколі Дяченко* відмовили у призначенні пенсії, посилаючись на невідповідність прізвища в документах. Правозахисники Ковельського офісу Мережі правового розвитку  звернулися до суду, який встановив, що документи належать саме пану Миколі. Тепер чоловік без перешкод зможе піти на заслужений відпочинок. 
*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Читати детальніше
Благоустрій по-новому: пенсіонерку оштрафували за квітник під власними вікнами
Комунальники оштрафували 70-річну мешканку Івано-Франківська за квіти, які вона висадила під вікном багатоповерхівки. Захищати інтереси пенсіонерки в суді взявся очільник Станіславської правозахисної групи  Андрій Малетин.
"Я прийшла в міськвиконком. Там сказали: нічого не зміниться, треба платити. В мене син на сході, захищає [державу - ред.], щоб ви мали тут роботу, а ви мене задурно штрафуєте, - бідкається пенсіонерка. - Коли я намагалася дізнатися, за що, врешті-решт, я маю платити гроші, то мені безцеремонно відповіли, аби я "не грала кіно".
Читати детальніше
Трудове рабство: як вберегтися (+ презентація алгоритму дій)
Шукаючи кращої долі та кращих заробітків українці вирушають за кордон. Проте не завжди на них чекають бажані умови праці та оплата. Часто люди, не подбавши заздалегідь про свою безпеку, стають жертвами торгівлі людьми. Останнім часом збільшилася кількість скарг на трудове рабство закордоном. Понад 80 українців постраждали через трудове рабство, пов’язане з виробництвом та транспортуванням наркотиків у Росії. На сьогодні лише 3 з них повернулися додому. Справи супроводжує УГСПЛ. Тим часом юристка Чернігівського офісу Мережі правового розвитку Наталія Кулікова дає поради, як убезпечити себе перед виїздом закордон та не стати жертвою трудового рабства.
Читати детальніше
ПРИКЛАДИ УСПІШНОГО ЗАХИСТУ ТА ПРЕДСТАВНИЦТВА ІНТЕРЕСІВ У СУДАХ 
Катерина Кукуруза
тел. 097 170 69 84
е-mail: kovel.volyn@legalaid.gov.ua
До Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги 08.07.2016 року звернувся громадянин Р. з проханням допомоги йому у визнанні недійсним договору лізингу. Відповідно до документів, які надав клієнт, було підтверджено належність його до категорії суб’єктів права на БВПД, а саме – осіб, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення. 14.07.2016 місцевим центром видано наказ № 57-н про надання безоплатної вторинної правової допомоги вказаному громадянину, заступницею начальника відділу правової інформації та консультацій Катериною Кукурузою.
Суть справи полягала у тому, що громадянин Р. знайшов у мережі Інтернет оголошення щодо продажу нового міні-трактора Dongfend DF 244 DH (244 E). В ході телефонної розмови йому повідомили, що такий міні-трактор є, коштує він 187 300, 00 грн. і отримати його можна в лізинг.
Громадянину Р. запропонували підписати договір фінансового лізингу. Однак можливості належним чином ознайомитись з ним не надали, оскільки, зі слів менеджера, не мали на це часу, бо чекали інші клієнти.
Повернувшись додому та уважно прочитавши договір фінансового лізингу та додатки до нього, громадянин Р. зрозумів, що його ошукали, тому що перед укладенням договору менеджером не було роз'яснене призначення платежу в сумі 23 000 грн., який виявився адміністративним платежем, тобто винагородою лізингодавцю за організаційні заходи, пов'язані з підготовкою та укладенням договору.
Протягом обіцяних 10 днів предмет лізингу йому так і не був переданий. Не дочекавшись товару, громадянин Р. звернувся до відповідача з претензією щодо неналежного виконання з їхньої сторони договору, однак обґрунтованої відповіді так і не отримав.
Після вивчення змісту документа було з’ясовано, що механізму повернення сплачених коштів він не передбачає, а розірвання договору неможливе без втрати 23 000 грн., що є порушенням прав споживача.
Працівницею місцевого центру, за узгодженою з довірителем позицією, складена позовна заява про визнання недійсним договору фінансового лізингу та стягнення попередньо сплачених за ним коштів.
У позовній заяві Катериною Кукурузою зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори зі споживачем умови, які є несправедливими.
Договір не містив умов про відповідальність лізингодавця. Згідно п. 9 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» договір повинен містити: права та обов'язки сторін, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання у встановлений спосіб вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України.
Ч. 1 ст. 203 ЦК України визначено, що зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі цивільну справу № 159/378516-ц за позовом про визнання недійсним договору лізингу та стягнення коштів, Ковельський міськрайонний суд Волинської області своїм рішенням від 10.11.2016 позов задовольнив повністю, тобто, визнав договір фінансового лізингу недійсним, стягнув з відповідача кошти в розмірі 23 000,00 (двадцять три тисячі) гривень, сплачені як адміністративний платіж за даним договором, а також на користь держави – судовий збір у сумі 551,20 грн.
Ірина Міщук
тел. 050 432 86 64
e-mail: imischyk@ukr.net
Дорученням Регіонального центру з надання БВПД у Волинській області від 11.03.2017 N 293 було призначено адвокатку Ірину Міщук для здійснення захисту Клієнта, який підозрювався у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України.
Ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду від 12.03.2017 Клієнту обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на 60 днів.
Не погоджуючись з прийнятим слідчим суддею рішенням, адвокатом, за узгодженою з підзахисним позицією, на зазначену ухвалу подана апеляційна скарга з мотивів істотного порушення слідчим суддею вимог КПК України та норм європейського права щодо обґрунтованості підозри Клієнта у скоєні тяжкого кримінального правопорушення при прийнятті оскаржуваного рішення, а також недоведеності прокурором тієї обставини, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України. Так, в апеляційній скарзі адвокатка зазначила, що при прийнятті вказаного рішення слідчим суддею не було враховано, що в діях її підзахисного, у відповідності до п. 22 постанови Пленуму ВС України від 06.11.2009 № 10, відсутня така кваліфікуюча ознака як “проникнення в інше приміщення чи сховище”, а тому його підозра у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, є необґрунтованою. При цьому адвокатка зауважила, що відповідно до практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри, на якій ґрунтується арешт, складає суттєву частину гарантії від безпідставного арешту і затримання, закріпленої у ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, і передбачає наявність обставин або відомостей, які б переконали неупередженого спостерігача, що ця особа можливо вчинила певний злочин (справа K-F проти Німеччини від 27.11.1997). Поряд з цим, адвокатка обґрунтувала, що слідчим суддею при прийнятті рішення не враховано, що її Клієнт є особою молодого віку, має постійне місце проживання, міцні соціальні зв’язки, незадовільний стан здоров'я, громадського порядку за місцем проживання не порушував, в побуті скромний та ввічливий, а також, що при встановленні розміру застави, слідчим суддею не враховано майновий та сімейний стан Клієнта, в зв'язку з чим визначено завідомо непомірний та необґрунтований її розмір.
Як наслідок, ухвалою апеляційного суду Волинської області від 16.03.2017 апеляційна скарга захисника задоволена, оскаржувана ухвала слідчого судді Луцького міськрайонного суду скасована, а Клієнту обрано запобіжний захід, не пов’язаний з триманням під вартою.
Тамара Гетьман
тел. 050 201 26 33
На підставі ухвали Шевченківського районного суду міста Чернівці від 13 квітня 2016 року № 727/2219/16-к Регіональним центром  з надання БВПД у Чернівецькій області залучено до надання безоплатної вторинної правової допомоги особі у кримінальному провадженні № 12015260040003689 адвокатку Тамару Гетьман, доручення від 14 квітня 2016 року № 203.
З матеріалів справи встановлено, що 11 жовтня 2016 року Шевченківським районним судом міста Чернівці ухвалено вирок, яким визнано винним обвинуваченого П. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 122 Кримінального кодексу України (КК України), тобто умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, яке не є небезпечним для життя, частиною 4 статті 296 КК України, а саме грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, нехтуванням загальноприйнятими правилами поведінки у суспільстві, та призначено остаточне покарання у виді 3 років позбавлення волі.
Не погоджуючись із вироком суду першої інстанції, попередньо узгодивши правову позицію з підзахисним, адвокатка Тамара Гетьман подала апеляційну скаргу, в якій просила суд скасувати вирок, оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, а в діях її підзахисного відсутній склад злочинів, за які його засуджено.
В обгрунтування доводів апеляційної скарги адвокатка зауважила суду, що обвинуваченим не було вчинено хуліганських дій, оскільки останній втрутився в бійку маючи намір захистити свого знайомого, якого била компанія потерпілого. Більше того, ці ж особи почали наносити удари і самому обвинуваченому, який втікаючи підняв невідомий предмет із землі, яким наніс потерпілому тілесні ушкодження. Таким чином, адвокатка зазначала, що дії обвинуваченого є необхідною обороною. Натомість, суд дав неправильну оцінку показанням свідків допитаних під час судового розгляду справи та трактував їх на користь обвинувачення. Крім того, адвокатка посилалась на відсутність речових доказів, які були б долучені до справи, що в черговий раз свідчить про невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, що мали місце. 
За результатами розгляду справи у суді апеляційної інстанції встановлено, що підстав для висновку щодо наявності грубого порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства та хуліганського мотиву в діях  обвинуваченого не має, оскільки нанесення тілесних ушкоджень мало місце під час конфлікту, що виник на ґрунті з'ясування потерпілим обставин щодо імовірно висловлених образ на адресу його дружини та потім переріс у бійку. За таких обставин очевидно, що у діях обвинуваченого відсутній склад злочину, передбачений частиною 4 статті 294 КК України, про що зауважувала суду і адвокатка Тамара Гетьман.
Таким чином, 06 лютого 2017 року Апеляційний суд Чернівецької області виніс ухвалу, якою частково задовольнив апеляційні скраги обвинувачено П.,  адвоката Гетьман Т.І. таскасував вирок Шевченківського районного суду міста Чернівці в частині обвинувачення за частиною 4 статті 296 КК України та закрив провадження в цій частині у зв'язку з відсутністю у діях обвинуваченого складу цього кримінального правопорушення. Також скасовано вирок в частині призначення обвинуваченому покарання за сукупністю злочинів та призначено покарання за частиною 1 статті 122 КК України у виді 1 року 9 місяців позбавлення волі. У зв'язку з відбуттям покарання засудженого П. Було звільнено з-під варти у заслі суду.
КОРИСНІ ПРАКТИКИ В РОБОТІ ЦЕНТРІВ З НАДАННЯ БВПД 
Мобільні та дистанційні консультаційні пункти доступу до БПД
Кожен може отримати безоплатну правову онлайн-допомогу
Сьогодні отримати юридичну консультацію стає ще простіше. За допомогою встановленого Skype-зв`язку у бібліотеках вашого регіону, які мають доступ до Інтернету, ви можете отримати юридичну консультацію на відстані. Оnline-консультування громадян за допомогою Skype функціонує з метою зворотного зв’язку з громадянами, покращення доступу жителів із віддалених районів до безоплатної правової допомоги, надання юридичних консультацій задля оперативного вирішення проблем. 
Повага до старості
Сумнозвісний вислів «старість – не радість», колись торкнеться кожного із нас. І добре, коли це щаслива старість, яка проходить у власній оселі з близькими й рідними, де тебе оточують повагою, турботою та любов’ю.
На жаль, не завжди в нашому житті все складається яскраво та щасливо, як ми того бажаємо. Так, наприклад, підопічні Бердянського геріатричного пансіонату, незважаючи на досить задовільні умови перебування, опіку зі сторони співробітників закладу, добре організоване дозвілля, все рівно почувають себе самотніми та незахищеними.  
Щоб хоч трохи виправити цю сумну ситуацію, фахівці Бердянського МЦ відвідали вищевказаний пансіонат з метою консультування та прийому документів у підопічних закладу. 

Читати детальніше
Надання адресної правової допомоги мешканцям смт Турійська
Надання адресної безоплатної правової допомоги одиноким особам, людям похилого віку та громадянам з особливими потребами за місцем їх перебування є одним із основних завдань бюро правової допомоги.
До Турійського бюро правової допомоги звернулась місцева жителька з питанням виправлення помилки в свідоцтві про право власності на житло. Одним із співвласників будинку є її чоловік, який через захворювання опорно-рухового апарату не може самостійно звернутись за правовою допомогою. У зв’язку із цим було прийняте рішення про надання адресної правової допомоги.

Читати детальніше
Виїзний прийом громадян у місті Хмільник
У квітні спільне консультування громадян провели керівники Регіонального, Козятинського місцевого центрів з надання БВПД та ГТУЮ у Вінницькій області у Хмільницькому бюро правової допомоги. В результаті, за отриманням фахових консультації звернулось більше 20 громадян. Найбільше хмільничан цікавили питання соціального, медичного, житлового забезпечення та спадкового права.
Читати детальніше
Фахівці бюро правової допомоги проводять виїзні прийоми громадян
Для забезпечення доступу громадян до безоплатної правової допомоги, фахівці бюро продовжують здійснювати виїзні прийоми громадян. Так, 18 квітня начальник Брусилівського бюро правової допомоги Юрій Ободзінський провів виїзний прийом громадян у с. Осівці Брусилівської об’єднаної територіальної громади.
Читати детальніше
Робочий візит до Шепетівської виправної колонії №98: як реалізувати право засуджених на безоплатну правову допомогу
Відповідно до українського законодавства особи, засуджені до відбування покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі, мають право на безоплатну правову допомогу. Фахівці центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, виїжджаючи до місць відбування покарань, забезпечують засудженим можливість реалізувати це право.
Читати детальніше
У Дніпрі відкрито новий мобільний консультаційний пункт для учасників АТО
18 квітня 2017 року в Дніпропетровському обласному госпіталі ветеранів війни зустрілися однодумці - небайдужі та досвідчені в питаннях надання допомоги учасникам АТО юристи та психологи. У ході зустрічі обговорили проблемні питання з якими доводиться стикатись учасникам АТО. До дискусії долучились і фахівці системи БПД Дніпропетровщини.
Читати детальніше
Правопросвітництво
На Вінниччині розпочалися правопросвітницькі лекції для засуджених осіб
У рамках домовленостей з керівником Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України Василем Дремлюгою, Регіональний центр з надання БВПД розпочав курс роз’яснювальних лекцій для осіб, засуджених до позбавлення волі.
Читати детальніше
Підвищення рівня правової спроможності осіб, до яких застосовано пробацію
З метою підвищення рівня правової поінформованості громадян щодо захисту своїх прав, їх реалізації, зокрема права на безоплатну правову допомогу та попередження вчиненню нових правопорушень, заступник начальника Турійського бюро правової допомоги Богдан Гут провів лекцію особам, які перебувають на обліку в Турійському районному секторі з питань пробації.
Читати детальніше
Правопросвітництво у роботі із умовно засудженими
З метою надання безоплатної юридичної допомоги засудженим до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі 20 квітня 2017 року відбувся семінар-навчання для умовно засуджених, які перебувають на обліку Коломийського міськрайонного відділу з питань пробації. У семінарі взяла участь фахівчиня Коломийського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Смерек. 
Читати детальніше
Майбутніх фахівців кримінально-виконавчої системи познайомили з становленням та розвитком національної системи безоплатної правової допомоги
11 квітня 2017 року фахівці Четвертого київського місцевого центру поспілкувалися з курсантами ІV курсу юридичного факультет Інституту кримінально-виконавчої служби та провели для них навчальну лекцію з теми: «Становлення та розвиток системи безоплатної правової допомоги в Україні».
Читати детальніше
Майбутні юристи презентували напрацювання щодо прав громадян України
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях нагородив майбутніх юристів Запорізького національного університету за активну участь у конкурсі студентських робіт.
Молодь спробувала реалізувати власні задуми й ідеї. Студенти створили та представили відеоролики, інформаційні плакати та листівки стосовно прав людини.


Читати детальніше
Підсумки обласного тижня правових знань «Закон у моєму житті» 
Сьогодні вже не достатньо просто змінювати світ в інтересах дітей. Сьогодні мова йде про те, щоб змінювати світ разом із дітьми. Настав час перейти від доброчинності стосовно дітей до визнання того, що кожна дитина, як і кожна людина, має власні права. Саме тому, у рамках обласного тижня правових знань «Закон у моєму житті» фахівці Регіонального центру з надання БВПД спільно з ГТУЮ у Житомирській області та інспектором відділу з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності провели низку лекцій у спеціальних навчальних закладах для дітей-сиріт та дітей з особливими потребами. 
Читати детальніше
Покращення правової культури школярів та вчителів – важливий напрямок роботи Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях
Протягом тижня, з 25-28.04.2017 року, представники Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях здійснили низку правопросвітницьких заходів для школярів м. Маріуполь. 

Читати детальніше
Тиждень правових знань у Бердичівському та Житомирському районах
З 18 по 21 квітня у Житомирській області проходив тиждень правових знань «Закон у моєму житті». Фахівці Бердичівського та Житомирського місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро проводили правопросвітницькі заходи для дітей з інвалідністю та дітей-сиріт, відкриті уроки та «Дні відкритих дверей» для учнів шкіл.
Читати детальніше
У навчальних закладах Борщівського та Заліщицького районів школярам розповіли про права дитини
Керівник Заліщицького бюро правової допомоги Арсен Нагуляк спільно із представниками Заліщицького районного центру зайнятості провели годину права в Заліщицькій ЗОШ №2. Цього ж дня керівник Борщівського бюро правової допомоги Тетяна Кучіра провела урок правових знань для учнів Борщівської ЗОШ №1.
«Знати свої права та користуватися ними у повсякденному житті повинна кожна людина. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом», – з таким вступним словом розпочали урок очільники бюро. 

Читати детальніше
Поінформований – значить озброєний!
Щоб бути сильним та не заплутатися в законодавчому «павутинні», як образно висловився афінський  політик, реформатор і законодавець Солон, правники системи БПД активно долучаються до правопросвітницької діяльності, а також виховання правосвідомого громадянина, котре, як відомо, починається зі школи. Саме тому у всіх навчальних закладах Херсонщини розпочалася активна правопросвітницька кампанія.
Читати детальніше
“Ти і поліція” - виховна година у Самбірській спеціалізованій школі-інтернаті “Берегиня”
26 квітня 2017 року працівники Самбірського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели виїзний прийом громадян у Самбірській спеціалізованій школі-інтернаті “Берегиня”.
Для учнів 7-9 класів провели виховну годину із використанням мультимедійної презентації на тему “Ти і поліція”.

Читати детальніше
Відверта розмова зі студентами про те, як захистити себе або своїх близьких від насилля в сім’ї
11 квітня 2017 року співробітники Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели навчально-виховну лекцію для трьох груп студентів Олександрійського училища культури на тему «Насильство в сім’ї: його види та попередження».
Читати детальніше
Не буває вибачень за насилля
Все частіше і частіше в нашому суспільстві піднімаються питання гендерної рівності, дискримінації та насилля. 
Майже 130 000 звернень до відділів Національної поліції щодо застосування насилля надійшло лише за минулий рік і майже 90 відсотків жертв насилля – це жінки й діти. Можемо лише уявити про сотні тисяч постраждалих, які під впливом певних обставин, або в силу остраху чи власних переконань не звернулись за допомогою до правоохоронних органів.
Намагаючись вирішити та вплинути на дану проблему, фахівці Бердянського місцевого центру з надання БВПД постійно проводять різноманітні заходи, зустрічі, "круглі" столи, правопросвітницькі семінари, метою яких є визначення діапазону проблеми в регіоні, попередження та допомога тим, хто вже став жертвою насилля. 

Читати детальніше
Жінкам Семенівщини надали роз’яснення про рівність прав жінок та чоловіків
21 квітня 2017 року фахівець Семенівського бюро правової допомоги Тетяна Мотора за попередньою домовленістю з головою Семенівської районної громадської організації «Спілки жінок України» Раїсою Бондаренко взяла участь у заході з роз’яснення законодавства з питань забезпечення рівності прав чоловіків і жінок в Україні, що відбувся у приміщенні центральної районної бібліотеки. На заході були присутні представниці управління соціального захисту населення, управління Пенсійного фонду України, районного центру зайнятості, жіночих громадських організацій та навчальних закладів району.
Читати детальніше
Правопросвітницькі заходи фахівців Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Наприкінці квітня працівники Стрийського місцевого центру з надання БВПД провели низку правопросвітницьких заходів для місцевих громад Дрогобиччини.

Читати детальніше
В Одесі відбувся тренінг для працівників бюро та центрів безоплатної вторинної правової допомоги з питань захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні
У приміщенні ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» за підтримки Агентства ООН у справах біженців в рамках проекту «Надання безкоштовної правової допомоги та інших видів захисту прав внутрішньо переміщених осіб», відбувся тренінг «Посилення спроможності з питань захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні, організований громадською організацією «Десяте квітня», а також управлінням "Одеська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа" Координаційного центру з надання правової допомоги та Регіональним центром з надання БВПД в Одеській області.
Читати детальніше
Партнерство
Затверджено програму надання безоплатної правової допомоги населенню селища Лиманське Роздільнянського району
Результатом співпраці Лиманської селищної ради та Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД стало затвердження Програми надання безоплатної правової допомоги населенню селища Лиманське на 2017-2018 роки, фінансування якої здійснюватиметься за рахунок місцевого бюджету.
Читати детальніше
Пробація та безоплатна правова допомога – співпраця заради інтересів засуджених
Намагаючись увійти до європейського співтовариства, Україна активно впроваджує інститут пробації - встановлення нагляду за засудженим з покладенням на нього певних зобов’язань й обмежень без ізоляції його від суспільства. Своєрідним аналогом служби пробації є кримінально-виконавча інспекція. Невід’ємною частиною пробаційних заходів є і підвищення правової культури засудженого. 
Читати детальніше

Європейська практика правового захисту 
У Сумах обговорювали практичний досвід захисту прав людини
24 березня в Сумах відбувся круглий стіл, запланований до Міжнародного дня права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв.
Провели захід представники громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Сумах, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області та студентська юридична клініка «PROGESTO», що діє на базі Навчально-наукового інституту права СумДу. Крім того на круглому столі були присутні місцеві громадські діячі, студенти, представники внутрішньо-переміщених осіб, журналісти.

Читати детальніше
Вийшов 23 випуск подкасту “Правова абетка” на Громадському Радіо: домашнє насильство
За даними Інституту соціологічних досліджень Національної академії наук України 68 % жінок (а це приблизно 18 мільйонів) зазнають знущання в сім’ї. Чому так відбувається? Про це розповідає юрист мережі громадських приймалень УГСПЛ Віктор Філатов.
Читати детальніше
Суд змусив компанію AXA Group страхувати людей з інвалідністю
Адвокат Дмитро Жарий має інвалідність і не може самостійно пересуватися без спеціального візка. Але це не заважає йому бути успішною людиною. У 2013 році Дмитро виграв справу щодо дискримінації людей з інвалідністю проти мережі аптек. В результаті постало питання про позбавлення ліцензії всієї мережі аптек. Справа ця вийшла настільки гучною, що її обговорювали на Асамблеї ООН. Після цього Рада Європи запросила адвоката із навчальним візитом до Європейського суду з прав людини. “Це був мій перший візит до ЄСПЛ, тому він був особливо важливим, – пригадує Дмитро.
Але на шляху до Європи виникла несподівана перешкода – українська філія французької страхової компанії AXA Group. Вона просто відмовилася страхувати Дмитра через те, що він має інвалідність.

Читати детальніше
Микола Дубець: “Служив мотострілком, а тепер займаюсь правозахистом”
Продовжуємо серію історій успіху випускників другого освітнього курсу Програми Мережі Будинків прав людини в Україні 2016 року: історія двадцята.
Адвокат-координатор громадської приймальні УГСПЛ у Чернівцях Микола Дубець юристом став абсолютно випадково, він з дитинства мріяв стати військовим. 
“Я вважаю, що юрист – це такий фах, який допомагає трохи розібратися у всіх ситуаціях, – каже Микола, – і самому чомусь навчитися і людям допомогти”.

Читати детальніше
Відмова ув'язненому в наркозаміщуючому лікуванні порушує статтю 3 Конвенції
Європейський суд з прав людини визнав порушення статті 3 Конвенції у справі "Веннер проти Німеччини" (Wenner v. Germany, no. 62303/13, §..., 1 September 2016). У справі йшлося про відмову адміністрацією місць позбавлення волі проводити ув'язненому наркозаміщуюче лікування. Європейський Суд, на підставі наявних у його розпорядженні матеріалів, прийшов до висновку, що утримання від наркотиків завдає наркозалежним з тривалим терміном прийому наркотиків сильні фізичні та психологічні страждання, які можуть досягти порога, що підпадає під дію статті 3 Конвенції. А також Європейський Суд вказав, що страждання заявника в цій справі поглиблювалися тим фактом, що він знав про існування лікування, яке раніше ефективно полегшувало біль, але в якому йому було відмовлено.
Читати детальніше

Більше новин про роботу ситеми безоплатної правової допомоги 
читайте на сайтах наших
 регіональних центрів.
Дякуємо за увагу!
Над випуском працювали
 
Приєднатися до групи "Безоплатна правнича допомога" у Facebook
Група для спілкування між усіма зацікавленими сторонами у забезпеченні доступності та покращенні якості  безоплатної правничої допомоги в Україні, «мережування» та встановлення партнерств. Також у цій групі можна ставити запитання, які стосуються надання та можливості отримання в Україні безоплатної правової допомоги, і знайти юридичні консультації з різних тем. 
Copyright © 2017 Coordination Centre for Legal Aid Provision, All rights reserved.

Our mailing address is:
Coordination Centre for Legal Aid Provision
73, Sichovykh Striltsiv str. Kyiv
Kyiv 04053
Ukraine

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list
 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
LegalAidUkraine · 73, Sichovykh Striltsiv str. Kyiv · Kyiv 04053 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp